Vážné zranění mu zkomplikovalo kariéru, teď by měl Jan Jeník zažít průlomovou sezonu

Vážné zranění mu zkomplikovalo kariéru, teď by měl Jan Jeník zažít průlomovou sezonu

Předváděl své umění v zámořské juniorské lize OHL v dresu celku Hamilton Bulldogs a patřil k hvězdám soutěže. Stejnou pozici měl mít na mistrovství světa juniorů, na přelomu let 2019 a 2020, jenže vážné zranění mu vystavilo stopku až do konce sezony. Přesto je útočník Jan Jeník dál jednou z největších českých hokejových nadějí současnosti.

Jan Jeník hokejově vyrůstal v Mladé Boleslavi a od 16 let působil v mládežnických týmech Liberce. V dresu Bílých Tygrů odehrál také 16 utkání v seniorské extralize. V roce 2018 byl draftován Arizonou jako 65. hráč v celkovém pořadí a v průběhu sezony 2018/19 zamířil do prestižní zámořské juniorské soutěže OHL. V barvách týmu Hamilton Bulldogs se vypracoval v jednoho z nejlepších hokejistů v lize a významně si řekl o vstupenku do NHL.

Už v letním kempu a v přípravných zápasech před další sezonou na sebe výrazně upozornil. Dokonce se psalo o tom, že by mohl zůstat v prvním týmu, nakonec však vedení klubu rozhodlo o tom, že mu prospěje ještě jedna sezona mezi juniory. V ročníku 2019/20 byl tehdy devatenáctiletý borec k nezastavení. V 27 zápasech posbíral do statistik 56 bodů za 22 gólů a 34 nahrávek a nebýt zranění, které ho vyřadilo ze hry, mohla být jeho bilance ještě mnohem utěšenější.

Smolný okamžik se odehrál v souboji se Spojenými státy na mistrovství světa juniorů a připravil Jeníka o zbytek parádně rozjeté sezony. Jeho nepřítomnost na ledě mužstvo v OHL znatelně pociťovalo, stejně jako ho pociťoval český výběr na turnaji dvacítek.

Jan Jeník je však bojovníkem k pohledání. Ze zdravotní patálií, které mohly negativně ovlivnit jeho kariéru, se houževnatý a ctižádostivý mladík dokázal vylízat a vrátil se na led ve velkém stylu.

Ročník 2020/21 odstartoval ve Finsku, kde byl na hostování, a následně se přesunul za Atlantik do farmářského celku Tuscon Roadrunners. V premiérové sezoně v AHL zaznamenal 14 bodů (6+8) v 29 zápasech a dokonce dostal pozvánku do NHL. Hned v premiérovém utkání v dresu Arizony vstřelil branku, a to samé zvládl i ve druhém zápase.

V dalších dvou ročnících odehrál v NHL 15 střetnutí, zářil však v AHL. Na začátku prázdnin mu vypršel vstupní kontrakt s Arizonou a nové smlouvy se zatím (překvapivě) nedočkal. Bez angažmá ale zcela určitě nezůstane a pokud mu někde v NHL dají pořádnou šanci, nebudou litovat. Talent, hlavu i schopnosti na elitní soutěž už rozhodně má.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud