Anderlecht má na belgické scéně podobnou pozici jako Sparta. Je dlouhodobě nejúspěšnějším klubem ligy, ve které získal už 33 titulů. V kabině týmu z hlavního města Belgie působilo také osm českých fotbalistů. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.
Lukáš Zelenka (1998 – 1999)

Když mu bylo 17 let, odešel ze Sparty do Anderlechtu. Jenže talentovaný záložník se v elitním belgickém klubu vůbec neprosadil a po roce odešel do Westerlo. S tím získal domácí pohár a následně se za 26 milionů korun vrátil na Letnou. Přes Manisaspor se do Westerlo vydal ještě jednou, potom působil ve Slovácku, hrál v Maďarsku a kariéru ukončil v Prostějově.
Foto: Profimedia.cz
Jan Koller (1999 – 2001)

Na koho v klubu dodnes s oblibou vzpomínají, to je Jan Koller. Nejlepší střelec v historii české reprezentace přišel do klubu v roce 1999 z Lokerenu a během dvou let získal dva tituly a dva Superpoháry. V roce 2000 se stal nejlepším střelcem ligy, v 86 zápasech za Anderlecht nastřílel celkově 48 branek a poté přestoupil za 10,5 milionů eur do Dortmundu.
Foto: Profimedia.cz
Daniel Zítka (2002 – 2010)

Havířovský rodák odešel v roce 1998 vstříc prvnímu zahraničnímu angažmá. Dva roky chytal v Prešově, pak ho koupil Lokeren a v roce 2002 přišel přestup do Anderlechtu. V nejslavnějším belgickém klubu strávil dlouhých osm let, získal čtyři tituly, jednou se stal nejlepším gólmanem ligy, zachytal si Ligu mistrů, dostal se do reprezentace a odjel na EURO 2008. Po návratu domů zakotvil na Letné a po dvou letech ve Spartě ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Martin Kolář (2002 – 2005)

Bývalý mládežnický reprezentant má poměrně bohatý fotbalový životopis. Působil na Kypru, byl ve Švédsku, Francii, hrál v anglickém Stoke a taky v Belgii. Krátce působil ve Westerlo a v letech 2002 – 2005 patřil Anderlechtu, kam zamířil z Bohemians. V týmu belgického velkoklubu odehrál český obránce 55 zápasů, získal s ním titul a dokonce si zahrál v Lize mistrů.
Foto: LEGNER JAROSLAV / CNC / Profimedia
Jan Polák (2007 – 2011)

Dalším českým fotbalistou, který v Anderlechtu strávil podstatnou část kariéry, je Jan Polák. Současný záložník Zbrojovky do Belgie zamířil v roce 2007 z Norimberku. Získal ligový titul, pohár i Superpohár a s klubem se několikrát pokoušel i o postup do Ligy mistrů. Za Anderlecht odehrál celkově 113 zápasů – nejvíc ze všech klubů, kde kdy hrál, a po čtyřech letech odešel do Wolfsburgu.
Foto: Profimedia.cz
Stanislav Vlček (2008 – 2009)

V roce 2004 přišel z Dynama Moskva do Slavie, kde se z něj postupně stala jedna z ústředních postav týmu. V polovině sezony 2007/08, po které odjel na EURO, přestoupil do Anderlechtu, v jehož barvách strávil rok a půl. V belgické lize odehrál 27 zápasů, ve kterých dal deset branek a přidal sedm asistencí, poté mu však vypršela smlouva a Vlček se vrátil do Slavie.
Foto: Profimedia.cz
Ondřej Mazuch (2009 – 2012)

Chtěl ho Juventus, Inter Milán nebo Arsenal, Ondřej Mazuch ale v polovině sezony 2006/07 upřednostnil Leverkusen. Ale německý klub nedodržel podmínky obchodu, a tak mladý obránce zamířil z Brna do Fiorentiny.
Jenže v Itálii se neprosadil a po dvou letech odešel na hostování do Anderlechtu, které se později změnilo v přestup. Za belgický klub odehrál 89 zápasů, dal pět branek, získal titul a po dvou letech přestoupil do Dněpru. Ještě loni byl hráčem Sparty a od léta patří anglickému Hullu.
Foto: Profimedia.cz
Lukáš Mareček (2010 – 2013)

Sedmadvacetiletý defenzivní záložník přestoupil do Anderlechtu v roce 2010 z Brna. S belgickým klubem si sice zahrál kvalifikaci o postup do Ligy mistrů, v belgické lize ale odehrál během dvou let jen 18 zápasů a odešel na hostování do nizozemského Heerenveenu. Ten však neuplatnil opci a Lukáš Mareček se stěhoval do Sparty. Tu před pár dny opustil a vrátil se do Belgie – tentokrát do Lokerenu.
Foto: Profimedia.cz