Slavia Praha (1986 - 87, 1990 - 1992)  Vlastimil Petržela strávil nejúspěšnější část hráčské kariéry ve Slavii, kde také začal s trenérskou dráhou nedlouho poté, co v roce 1985 pověsil kopačky na skobu. Během let 1987 až 1889 vykonával funkci asistenta Jaroslava Jareše a později Ivana Kopeckého, v devadesátých letech byl už jako hlavní kouč u velkých investic Borise Korbela, které ze „sešívaných“ měly udělat neporazitelnou mašinu. Ve Slavii pod ním působil například Dragiša Binič, on ale raději preferoval mladíky, mimo jiné Vladimíra Šmicera či Patrika Bergera.

Slavia Praha (1986 - 87, 1990 - 1992)
Vlastimil Petržela strávil nejúspěšnější část hráčské kariéry ve Slavii, kde také začal s trenérskou dráhou nedlouho poté, co v roce 1985 pověsil kopačky na skobu. Během let 1987 až 1889 vykonával funkci asistenta Jaroslava Jareše a později Ivana Kopeckého, v devadesátých letech byl už jako hlavní kouč u velkých investic Borise Korbela, které ze „sešívaných“ měly udělat neporazitelnou mašinu. Ve Slavii pod ním působil například Dragiša Binič, on ale raději preferoval mladíky, mimo jiné Vladimíra Šmicera či Patrika Bergera.

 Slovan Liberec (1992 - 1995)  Prvním klubem, který vedl Vlastimil Petržela v samostatné české lize, byl Liberec. Nikdo od něj moc nečekal, Slovan byl tehdy provinčním týmem ze severu Čech bez výraznějších ambicí, Petržela ho ale v sezoně 1994/95 dokázal vytáhnout na čtvrté místo.
 Sparta Praha (1996)  Vlastimil Petržela působil krátce i ve Spartě. Na Letnou přišel v průběhu sezony 1995/96, kdy nahradil Jaroslava Jarabinského. Zpackaný ročník ale nezachránil a Sparta skončila čtvrtá, 21 bodů za Slavií. Petržela odstartoval i další sezonu, po pátém kole ho ale nahradil Jozef Chovanec.
 Bohemians Praha (1996 - 2002)  Poté, co si Vlastimil Petržela musel sbalit kufry na Letné, dlouho bez angažmá nezůstal a přesunul se do Ďolíčku. V letech 1996 až 2002 vedl Bohemians a v poslední sezoně ve Vršovicích nasměroval klokany k senzačnímu čtvrtému místu. Po 27. kole ale na lavičce týmu skončil a přes epizodní angažmá v druholigové Mladé Boleslavi zamířil na svou nejpovedenější trenérskou štaci do Petrohradu.
 Sigma Olomouc (2006 - 2007)  Vlastimil Petržela skončil v Petrohradě v roce 2006 a rychle si našel další práci. Po čtvrtém kole převzal Olomouc, kterou dovedl ke čtrnáctému místu a těsné záchraně mezi ligovou elitou. Z Hané pak po sezoně zamířil znovu do zahraničí, tentokrát do Baku.
7
Fotogalerie

V Rusku zářil a zbohatl, doma neměl na růžích ustláno. 7 českých prvoligových štací kouče Vlastimila Petržely

Vlastimil Petržela prožil s fotbalem ledacos. Momentálně sedmdesátiletý muž, který jako hráč působil například ve Zbrojovce Brno či pražské Slavii, má za sebou také pestrou trenérskou kariéru, v níž zažil vzestupy i těžké pády.

„Jasně, že mě asi nemají rádi všichni. Já jsem to měl pokaždé tak padesát na padesát. Půlka lidí v republice mě milovala a druhá nenáviděla. Všechno totiž řeknu na plný pecky. Neumím lhát,“ říkal o sobě před lety Vlastimil Petržela, který několik let vedl Zenit Petrorhad, s nímž vyhrál ruský Pohár. To byly jeho nejlepší trenérské časy.

Největší část kariéry kouče však strávil ve vlasti. Působil například na Žižkově či ve Vlašimi, ale vedl také sedm prvoligových mančaftů. Které to byly a jak se mu angažmá v těchto klubech (ne)povedlo, zjistíte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Slavia Praha (1986 - 87, 1990 - 1992)

Vlastimil Petržela.jpg

Vlastimil Petržela strávil nejúspěšnější část hráčské kariéry ve Slavii, kde také začal s trenérskou dráhou nedlouho poté, co v roce 1985 pověsil kopačky na skobu. Během let 1987 až 1889 vykonával funkci asistenta Jaroslava Jareše a později Ivana Kopeckého, v devadesátých letech byl už jako hlavní kouč u velkých investic Borise Korbela, které ze „sešívaných“ měly udělat neporazitelnou mašinu. Ve Slavii pod ním působil například Dragiša Binič, on ale raději preferoval mladíky, mimo jiné Vladimíra Šmicera či Patrika Bergera.

Pokračování 3 / 8

Slovan Liberec (1992 - 1995)

Vlastimil Petržela1.jpg

Prvním klubem, který vedl Vlastimil Petržela v samostatné české lize, byl Liberec. Nikdo od něj moc nečekal, Slovan byl tehdy provinčním týmem ze severu Čech bez výraznějších ambicí, Petržela ho ale v sezoně 1994/95 dokázal vytáhnout na čtvrté místo.

Pokračování 4 / 8

Sparta Praha (1996)

Vlastimil Petržela2.jpg

Vlastimil Petržela působil krátce i ve Spartě. Na Letnou přišel v průběhu sezony 1995/96, kdy nahradil Jaroslava Jarabinského. Zpackaný ročník ale nezachránil a Sparta skončila čtvrtá, 21 bodů za Slavií. Petržela odstartoval i další sezonu, po pátém kole ho ale nahradil Jozef Chovanec.

Pokračování 5 / 8

Bohemians Praha (1996 - 2002)

Vlastimil Petržela3.jpg

Poté, co si Vlastimil Petržela musel sbalit kufry na Letné, dlouho bez angažmá nezůstal a přesunul se do Ďolíčku. V letech 1996 až 2002 vedl Bohemians a v poslední sezoně ve Vršovicích nasměroval klokany k senzačnímu čtvrtému místu. Po 27. kole ale na lavičce týmu skončil a přes epizodní angažmá v druholigové Mladé Boleslavi zamířil na svou nejpovedenější trenérskou štaci do Petrohradu.

Pokračování 6 / 8

Sigma Olomouc (2006 - 2007)

lastimil Petržela4.jpg

Vlastimil Petržela skončil v Petrohradě v roce 2006 a rychle si našel další práci. Po čtvrtém kole převzal Olomouc, kterou dovedl ke čtrnáctému místu a těsné záchraně mezi ligovou elitou. Z Hané pak po sezoně zamířil znovu do zahraničí, tentokrát do Baku.

Pokračování 7 / 8

Baník Ostrava (2016 - 2017)

Vlastimil Petržela.jpg

Předposlední ligovou štací Vlastimila Petržely byl Baník. Mužstvo převzal v rozehrané sezoně 2015/16, záchranu, která by se rovnala zázraku, ale nevybojoval. Ostrava po padesáti letech sestoupila z nejvyšší soutěže, Petržela ale slezský celek dovedl k bleskovému návratu. Následně u týmu skončil a jeho místo zaujal Radim Kučera.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Zlín (2018)

Vlastimil Petržela5.jpg

Zatím (a zřejmě) poslední prvoligové angažmá absolvoval Vlastimil Petržela ve Zlíně. V únoru roku 2018 se ujal tehdy devátého mužstva tabulky po odvolaném Bohumilu Páníkovi a měl za úkol uhájit příslušnost mezi elitou. Na sestupové příčky měli tehdy ševci k dobru pět bodů. To se mu podařilo - Zlín skončil nakonec desátý. Celkem vedl tým ve dvanácti ligových zápasech a přivedl jej do semifinále MOL Cupu. Po sezoně se s klubem rozešel a od té doby už žádné mužstvo nevedl.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud