Zdeno Chára  Legendární Zdeno Chára se i ve svých 44 letech hravě dokáže měřit s mladšími a dravějšími konkurenty. 207 centimetrů vysoký bek po loňské sezoně opustil Boston, s nímž v roce 2011 získal Stanley Cup, a vydal se vstříc novému dobrodružství. Chára, jenž dříve hrával taky za New York Islanders a Ottawu, si plácl s Washingtonem a v jeho barvách nedávno odehrál svůj 1600. zápas v NHL. Neuvěřitelné!  Foto: Profimedia.cz
 Erik Černák  Moc mladých hráčů, kteří by se v NHL mohli zabydlet, Slováci nemají. Jedna výjimka se mezi nimi ale najde. Třiadvacetiletý Erik Černák si získal pevnou pozici v Tampě Bay, s níž loni vybojoval Stanley Cup, ke kterému v play-off pomohl i čtyřmi body. Rodák z Košic, jehož do NHL draftovalo Los Angeles, má nakročeno k hodně zajímavé zámořské kariéře. Letos má na kontě už 15 (4+11) bodů.  Foto: Profimedia.cz
 Tomáš Tatar  Největší slovenskou hvězdou v NHL je už několik let Tomáš Tatar, jenž navazuje na odkaz produktivních útočníků, jakými byli Marián Hossa či Marián Gáborík. Třicetiletý forvard v NHL začínal v sezoně 2010/11 v barvách Detroitu, který později vyměnil za Las Vegas. Tam ale dlouho nevydržel a nyní je už třetím rokem v Montrealu. V jeho barvách loni posbíral 61 (22+39) bodů a vytvořil si vlastní maximum. Letos se zatím trefil desetkrát a navrch přidal dvacet asistencí.  Foto: Profimedia.cz
 Richard Pánik  Slibnou pozici má v NHL také Richard Pánik. Třicetiletý útočník debutoval v sezoně 2012/13 za Tampu Bay, odkud po dvou letech odešel do Toronta. Další rok se stěhoval do Chicaga, odkud jeho kroky vedly do Arizony, aby následně zamířil do Washingtonu. V týmu Capitals načal i letošní ročník, v jeho průběhu se ale společně s Jakubem Vránou přestěhoval do Detroitu. Účastník čtyř světových šampionátů, který si zahrál i na olympiádě v Soči, dosud v NHL odehrál přes 500 zápasů a blíží se k hranici 200 kanadských bodů.  Foto: Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Už jich moc nezbylo. Podívejte se, jak by vypadala nejsilnější slovenská formace v NHL

O českém hokeji se neustále říká, že ustupuje ze slávy. Ovšem ten slovenský je ještě o kus pozadu, o čemž svědčí i seznam Slováků v NHL. Ten letos čítá pouhých devět jmen.

Češi už nemají v NHL tolik hráčů jako před lety, v nejlepší lize světa však válí taková esa, jako David Pastrňák, Jakub Voráček, Tomáš Hertl, Ondřej Palát nebo Filip Hronek. Ale jak jsou na tom Slováci? Žádná sláva to není. Ostatně, podívejte se sami – v následujících kapitolách najdete podobu nejlepší slovenské hokejové formace současnosti. 

Foto: Profimedia.cz, koláž: SportRevue.cz

Pokračování 2 / 7

Brankář - Jaroslav Halák 

Jaroslav Halák Boston.jpg

Klub: Boston Bruins 
Věk: 35 let 

Slovenská brankářská škola je stále hodně kvalitní. Ovšem tolik gólmanů jako Češi Slováci v NHL zdaleka nemají. Naopak, do této sezony zasáhl jediný - Jaroslav Halák, jenž má na kontě 18 startů za Boston, kterému patří také Čech Daniel Vladař.

Pětatřicetiletý Halák v NHL začínal v Montrealu, poté chytal za St. Louis, Washington či New York Islanders a teď je třetím rokem v Bostonu, kde si účastník dvou olympijských turnajů i Světového poháru drží stále dobrou pozici. Za ním ale zeje hluboká díra, vždyť Slováci mají jediného gólmana taky v AHL... 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Obránce - Zdeno Chára 

Zdeno Chára Washington.jpg

Klub: Washington Capitals 
Věk: 44 let 

Legendární Zdeno Chára se i ve svých 44 letech hravě dokáže měřit s mladšími a dravějšími konkurenty. 207 centimetrů vysoký bek po loňské sezoně opustil Boston, s nímž v roce 2011 získal Stanley Cup, a vydal se vstříc novému dobrodružství. Chára, jenž dříve hrával taky za New York Islanders a Ottawu, si plácl s Washingtonem a v jeho barvách nedávno odehrál svůj 1600. zápas v NHL. Neuvěřitelné! 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Obránce - Erik Černák 

Erik Černák Tampa.jpg

Klub: Tampa Bay Lightning 
Věk: 23 let 

Moc mladých hráčů, kteří by se v NHL mohli zabydlet, Slováci nemají. Jedna výjimka se mezi nimi ale najde. Třiadvacetiletý Erik Černák si získal pevnou pozici v Tampě Bay, s níž loni vybojoval Stanley Cup, ke kterému v play-off pomohl i čtyřmi body. Rodák z Košic, jehož do NHL draftovalo Los Angeles, má nakročeno k hodně zajímavé zámořské kariéře. Letos má na kontě už 15 (4+11) bodů. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Útočník - Tomáš Tatar 

Tomáš Tatar Montreal.jpg

Klub: Montreal Canadiens 
Věk: 30 let 

Největší slovenskou hvězdou v NHL je už několik let Tomáš Tatar, jenž navazuje na odkaz produktivních útočníků, jakými byli Marián Hossa či Marián Gáborík. Třicetiletý forvard v NHL začínal v sezoně 2010/11 v barvách Detroitu, který později vyměnil za Las Vegas. Tam ale dlouho nevydržel a nyní je už třetím rokem v Montrealu. V jeho barvách loni posbíral 61 (22+39) bodů a vytvořil si vlastní maximum. Letos se zatím trefil desetkrát a navrch přidal dvacet asistencí. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Útočník - Richard Pánik 

Richard Pánik Detroit.jpg

Klub: Detroit Red Wings 
Věk: 30 let 

Slibnou pozici má v NHL také Richard Pánik. Třicetiletý útočník debutoval v sezoně 2012/13 za Tampu Bay, odkud po dvou letech odešel do Toronta. Další rok se stěhoval do Chicaga, odkud jeho kroky vedly do Arizony, aby následně zamířil do Washingtonu.

V týmu Capitals načal i letošní ročník, v jeho průběhu se ale společně s Jakubem Vránou přestěhoval do Detroitu. Účastník čtyř světových šampionátů, který si zahrál i na olympiádě v Soči, dosud v NHL odehrál přes 500 zápasů a blíží se k hranici 200 kanadských bodů. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Útočník - Tomáš Jurčo 

Tomáš Jurčo Vegas.jpg

Klub: Vegas Golden Knights 
Věk: 28 let 

Kromě Tatára s Pánikem už ale moc dalších slovenských útočníků v NHL není. Konkrétně jsou jen dva: dvaadvacetiletý Marián Studenič, jenž letos odehrál svých prvních šest zápasů za New Jersey, a o šest let starší Tomáš Jurčo.

Ten dosud v NHL nasbíral přes dvě stovky zápasů a „udělal" v nich více než padesát bodů, v letošní sezoně ale dostává minimum prostoru a na kontě má jen osm startů za Las Vegas. Předtím hrával v Detroitu, Chicagu a loni nastupoval za Edmonton. 

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud