Tyto filmy musíte vidět! Nejlepší snímky z prostředí 10 velkých sportů

Občas se říká, že pokud jste viděli jeden sportovní film, je to jako byste viděli všechny, které byly kdy natočeny. Autor tohoto výroku měl zřejmě na mysli, že tento kinematografický žánr jede pořád dokola podle stejné šablony. Ale není to tak docela pravda.

slap shot.jpg
Jaký je nejlepší film z hokejového prostředí? To závisí na osobním vkusu, ale jedním z těch nejpovedenějších je zcela určitě snímek Nakládačka.

Kolik existuje sportů, tolik bychom možná našli i filmů, ve kterých právě o ně jde. My se však zaměříme jen na pár významných sportovních odvětví. Pokusili jsme se najít „nejlepší“ (jde o subjektivní výběr) snímky z prostředí populárních a hodně sledovaných sportů. Najdete je v následujících kapitolách. Pokud máte jiné favority, podělte se o ně s námi v diskusi pod článkem.

Pokračování 2 / 11

Hokej: Slap Shot (Nakládačka), 1977 – režie: George Roy Hill

Slap Shot je pravděpodobně nejslavnější (nebo nejzábavnější) hokejový film všech dob, který ozdobil svým hereckým uměním Paul Newman coby trenér provinčního týmu. Je v něm tolik vynikajících scén, jako ve všech ostatních hokejových filmech dohromady. Nezapomenutelná je ta, v níž bratrská dvojice Hansonů, najatá pouze k tomu, aby rozsekala hráče soupeře, začne svou řezničinu už během rozbruslení. Je to krvavé, násilné a hodně veselé. Pohled na bratry Hansonovy, kterak jim při zpěvu hymny po tvářích stéká krev, se asi nikdy neomrzí.

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 60 %

Pokračování 3 / 11

Golf: Tin Cup (Zelený svět), 1996 – režie: Ron Shelton

Pro mnoho golfistů je film Zelený svět kultovním dílem. Bývalý profesionál, dnes outsider, Roy "Cink" McAvoy (Kevin Costner), je majitelem zanedbaného golfového hřiště v Texasu. Tam se přistěhuje psychoterapeutka Molly Griswoldová, která si tu zařídí praxi. Roye požádá o hodiny golfu, a ten ji ukáže nejen základy hry, ale i svou životní filozofii.

McAvory, který se před lety vzdal profesionální kariéry, žije na hranici nouze v obytném přívěsu se svým kamarádem a zaměstnancem Romeem. S podporou sympatické a půvabné ženy i svých svérázných kamarádů se rozhodne vrátit se do světa špičkového golfu a dokázat, že není jen odepsanou nulou.

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 71 %

Pokračování 4 / 11

Basketbal: Hoosiers (Hráči z Indiany), 1986 – režie: David Anspaugh

Basketbalový trenér Norman Dale byl v padesátých letech minulého století hvězdou. A týmy pod jeho vedením byly předurčeny k vítězství. Každý hráč, který byl ochotný podvolit se jeho mnohdy drsným a nesmlouvavým metodám, měl šanci dotáhnout to opravdu daleko. Ovšem našli se i takoví, kteří chtěli jít vlastní cestou.

Po útoku na jednoho ze svých svěřenců má Dale jen malou šanci zachránit téměř mrtvou trenérskou kariéru. Jeho novým - a možná posledním - týmem se stává družstvo ze zapadlé lokální střední školy v Indianě, které se vždy potácelo na chvostu tabulek a nikdy neokusilo, jak vlastně vypadá opravdový basketbal, což se nejvíc projevuje na hráčích - hejskovitých dlouhánech s minimální herní morálkou a ještě menším citem pro zodpovědnost.

Daleovi je jasné, že v tomto celku se bude muset mnohé změnit. Otázka ale zní, zda tentokrát nezmůže víc než autorita obyčejná lidskost. Jak už to tak v amerických filmech bývá, hráče z Indiany dovede nakonec až na vrchol. Ve snímku režiséra Davida Anspugha, který získal dvě nominace na Oscara září Gene Hackman a Dennis Hopper.

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 75 %

Pokračování 5 / 11

Tenis: 7 Days In Hell (Sedm dní v pekle), 2015 – režie: Jake Szymanski

Film Sedm dní v pekle nabízí neuctivý, potměšile seriózní pohled na dvojici fiktivních hráčů z nepříliš vzdálené minulosti, kteří sehráli zápas zápasů: sedmidenní pětisetový wimbledonský maraton, který z nich vyždímal doslova všechno. Vedle vrcholů (a propadů) onoho střetnutí přináší také dokumentární pohled na životy a kariéry obou soupeřů.

Aaron Williams (Andy Samberg) je věčný nespokojenec, jehož chování v nejlepší náladě trumfne chování Johna McEnroea v té nejhorší (McEnroe hraje ve filmu sám sebe) a Charles Poole (Kit Harington) je tupý génius, který na svých bedrech nese tíži anglické touhy po wimbledonském vítězství. Pozadí příběhu těchto falešných superhvězd humorně dokresluje přehlídka slavných osobností v rolích fiktivních postav nebo lehce ironických verzí jich samotných. (zdroj: HBO Europe)

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 76 %

Pokračování 6 / 11

Fotbal: The Damned United (Prokletý klub), 2009 – režie: Tom Hooper

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné, 44 dní dlouhé, trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů v Leedsu United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během půldruhého měsíce nečekanou zkouškou.

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 78 %

Pokračování 7 / 11

Bowling: Big Lebowski, 1998 – režie: Joel a Ethan Coenovi

Jeff „Dude“ Lebowski je nejlenivější chlápek z Los Angeles a okolí. Miluje bowling, koktejl zvaný Bílý medvěd, marihuanu a svůj koberec. Díky shodě jmen je ale považován za boháče, který se shodou neskutečných náhod stane obětí vydírání.

Místo toho, aby mu skutečný boháč Lebowski zaplatil zašpiněný koberec, musí Jeff se svými neschopnými kumpány předat výkupné za jeho rozmazlenou dceru. Vše by mohlo jít docela v klidu, kdyby se Jeffův kámoš Walter (John Goodman) nerozhodl shrábnout prachy na výkupné bez ohledu na následky. Big Lebowski je kultovní klasikou bratrů Coenových s Jeffem Bridgesem v hlavní roli. (zdroj: Cinemax)

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 83 %

Pokračování 8 / 11

Baseball: Pride of Yankees (Pýcha Yankeeů), 1942 – režie: Sam Wood

Pride of Yankees.jpg

Biografický snímek o životě a kariéře slavného baseballisty Lou Gehriga natočil v roce 1945 režisér Sam Wood. Gehring, jemuž se přezdívalo „Iron Horse“, se zapsal do historie sérií 2130 odehraných zápasů. Mohlo jich být možná ještě víc, kdyby ve věku 37 let nepodlehl smrtelné neurologické chorobě ALS (amyotrofická laterární skleróza), která po něm byla později pojmenována.

Příběh sleduje Gehriga od jeho dětství v New Yorku po slavný projev nazvaný "Největší šťastlivec" během jeho loučení v roce 1939, který je dodnes považován za jednu z nejemotivnějších scén ve filmové historii. Hlavní postavu ztvárnil slavný Gary Cooper, který za svůj výkon získal nominaci na Oscara. Film, který šel do kin rok po Gehringově smrti, jich získal celkem jedenáct, v cennou sošku však proměnil jen jedinou – za střih.

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 82 %

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Americký fotbal: Horse Feathers (Koniny), 1932 – režie: Norman Z. McLeod

Koniny.jpg

Ve více než osmdesát let staré americké komedii legendárních bratří Marxů Koniny se novým prezidentem renomované Huxleyho univerzity stává profesor Quincy Adams Wagstaff. Už jeho nástupní projev dává tušit, že na prestižní akademické půdě se ujímá vlády naprostá anarchie.

Wagstaffův syn Frank - a zároveň zdejší student - přesvědčí otce, že důležitější než studijní výsledky je kvalitní školní fotbalový tým. Je totiž třeba porazit mužstvo konkurenční Darwinovy školy. Profesor Wagstaff proto zkusí najmout dva profesionální fotbalisty. Naneštěstí padne jeho volba na dvojici potrhlých kamarádů Baravelliho a Pinkyho, kteří fotbal nikdy nehráli, zatímco konkurenční tým posílí dva opravdoví sportovci. Jenže čtveřice svérázných spojenců zdaleka neřekla poslední slovo.

Snímek je jednou z nejztřeštěnějších komedií bratrů Marxových. Vedle smrště slovních a situačních gagů v něm zaznívá i řada známých písní. Mezi nimi například i song „Everyone Says I Love You“, podle něhož pojmenoval později Woody Allen jeden ze svých filmů. (zdroj: Česká televize)

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 76 %

Pokračování 10 / 11

Formule 1: Rivalové (Rush), 2013 – režie: Ron Howard

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný.

Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (zdroj: Bioscop)

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 90 %

Pokračování 11 / 11

Cyklistika: Vítězové (American Flyers), 1985 - režie: John Badham

Aby vytrhl svého mladšího bratra z netečnosti, připravuje ho Marcus (Kevin Costner) na jeden z nejpopulárnějších amerických závodů na kolech - na "Coors International Bycicle Classic", což jsou ukrutné třídenní závody napříč pohořím Colorado - Rockies. Režisérovi akčních filmů Johnu Badhamovi se podařilo v tomto nákladném filmu postihnout strhující a fascinující atmosféru velmi tvrdého zápolení.

Kromě razantní akce přináší i napětím nabitý vztah mezi oběma bratry a autenticitu, která vyráží dech. Film je něčím víc než jen filmem o cyklistickém sportu. Je to příběh o lidech, kteří překonávají sami sebe, aby získali vítězství větší a cennější než všechno ostatní.

Hodnocení podle uživatelů ČSFD: 70 %

Doporučujeme

Články odjinud