Adam Raška (San Jose Sharks) – 201. v celkovém pořadí v roce 2020  Adam Raška je typem hokejového dříče a pracanta, jehož potřebuje mít ve svých řadách každé mužstvo. Nebojí se tvrdých soubojů, dokáže vybojovat spoustu puků. Před draftem v roce 2020, v němž si ho vybralo San Jise jako 201. hráče v celkovém pořadí, zamířil za Atlantik a odehrál velice slušnou sezonu v klubu Rimouski Océanic v juniorské lize QMJHL, kde zářil také v dalším ročníku. Představil se též na mistrovství světa juniorů a dostal už také šanci v seniorské reprezentaci. Minulý ročník hrál převážně ve farmářském celku San Jose Barracuda v AHL, ale dočkal se také premiérové pozvánky do NHL, v níž naskočil do pěti zápasů, ve kterých nebodoval. V aktuální sezoně zatím další pozvánku do elitní zámořské ligy nedostal. Profimedia.cz
 Lukáš Rousek (Buffalo Sabres) – 160. v celkovém pořadí v roce 2019  Jedno utkání v NHL, v němž zaznamenal dva body za branku a asistenci, má zatím na kontě třiadvacetiletý útočník Lukáš Rousek. Gól dal hned při prvním střídání v čase 3:49. Žádnému českému hokejistovi se to při premiérovém utkání v prestižní zámořské lize nepovedlo dřív. Do NHL byl Rousek draftován v roce 2019 ze 160. místa coby hráč pražské Sparty. V holešovickém klubu pak pobyl ještě dvě sezony a v roce 2021 se vydal za oceán, kde podepsal dvouletý nováčkovský kontrakt. Od té doby se pere ve farmářském celku Rochester Americans o svou hokejovou budoucnost. V AHL se mu velmi daří a v aktuálním ročníku má na kontě 51 bodů (15+36) ze 63 zápasů. Profimedia.cz
 Matěj Blümel (Dallas Stars) - 100. v celkovém pořadí v roce 2019 (draftován Edmontonem)  Rodák z Tábora Matěj Blümel je odchovancem pardubického hokeje. Někdejší člen všech reprezentačních výběrů od šestnáctky až po dvacítku odešel v 17 letech do zámoří a působil v juniorské soutěži USHL v dresu celku Waterloo Black Hawks. Poté, co byl v roce 2019 draftován Edmontonem jako stý hráč v celkovém pořadí, se po dvou letech vrátil domů a odehrál tři sezony v Pardubicích. Před aktuálním ročníkem podepsal dvouletý kontrakt s Dallasem a vypravil se podruhé za Atlantik. Převážnou část sezony tráví ve farmářském celku Texas Stars v soutěži AHL, kde si vede velmi dobře, šestkrát se už ale objevil také v NHL a v elitní soutěži dal i premiérový gól. Profimedia.cz
 Filip Král (Toronto Maple Leafs) – 149. v celkovém pořadí v roce 2018  Draftem v roce 2018 prošli hned dva hráči brněnské Komety. Později - v pátém kole - šel na řadu Filip Král, kterého získalo Toronto. Ofenzivně laděný bek, jenž startoval dvakrát na juniorském šampionátu, odehrál v sezoně 2016/17 za Kometu celkově 28 zápasů, v dalším ročníku přidal čtyři starty a následně odešel do zámoří. V týmu Spokane Chiefs v soutěži WHL měl skvělou formu a mohl se pyšnit průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Ročník 2020/21 strávil částečně v Brně i v zámoří a v tom aktuálním se konečně dočkal pozvánky do NHL a debutoval v elitní zámořské lize. Dosud má na kontě dva zápasy, ve kterých ale nebodoval. Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Vědí, jak chutná NHL. 10 Čechů z draftů od roku 2018, kteří už okusili elitní zámořskou ligu

Každé povolání mladého talentu do NHL velkou nadějí. A taky důkazem, že i český hokej má stále co nabídnout.

Cesta do NHL vede většinou přes draft. Ten však bývá jen prvním odrazovým můstkem, pak je třeba tvrdá práce, pevná vůle, nezměrná trpělivost a samozřejmě i kus štěstí. Ne každému se splní jeho sen a ne všichni se dostanou do NHL. Řadě hráčů se to ale povede.

Zvládlo to i deset českých mladíků, kteří prošli drafty od roku 2018. Jejich jména i hokejové příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 11

David Jiříček (Columbus Blue Jackets) – 6. v celkovém pořadí v roce 2022

David Jiříček2.jpg

Po čtyřech letech měla loni Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. Odchovanec Plzně si během tohoto ročníku zahrál v týmu do 16 let i mezi juniory, naskočil do play-off za třetiligové Klatovy, ale také zvládl čtyři utkání v seniorské extralize. To první ho zařadilo na deváté místo mezi nejmladšími hráči v historii nejvyšší soutěže.

V minulém ročníku dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál 29 utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku 2021 odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním utkání vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci. Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí. V klubu podepsal tříletý nováčkovský kontrakt, který mu v případě hraní v NHL může vynést 950 tisíc dolarů za sezonu. Ve skutečnosti si však vydělá o dost méně, protože zatím působí převážně ve farmářském celku v soutěži AHL. V dresu Blue Jackets dosud naskočil pouze do dvou utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Adam Raška (San Jose Sharks) – 201. v celkovém pořadí v roce 2020

Adam Raška-San Jose.jpg

Adam Raška je typem hokejového dříče a pracanta, jehož potřebuje mít ve svých řadách každé mužstvo. Nebojí se tvrdých soubojů, dokáže vybojovat spoustu puků.

Převážnou část dorostenecké kariéry strávil v mládežnických týmech třineckých Ocelářů a jedenáctkrát také v jejich dresu zasáhl i do extraligové soutěže dospělých. Před draftem v roce 2020, v němž si ho vybralo San Jise jako 201. hráče v celkovém pořadí, zamířil za Atlantik a odehrál velice slušnou sezonu v klubu Rimouski Océanic v juniorské lize QMJHL, kde zářil také v dalším ročníku. Představil se též na mistrovství světa juniorů a dostal už také šanci v seniorské reprezentaci. Minulý ročník hrál převážně ve farmářském celku San Jose Barracuda v AHL, ale dočkal se také premiérové pozvánky do NHL, v níž naskočil do pěti zápasů, ve kterých nebodoval. V aktuální sezoně zatím další pozvánku do elitní zámořské ligy nedostal.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Lukáš Rousek (Buffalo Sabres) – 160. v celkovém pořadí v roce 2019

Lukáš Rousek.jpg

Jedno utkání v NHL, v němž zaznamenal dva body za branku a asistenci, má zatím na kontě třiadvacetiletý útočník Lukáš Rousek. Gól dal hned při prvním střídání v čase 3:49. Žádnému českému hokejistovi se to při premiérovém utkání v prestižní zámořské lize nepovedlo dřív.

Do NHL byl Rousek draftován v roce 2019 ze 160. místa coby hráč pražské Sparty. V holešovickém klubu pak pobyl ještě dvě sezony a v roce 2021 se vydal za oceán, kde podepsal dvouletý nováčkovský kontrakt. Od té doby se pere ve farmářském celku Rochester Americans o svou hokejovou budoucnost. V AHL se mu velmi daří a v aktuálním ročníku má na kontě 51 bodů (15+36) ze 63 zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Matěj Blümel (Dallas Stars) - 100. v celkovém pořadí v roce 2019 (draftován Edmontonem)

Matěj Blümel.jpg

Rodák z Tábora Matěj Blümel je odchovancem pardubického hokeje. Někdejší člen všech reprezentačních výběrů od šestnáctky až po dvacítku odešel v 17 letech do zámoří a působil v juniorské soutěži USHL v dresu celku Waterloo Black Hawks. Poté, co byl v roce 2019 draftován Edmontonem jako stý hráč v celkovém pořadí, se po dvou letech vrátil domů a odehrál tři sezony v Pardubicích.

Před aktuálním ročníkem podepsal dvouletý kontrakt s Dallasem a vypravil se podruhé za Atlantik. Převážnou část sezony tráví ve farmářském celku Texas Stars v soutěži AHL, kde si vede velmi dobře, šestkrát se už ale objevil také v NHL a v elitní soutěži dal i premiérový gól.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Filip Král (Toronto Maple Leafs) – 149. v celkovém pořadí v roce 2018

Filip Král.jpg

Draftem v roce 2018 prošli hned dva hráči brněnské Komety. Později - v pátém kole - šel na řadu Filip Král, kterého získalo Toronto. Ofenzivně laděný bek, jenž startoval dvakrát na juniorském šampionátu, odehrál v sezoně 2016/17 za Kometu celkově 28 zápasů, v dalším ročníku přidal čtyři starty a následně odešel do zámoří.

V týmu Spokane Chiefs v soutěži WHL měl skvělou formu a mohl se pyšnit průměrem téměř jednoho bodu na utkání. Ročník 2020/21 strávil částečně v Brně i v zámoří a v tom aktuálním se konečně dočkal pozvánky do NHL a debutoval v elitní zámořské lize. Dosud má na kontě dva zápasy, ve kterých ale nebodoval.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Lukáš Dostál (Anaheim Ducks) – 85. v celkovém pořadí v roce 2018

Lukáš Dostál - Anaheim.jpg

V roce 2019 si během slavnostního večera Zlatá hokejka přišel pro ocenění v kategorii juniorů gólman Lukáš Dostál, který zazářil na mistrovství světa dvacítek, kde měl nejlepší procentuální úspěšnost zákroků. Vytvořil si také slušnou pozici ve finské lize, kde byl na hostování z brněnské Komety v klubu Ilves. Tam také chytal, než zamířil do zámoří, kde převážně působí ve farmářském celku v soutěži AHL. Talentovaného českého brankáře si pojistil v draftu v roce 2018 Anaheim a Ducks mu dali v minulém ročníku první šanci nakouknout do NHL. Odchytal čtyři utkání a ukázal slušný potenciál. V současné sezoně se objevil v brance ve 14 zápasech.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Jakub Lauko (Boston Bruins) – 77. v celkovém pořadí v roce 2018

Jakub Lauko-Boston.jpg

Útočník Jakub Lauko byl po Davidu Pastrňákovi, Danielu Vladařovi či Jakubu Zbořilovi dalším českým hráčem, kterého si vybral Boston v posledních několika letech. Na řadu šel v roce 2018 ve třetím kole ze 77. pozice. Před draftem ukázal, že se v něm skrývá hodně zajímavý potenciál.

Uplynulé tři sezony odehrál v nižší zámořské soutěži AHL v dresu celku Providence Bruins. V té aktuální dostal konečně šanci i v NHL. Dosud zvládl v elitní lize 19 utkání a zaznamenal šest bodů (4+2).

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Jan Jeník (Arizona Coyotes) - 65. v celkovém pořadí v roce 2018

Jan Jeník-Arizona.jpg

Jan Jeník hokejově vyrůstal v Mladé Boleslavi a od 16 let působil v mládežnických týmech Liberce. V dresu Bílých Tygrů odehrál také 16 utkání v seniorské extralize. V roce 2018 byl draftován Arizonou jako 65. hráč v celkovém pořadí. V juniorské soutěži OHL v barvách týmu Hamilton Bulldogs se vypracoval v jednoho z nejlepších hokejistů v lize a významně si řekl o vstupenku do NHL.

V letním kempu a v přípravných zápasech před sezonou 2019/20 na sebe výrazně upozornil. Dokonce se psalo o tom, že by mohl zůstat v prvním týmu, nakonec však vedení klubu rozhodlo o tom, že mu prospěje ještě jedna sezona mezi juniory. Talentovaný borec byl k nezastavení. V 27 zápasech posbíral do statistik 56 bodů za 22 gólů a 34 nahrávek a nebýt zranění, které ho vyřadilo ze hry, mohla být jeho bilance ještě mnohem utěšenější.

Smolný okamžik se odehrál v souboji se Spojenými státy na mistrovství světa juniorů a připravil Jeníka o zbytek parádně rozjeté sezony. Po uzdravení se však dočkal premiéry v NHL. Bylo to v ročníku 2020/21, kdy odehrál dva zápasy, ve kterých dal dvě branky. Dalších třináct startů si zapsal do statistik v minulé sezoně. V té současné zatím působí ve farmářském celku Tuscon Roadrunners v AHL a do NHL nakoukl jen v jednom střetnutí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Martin Kaut (San Jose Sharks) - 16. v celkovém pořadí v roce 2018 (draftován Coloradem)

Martin Kaut-San Jose.jpg

V prvním kole draftu v roce 2018 šli na řadu dva čeští hráči. Jedním z nich byl Martin Kaut, jehož si ze šestnácté pozice vybralo Colorado. Talentovaný forvard opustil Pardubice a zamířil do Ameriky, kde podepsal nováčkovský kontrakt. Celou první zámořskou sezonu strávil ve farmářském celku a za Colorado Eagles odehrál celkově 67 zápasů, ve kterých posbíral 28 (14+14) bodů.

První šanci naskočit na led v NHL dostal v ročníku 2019/20. Odehrál devět utkání a zaznamenal tři body za dva góly a nahrávku. Do hvězdami nabitého kádru Lavin se ale nedokázal nastálo prosadit. Letos v lednu byl vytrejdován do San Jose. Nyní má na kontě 56 střetnutí v NHL a 11 bodů (6+5). V aktuální sezoně odehrál 36 utkání, ve kterých dal čtyři góly a přidal čtyři asistence.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

Filip Zadina (Detroit Red Wings) - 6. v celkovém pořadí v roce 2018

Filip Zadina1.jpg

Útočník Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – v roce 2018 po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Zadina měl tu v chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pěli chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě.

Debut v NHL si odbyl v ročníku 2018/19 a v tom dalším už se propracoval z farmy do prvního týmu. Současnou sezonu však odstartoval bídně, pak byl na marodce, ale postupně se pomalu dostává do tempa. Dosud za Detroit odehrál 190 utkání a zaznamenal 68 bodů (28+40). V klubu od něho čekali podstatně víc.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud