Ve stínu hvězd aneb 3 nejlepší brankářské dvojky v aktuální sezoně NHL

Ve stínu hvězd aneb 3 nejlepší brankářské dvojky v aktuální sezoně NHL

Ve stínu hvězd aneb 3 nejlepší brankářské dvojky v aktuální sezoně NHL

Většina klubů v NHL má nezpochybnitelné brankářské jedničky. Parťáci těchto hvězd musí překousnout úlohu mužů v ústraní. To však neznamená, že mezi gólmanskými dvojkami nenajdeme vysoce kvalitní hráče.

slide-gólmani NHL.jpg

Spolehlivý brankářský tandem je jedním ze základů každého úspěšného týmu. Je sice fajn mít mezi tyčemi zářivou hvězdu, která exceluje na ledě i ve statistikách, ve chvíli, kdy však takového borce dožene únava nebo se zraní, má pak ale mužstvo problém.

V mnoha klubech mají na pozicích brankáře číslo dvě borce, kteří by v jiném týmu mohli být okamžitě první volbou mezi tyče. Trojici těch nejlepších najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Philipp Grubauer (Washington Capitals)

Philipp Grubauer.jpg

Pětadvacetiletý německý gólman Philipp Grubauer dlouho v NHL jen paběrkoval. Hráč, jehož si Washington vybral v roce 2010 ve čtvrtém kole draftu, odchytal od roku 2012 do roku 2015 pouhých 20 zápasů. V ročníku 2015/16 jich ale zvládl dvaadvacet a ukázal velký talent.

V aktuální sezoně zvládl naskočit do 15 duelů a může se chlubit skvělými čísly – průměrný počet inkasovaných gólů na utkání stlačil pod migické číslo 2 (1,98) a procentuální úspěšnost zákroků dostal na 93,1 %. Pětinu všech utkání, do kterých zasáhl, zvládl s nulou.

Mladý Němec je atletickým typem gólmana, který je nesmírně obratný a předvídavý. Jeho slabinou byly vysoké střely na lapačku, ale i na tomto nedostatku dokázal významně zapracovat.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Antti Raanta (New York Rangers)

Antti Raanta.jpg

New York Rangers předloni v létě opustil Cam Talbot, který z role záložního gólmana povýšil na jedničku v Edmontonu, ale Jezdci vhodně doplnili kádr o Fina Anttiho Raantu. Sedmadvacetiletý brankář strávil svoje první dvě sezony v NHL v Chicagu, kde kryl záda zkušenějším kolegům.

Po přestupu do Madison Square Garden dokázal, že patří mezi nejlepší záložní gólmany v NHL. Kdyby snad trápily fenomenálního Švéda Hentika Lundqvista dlouhodobější zdravotní problémy, nemusí se newyorští fanoušci bát průšvihu. Raanta je být schopen zaskočit a podávat nadstandardní výkony.

Pokračování 4 / 4

Scott Darling (Chicago Blackhawks)

Scott Darling.jpg

Žádný klub v NHL nemá patrně vyrovnanější dvojici brankářů než Chicago. Svůj „skromný“ podíl na tom má také osmadvacetiletý Američan Scott Darling. V sezoně 2014/15 si odbyl debut v nejslavnější lize světa a od té doby je nezpochybnitelnou volbou číslo dvě za suverénní jedničkou Coreym Crawfordem.

Darling nastoupil v aktuálním ročníku do 23 zápasů, v nichž stlačil průměrný počet obdržených gólů na utkání na 2,24 a je v tomto ohledu lepší než jeho protěžovanější kolega. Co se týče procentuální úspěšnosti, je na solidních 92,7 % a také v tomto ohledu se dostává před Crawforda.

O jeho kvalitách svědčí i fakt, že hned ve svém premiérovém ročníku dostal důvěru v pěti duelech play-off, takže nemalou měrou přispěl v roce 2015 k zisku Stanley Cupu. A to bude hrát tenhle téměř dvoumetrový obr až do konce sezony za pouhých 587 tisíc dolarů!

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud