Itálie, 9 výher, skóre 64:11  Osm zápasů na světových šampionátech, jeden na olympiádě a nula ztracených bodů. Nejmilosrdnější výsledek uhráli Italové na mistrovství světa v Bělorusku (0:2). Od Čechů ale dokázali inkasovat i jedenáct branek (MS 2001). Hned první vzájemný zápas (8:1) se odehrál ve čtvrtfinále šampionátu v roce 1993 – ano, nenechte se zmást, Italové tehdy dokázali procházet mezi nejlepších osm celkem pravidelně. Foto: Profimedia.cz

Itálie, 9 výher, skóre 64:11
Osm zápasů na světových šampionátech, jeden na olympiádě a nula ztracených bodů. Nejmilosrdnější výsledek uhráli Italové na mistrovství světa v Bělorusku (0:2). Od Čechů ale dokázali inkasovat i jedenáct branek (MS 2001). Hned první vzájemný zápas (8:1) se odehrál ve čtvrtfinále šampionátu v roce 1993 – ano, nenechte se zmást, Italové tehdy dokázali procházet mezi nejlepších osm celkem pravidelně. Foto: Profimedia.cz

 Kazachstán, 5 výher, skóre 24:4  Před 25 lety se obě země utkaly poprvé, a to poněkud nečekaně – s postupem Kazachů do hlavní fáze olympijských her v Naganu se moc nepočítalo. Češi je v nervózním utkání nakonec smetli 8:2. O šest let později na mistrovství světa v Praze skončil zápas také jasně – 7:0. Ve „zlaté“ Vídni to bylo v roce 2005 o poznání těžší, výhru 1:0 trefil Hemský. Zatím poslední souboj svedly obě reprezentace na letošním světovém šampionátu v Lotyšsku, kde český nároďák vyhrál 5:1. Foto: Profimedia.cz
 Slovinsko, 5 výher, 25:11  Oba soupeři se potkali pětkrát. Poprvé v Helsinkách (rok 2003) Češi celkem v poklidu zvítězili 5:2, o tři roky později v Rize to ale bylo pořádné drama, ač to tak zprvu nevypadalo. O jasné vedení ale favorit přišel a nakonec zvítězil o jediný gól 5:4. V roce 2013 se čeští hokejisté protrápili ve Stockholmu k výhře 4:2 a na šampionátu v roce 2017 v Paříži snadno vyhráli 5:1. Naposled došlo k měření sil těch soupeřů letos na mistrovství světa v Rize, kde Češi vyhráli 6:2. Foto: Profimedia.cz
 Japonsko, 4 výhry, skóre 31:10  V období, kdy Japonci pravidelně startovali v elitní skupině mistrovství světa, měli na Čechy celkem „štěstí“. Potkali je v letech 1998, 1999, 2000 a 2002. Při poslední konfrontaci podlehli 3:5, což byl hodně solidní výsledek. Pamětníci si jistě vybaví i drobné potíže, které s japonskými jmény měli komentátoři na televize Nova v roce 1998. Tehdy Japonci dokonce chvilku vedli. Foto: Profimedia.cz
 Ukrajina, 1 výhra, skóre 5:2  Dosud jediné měření sil českých hokejistů s Ukrajinou bylo možno vidět na mistrovství světa v roce 2003. V Helsinkách se tehdy po bezgólové první třetině nakonec prosadil papírově silnější tým a zvítězil 5:2. Foto: Profimedia.cz
8
Fotogalerie

Tyhle kluky máme rádi. 8 „oblíbených“ soupeřů české hokejové reprezentace

Česká hokejová reprezentace se od rozdělení federace utkala s více než dvacítkou soupeřů. S některými jednou, ale třeba s Rusy, Finy a Švédy se střetla už více než sto padesátkrát. U některých soků mohou Češi říci, že je jejich to oblíbený protivník.

S osmi soky (počítáme-li také utkání s výběrem Severní Ameriky do 23 let před Světovým pohárem v roce 2016) čeští hokejisté ve vzájemných soubojích nikdy neprohráli. V následujících kapitolách si můžete připomenout soupeře, na které si národní tým (zatím) nemůže ani v nejmenším stěžovat.

Pokračování 2 / 9

Itálie, 9 výher, skóre 64:11

ČR-Itálie.jpg
Ital Vincent Rosso a český útočník Jiří Novotný bojují o puk na mistrovství světa ve Stockholmu v roce 2012. Češi na šampionátu rozdrtili soupeře z Apeninského poloostrova 6:0. (Foto: Prodimedia.cz)

Osm zápasů na světových šampionátech, jeden na olympiádě a nula ztracených bodů. Nejmilosrdnější výsledek uhráli Italové na mistrovství světa v Bělorusku (0:2). Od Čechů ale dokázali inkasovat i jedenáct branek (MS 2001). Hned první vzájemný zápas (8:1) se odehrál ve čtvrtfinále šampionátu v roce 1993 – ano, nenechte se zmást, Italové tehdy dokázali procházet mezi nejlepších osm celkem pravidelně.

Pokračování 3 / 9

Kazachstán, 5 výher, skóre 24:4

ČR-Kazachstán.jpg
Tomáš Filippi bojuje o kotouč s Nikitou Ivanovem na mistrovství světa v roce 2016. Na šampionátu v Rusku Češi vyhráli 3:1. (Foto: Profimedia.cz)

Před 25 lety se obě země utkaly poprvé, a to poněkud nečekaně – s postupem Kazachů do hlavní fáze olympijských her v Naganu se moc nepočítalo. Češi je v nervózním utkání nakonec smetli 8:2. O šest let později na mistrovství světa v Praze skončil zápas také jasně – 7:0. Ve „zlaté“ Vídni to bylo v roce 2005 o poznání těžší, výhru 1:0 trefil Hemský. Zatím poslední souboj svedly obě reprezentace na letošním světovém šampionátu v Lotyšsku, kde český nároďák vyhrál 5:1.

Pokračování 4 / 9

Slovinsko, 5 výher, 25:11

ČR-Slovinsko.jpg
Obránce Michal Kempný eliminuje na mistrovství světa v roce 2017 před českou brankou slovinského útočníka Aleše Mušiče. Zápas skončil vítězstvím českého výběru 5:1. (Foto: Profimedia.cz)

Oba soupeři se potkali pětkrát. Poprvé v Helsinkách (rok 2003) Češi celkem v poklidu zvítězili 5:2, o tři roky později v Rize to ale bylo pořádné drama, ač to tak zprvu nevypadalo. O jasné vedení ale favorit přišel a nakonec zvítězil o jediný gól 5:4. V roce 2013 se čeští hokejisté protrápili ve Stockholmu k výhře 4:2 a na šampionátu v roce 2017 v Paříži snadno vyhráli 5:1. Naposled došlo k měření sil těch soupeřů letos na mistrovství světa v Rize, kde Češi vyhráli 6:2.

Pokračování 5 / 9

Japonsko, 4 výhry, skóre 31:10

Japonsko.jpg
Jan Čaloun uniká s pukem Japonci Takeshi Yamanakovi na mistrovství světa v roce 1999 v Norsku. (Foto: Profimedia.cz) 

V období, kdy Japonci pravidelně startovali v elitní skupině mistrovství světa, měli na Čechy celkem „štěstí“. Potkali je v letech 1998, 1999, 2000 a 2002. Při poslední konfrontaci podlehli 3:5, což byl hodně solidní výsledek. Pamětníci si jistě vybaví i drobné potíže, které s japonskými jmény měli komentátoři na televize Nova v roce 1998. Tehdy Japonci dokonce chvilku vedli.

Pokračování 6 / 9

Ukrajina, 1 výhra, skóre 5:2

ČR-Ukrajina.jpg
Jen jedenkrát se čeští hokejisté dosud střetli s reprezentanty Ukrajiny. Od té doby uplynulo už 17 let. (Foto: Profimedia.cz)

Dosud jediné měření sil českých hokejistů s Ukrajinou bylo možno vidět na mistrovství světa v roce 2003. V Helsinkách se tehdy po bezgólové první třetině nakonec prosadil papírově silnější tým a zvítězil 5:2.

Pokračování 7 / 9

Výběr Severní Ameriky do 23 let, 1 výhra, skóre 3:2

ČR-Severní Amerika.jpg
Útočník Brandon Saad z celku Severní Ameriky se pokouší překonat brankáře Michala Neuvirtha. Češi nakonec vyválčili výhru 3:2. (Foto: Profimedia.cz)

Originální přírůstek do sbírky soupeřů, s nimiž národní celek neprohrál, přibyl do sbírky v roce 2016. V generálce na Světový pohár změřili Češi síly s výběrem severoamerických hokejistů do 23 let. Svěřenci trenéra Josefa Jandače vedli ve 48. minutě už 2:0 po brankách Paláta a Faksy, ale soupeř dokázal srovnat. Vítězství nakonec vystřelil necelých osm minut před závěrečnou sirénou Tomáš Plekanec.

Pokračování 8 / 9

Jižní Korea, 1 výhra, skóre 2:1

Jižní Korea - ČR.jpg
Jan Kovář právě pokořil vynikajícího brankáře Matta Daltona. Češi na olympiádě v Jižní Koreji vydřeli nad domácí reprezentací těsnou výhru 2:1. (Foto: Profimedia.cz)

Protivníkem, s ním sehráli čeští hokejisté jen jediné vítězné utkání, se stal na olympijských hrách v Jižní Koreji domácí výběr. Do turnaje v Pchjongčchangu vstoupili Češi těsnou výhrou 2:1. Houževnatý asijský celek s výborným brankářem Mattem Daltonem šel v první třetině překvapivě do vedení, ale svěřenci Josefa Jandače góly Jana Kováře a Michala Řepíka do přestávky otočili skóre. Do konce zápasu pak už další branky nepadly.

Pokračování 9 / 9

Polsko, 1 remíza, skóre 2:2

Michal Sýkora.jpg
Jedním z těch, kdo odehráli jediné střetnutí samostatné české reprezentace s Polskem, byl v roce 2001 také obránce Michal Sýkora, který byl tehdy hráčem Pardubic. (Foto: Profimedia.cz)

Československá reprezentace sehrála s Polskem 43 utkání, což je o čtrnáct víc než s Rakouskem, ale samostatný český výběr změřil síly se severními sousedy pouze jedenkrát. Bylo to v září roku 2001 v přátelském střetnutí v Osvětimi. Domácí tehdy uhráli s favoritem, v jehož sestavě byli například Libor Procházka, Viktor Ujčík či Petr Čajánek, překvapivou remízu 2:2. O české branky se postarali Kamil Brabenec a Viktor Hübl.

Doporučujeme

Články odjinud