V roce 1978 se hrálo fotbalové mistrovství světa v Argentině a domácí tým si před vlastními fanoušky dokráčel pro titul šampionů. Jihoameričané se však dostali do finále turnaje zásluhou špinavých politických praktik.
Argentinec Mario Alberto Kempes míří mezi hráči Peru k brance. Na vysoké výhře domácích na mistrovství světa v roce 1978, která posunula tým do finále, se podílel dvěma góly. (Foto: Profimedia.cz)
V roce 1978 se hrál světový šampionát jiným systémem než dnes. Po odehrání zápasů v základních skupinách vznikly dvě nové čtyřčlenné skupiny, ve kterých se střetly všechny týmy opět mezi sebou. Vítězové těchto skupin postupovali rovnou do finále.
21. června v 16:45 argentinského času se začalo hrát utkání Polska s Brazílií, které Kanárci vyhráli 3:1 a prakticky se mohli radovat z postupu. Finálovou radost jim mohla zkazit jen vysoká výhra domácího týmu, který hrál od čtvrt na osm večer proti Peru. Argentinci nakonec opravdu vyhráli 6:0. Ve finále pak porazili Nizozemí 3:1 a stali se mistry světa.
O tom, že zápas s Peru nebyl čistý, se mluvilo už tehdy a pochybnosti o kontroverzním vítězství nikdy nezmizely. Před pár lety o špinavostech, které ho ovlivnily, promluvil bývalý peruánský senátor Gabrielo Ledesma.
Podle jeho slov existovala dohoda tehdejšího peruánského prezidenta Francisca Bermundeze s někdejším argentinským diktátorem Jorge Videlou o tom, že domácí musí vyhrát minimálně o čtyři branky, které by jím zajistily postup do finále. Na oplátku Videla a jeho režim souhlasili s tím, že v jeho zemi uvězní třináct politických odpůrců peruánského prezidenta.
„Videla potřeboval, aby Argentina vyhrála mistrovský titul a aspoň trochu napravila reputaci země ve světě, Fernandez se zase chtěl zbavit nepohodlných lidí, takže dohoda byla pro obě strany prospěšná,“ řekl Ledesma.
Poté, co Argentina vyhrála až směšně lehce zápas se svým kontinentálním rivalem, okamžitě se vyrojily spekulace, že utkání bylo ovlivněno. Konspirační teorie hovořily například o tom, že brankář Peru byl podplacený, nebo že za výsledkem stojí obrovský obchod s obilím mezi oběma zeměmi.
Ledesma připustil, že třináct politických oponentů prožilo v argentinských věznicích hrůzná léta, protože byli biti a mučeni. Vyšetřovatelé dodnes zcela nerozpletli takzvaný Kondor Plan, což byla dohoda jihoamerických diktátorských režimů z roku 1970 o tom, že disidenty mohou poslat do vězení kdekoli ve „spřátelených“ zemích.
Když tyto informace vypluly na světlo, reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Po tom, co jsem se dozvěděl, nejsem na naše vítězství vůbec hrdý. Ale já jsem prostě jen hrál fotbal. O tomhle většina z nás neměla ani tušení,“ prohlásil tehdejší útočník týmu Leopoldo Luque.
Argentina vyhrála v roce 1978 svůj historicky první titul a jak se zdá, navěky už na něm ulpí špína a krev. Jen necelé dva kilometry od stadionu, kde Argentinci porazili Peru 6:0, stávala Námořní technická škola, kde členové Videlovy vojenské junty umučili a povraždili přes 5 tisíc politických oponentů. Diktátor Videla využil mistrovství světa ve své zemi jako tribuny, z níž hlásal, že zprávy o brutalitě jeho režimu jsou jen protiargentinským spiknutím.
Řada hráčů tehdejšího vítězného týmu se později vyjádřila ve smyslu, že vliv diktátora Videly poskvrnil největší úspěch jejich kariéry. „Není pochyb o tom, že nás politicky zneužili,“ povzdechl si záložník Ricky Villa.