Velké historické srovnání: Češi versus Slováci v NHL. A co kdyby neexistoval Jaromír Jágr?

Ještě na začátku devadesátých let minulého století hrávali v jednom dresu, pak se ale cosi (politicky) zvrtlo a dnes jsou (na národní úrovni) na ledových plochách mezi mantinely protivníky. Řeč je o českých a slovenských hokejistech.

Češi mají Pastrňáka, Hronka, Hertla, Slováci Slafkovského či Tatara. V minulosti to byli na české straně například Jágr, Reichel nebo Hamrlík a na slovenské Pálffy s Bondrou a Hossou. Oba středoevropské národy měly v nejslavnější hokejové soutěži světa už desítky vyslanců a mnozí patřili – a patří – k hvězdám NHL.

Položíme-li si jednoduchou (a zjednodušenou) otázku, kdo byl (či je) v zámořské soutěži historicky lepší, můžeme se hodiny dohadovat a snášet desítky argumentů ve prospěch obou stran. Vezmeme si tedy na pomoc suchá čísla. V následujících kapitolách najdete 11 statistických srovnání, která určí celkového vítěze pomyslného klání českých a slovenských hokejistů v NHL. Data platí k 7.2. 2024. Ať už to ale dopadne jakkoli, neberte to smrtelně vážně. Kdyby se totiž nikdy nenarodil Jaromír Jágr, vypadalo by všechno docela jinak…

Pokračování 2 / 12

Počet hráčů draftovaných do NHL

Draft (2).jpg
Český útočník Jakub Voráček se stal v roce 2007 sedmičkou draftu NHL. Sáhl po něm Columbus. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 474:187 (celkově 1:0)

Počet hráčů, kteří prošli draftem, sice ještě nemusí vypovídat o tom, zda jsou v NHL úspěšnější (nebo lepší) Češi či Slováci, ale je to jistě jeden z faktorů, který má poměrně zajímavou vypovídací hodnotu. V tomto ohledu činí poměr vybraných Čechů a Slováků 2,53:1, což je víc, než dělá poměr obyvatel obou zemí - úspěšnější je tedy Česká republika, která se navíc může pochlubit dvěma prvními volbami (Roman Hamrlík a Patrik Štefan). V roce 2022 se poprvé dočkali jedničky draftu i Slováci, když si Montreal vybral Juraje Slafkovského. Hned po něm sáhlo jako po druhém hráči v celkovém pořadí New Jersey, jež si pojistilo obránce Šimona Nemce.

Pokračování 3 / 12

Celkový počet hráčů v NHL

Martin Ručinský.jpg
Jedním z více než dvou stovek českých hokejistů, kteří si už zahráli v NHL, byl také Martin Ručinský. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 259:95 (celkově 2:0)

Podíváme-li se na počet českých a slovenských hokejistů, kteří odehráli alespoň jedno utkání v NHL, zjistíme, že Čechů se v soutěži objevilo 2,7x více než Slováků. I když vezmeme v úvahu počet obyvatel obou zemí, který je přibližně v poměru 2:1, vychází podíl hráčů v NHL lépe pro Českou republiku.

Pokračování 4 / 12

Počet odehraných zápasů v základní části (10 nejlepších hráčů)

Zdeno Chára (Boston Bruins).jpg
Slovenským hokejistou, který odehrál v NHL nejvíc zápasů, je obrovitý obránce Zdeno Chára. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 12 225:10 828 (celkově 3:0)

Z deseti českých hokejistů, kteří odehráli v základní části NHL nejvíc zápasů, se všichni dostali nad metu tisíc utkání. Na slovenské straně se tímto výkonem může pochlubit jen šest hráčů. Asi nikoho nepřekvapí, že nejvíc toho odehrál Jaromír Jágr, který má na kontě 1733 utkání. I kdybychom je ale odečetli a místo legendární osmašedesátky přidali do seznamu jedenáctého borce z historické tabulky (Milan Hejduk – 1020 utkání), byli by Češi téměř o více než sedm set zápasů lepší.

Ze Slováků jsou v tomto ohledu nejlepší obránce Zdeno Chára (1680) a útočník Marián Hossa (1309). Češi ani Slováci nemají momentálně v nejlepší desítce ani jednoho aktivního hráče. Ve slovenském táboře má nejvíc utkání z činných hokejistů Tomáš Tatar (829), na české straně Radko Gudas (726).

Pokračování 5 / 12

Počet kanadských bodů v základní části (10 nejlepších hráčů)

Jaromír Jágr-Pittsburgh3.jpg
Jaromír Jágr patří mezi absolutně nejproduktivnější hráče v historii NHL. Bodově nejpovedenější sezony zažil v Pittsburghu. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 9 010:8 289 (celkově 4:0)

Jaromír Jágr a jeho 1921 bodů je výkonem, ke kterému všichni ostatní čeští a slovenští hokejisté jen zbožně vzhlížejí. Kdybychom do výběru nezahrnuli jeho, byli by na tom lépe Slováci. Druhým nejlepším Čechem je v tomto ohledu Patrik Eliáš, jenž je zároveň také jediným krajanem, který se kromě Jágra dostal nad hranici tisíce získaných bodů (1025).

Také Slováci mají dva hráče, kteří pokořili mýtickou tisícovku – Peter Šťastný nasbíral 1239 bodů a Marián Hossa má na kontě 1134 bodů. Naši východní sousedé mají v historických statistikách sedm borců, kteří se dostali nad 700 bodů, Češi jich mají jedenáct.

Pokračování 6 / 12

Počet nastřílených branek v základní části (10 nejlepších hráčů)

Peter Bondra.jpg
Peter Bondra, který strávil drtivou většinu kariéry ve Washingtonu, je druhým nejlepším slovenským střelcem v historii NHL. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 3 700:3559 (celkově 5:0)

Podobně jako v kanadském bodování i v součtu gólů, které nastřílelo deset nejlepších Čechů a Slováků v základní části NHL, vyhráli čeští hokejisté. Kdybychom ale z výběru odstranili 768 branek Jaromíra Jágra a nahradili je 257 trefami jedenáctého Martina Straky, dostali bychom se k menšímu počtu gólů, než nasázeli nejlepší Slováci, kterým kraluje s 525 brankami Marián Hossa.

Na české straně se kromě Jágra nikdo přes pět set gólů nedostal – druhým nejlepším střelcem je Patrik Eliáš, který má na hokejce 408 pomyslných zářezů. Na slovenské straně najdeme sedm borců, kteří se dostali přes hranici 300 gólů, na české je to o jednoho více.

Pokračování 7 / 12

Počet asistencí v základní části (10 nejlepších hráčů)

Eliáš.jpg
Patrik Eliáš je po Jaromíru Jágrovi nejlepším českým nahrávačem v historii NHL. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 5 711:4 751 (celkově 6:0)

Jágrových 1155 asistencí české straně v tomto srovnání zatraceně hodně pomáhá k suverénnímu vítězství. Ale i kdybychom ho do výběru nezařadili, Slováci by měli o téměř dvě stovky nahrávek méně. Jejich nejlepším nahrávačem v historii NHL je Peter Šťastný se 789 asistencemi, z Čechů je nejlepším po Jágrovi Patrik Eliáš (617).

Pokračování 8 / 12

Bilance v +/- bodování v základní části (10 nejlepších hráčů)

Marián Hossa.jpg
Marián Hossa je druhým nejlepším slovenským hráčem v dějinách NHL podle počtu bodů v +/- bodování. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 1 592:1 119 (celkově 7:0)

Jedním z ukazatelů užitečnosti hráče je +/- bodování, které zohledňuje účast při vstřelených a inkasovaných brankách na ledě. Na vítězství českého výběru se opět podílí hlavně bezkonkurenční Jaromír Jágr, který má 322 plusových bodů. Podíváme-li se ale pozorně, zjistíme, že v tomto ohledu i bez jeho příspěvku jasně vedou Češi. Druhým nejlepším borcem za Džegrem je obránce Petr Svoboda se ziskem 206 bodů.

Na slovenské straně je nejlepší Zdeno Chára (301), ale spolu s ním se dokázali přes stobodovou hranici dostat už jen další dva hráči (Hossa a Demitra). V českém výběru to zvládlo kromě Jágra ještě osm dalších borců.

Pokračování 9 / 12

Počet gólů v přesilových hrách v základní části (nejlepších 10 hráčů)

Milan Hejduk.jpg
Jedním z českých hokejistů, který dával hodně gólů v přesilových hrách, byl Milan Hejduk. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 1 113:1 075 (celkově 8:0)

Jaromír Jágr nastřílel v NHL 217 přesilovkových gólů, to je o hodně víc než kterýkoli jiný Čech či Slovák. Slovenští hokejisté však v tomto ohledu drží krok s Čechy.

Na slovenské straně najdeme hned pět borců, kteří nasázeli v přesilových hrách přes stovku gólů – nejvíc jich dali Peter Bondra (149) a Peter Štastný (145). V českém táboře je takových hokejistů také pět – kromě Jágra to zvládli ještě Milan Hejduk (140), Patrik Eliáš (113), David Pastrňák (112) a Petr Sýkora (111).

Pokračování 10 / 12

Počet gólů v oslabení (nejlepších 10 hráčů)

Radek Dvořák-Florida.jpg
Největším českým specialistou na góly v oslabení byl v NHL Radek Dvořák. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 146:153 (celkově 8:1)

Jsou góly vstřelené v oslabení náhodné či šťastné? Ale kdeže! Je řada hráčů, kteří díky své rychlosti, obratnosti a šikovnosti dokážou v početní nevýhodě vypíchnout puk, využít chyby soupeře, vyrazit do brejku a skórovat. O některých by se dalo říci, že jsou na tuto činnost specializovaní.

Když sečteme všechny branky deseti nejlepších střelců v oslabení na obou stranách, vyjde nám, že jsou na tom o něco lépe Slováci, kteří mají ve svých řadách dva opravdové specialisty – Peter Bondra dal v početní nevýhodě 32 branek a Marián Hossa má na kontě 34 gólů. Z českých hráčů je nejlepší Radek Dvořák (24), za ním následuje Tomáš Plekanec (20) a Patrik Eliáš (16).

Pokračování 11 / 12

Počet vítězných gólů v základní části (10 nejlepších hráčů)

Jaromír Jágr5.jpg
Jaromír Jágr je podle počtu vítězných branek mezi českými a slovenskými hráči v NHL bezkonkurenční. Do statistik si připisoval vítězné trefy i v dresu New Yorku Rangers. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 624:549 (celkově 9:1)

Kdybychom nechali stranou 135 vítězných branek Jaromíra Jágra, byl by v tomto ohledu nejlepším Čechem s 80 trefami Patrik Eliáš. Slováci mají ale hned dva hráče, kteří jsou na tom skoro stejně či lépe - 78 vítězných gólů má ve statistikách Peter Bondra, a Marián Hossa je dokonce na metě 85 branek. A přes 50 vítězných gólů se dostalo hned šest Slováků, tedy stejně jako na české straně. Ale fenomenální Jaromír Jágr v tomto případě strhává jazýček vah na českou stranu…

Pokračování 12 / 12

Počet bodů v aktuální sezoně (nejlepších 10 hráčů)

David Pastrňák3.jpg
David Pastrňák z Bostonu je v současnosti nejproduktivnějším hráčem mezi Čechy a Slováky v NHL. (Foto: Profimedia.cz)

Česká republika – Slovensko 272:92 (celkově 10:1)

Jak jsou na tom čeští a slovenští hokejisté v současnosti? V aktuální sezoně jsou jednoznačně více vidět Češi. Deset nejlepších nasbíralo od začátku ročníku 2023/24 do statistik 272 bodů, což je asi třikrát tolik, než kolik jich dokázala zaznamenat osmička nejproduktivnějších Slováků - víc jich totiž nebodovalo.

Nejlepším slovenským borcem je s 22 body Juraj Slafkovský. Na české straně je však pět borců, kteří mají ve statistikách přes 30 bodů. David Pastrňák už přeskočil hranici 70 bodů.

Doporučujeme

Články odjinud