Bez kvalitních obránců se neobejde žádné mužstvo v žádné hokejové lize, tedy ani v NHL. Náporům hvězdných útočníku od Gretzkyho až po Matthewse už čelila (a čelí) spousta českých beků, kteří si nejen za Atlantikem vydobyli respekt.
Obránci jsou zpravidla urostlí chlapíci, kteří čistí prostor ve vlastním pásmu, odolávají nájezdům soupeřů, chrání gólmany, často ale také rozhodují zápasy. Své by o tom mohl vyprávět třeba František Kaberle, který důležitou trefou v sedmém utkání finálové série s Edmontonem vystřelil v roce 2006 Carolině Stanley Cup.
Nejslavnější klubovou trofej získal mimo jiné i jeho mladší bratr Tomáš. Úspěchy v zámoří sbírali - a stále ještě sbírají - i další čeští beci. Tím nejvýraznějším je v současnosti Filip Hronek, který hájí barvy Vancouveru a jenž má našlápnuto, aby byl v budoucnosti hodnocen jako jeden z nejlepších českých zadáků v elitní zámořské lize. Vybrali jsme osmičku nejlepších, kteří v NHL hráli a jejichž kariéry jsou už minulostí. Najdete je v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 9
8. Marek Židlický

Marka Židlického draftovali v roce 2001 New York Rangers, jeden z nejlepších českých beků posledních let si ale za tým z Manhattanu nikdy nezahrál. V NHL debutoval v sezoně 2003/04 a v té době už patřil Nashvillu. Ofenzivně laděný bek vydržel u Predators čtyři nesmírně povedené sezony, načež se přesunul za další výzvou do Minnesoty.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
I v dresu Wild patřil ke klíčovým osobnostem, ale postupem času začaly jeho výkony uvadat. Znovu se dokázal vzchopit po přesunu do New Jersey. Kariéru zakončil v roce 2016 v barcách New Yorku Islanders. S elitní ligou se rozloučil s bilancí 836 zápasů a 417 bodů (89+328). Dalších 49 utkání a 16 bodů (1+15) přidal v play-off.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 9
7. Petr Svoboda

Čeští fanoušci už budou mít obránce Petra Svobodu navždy spojeného se zlatým gólem na olympiádě v Naganu, on však zanechal výraznou stopu také v NHL. V roce 1984 byl draftován Montrealem jako pátý v celkovém pořadí a okamžitě dostal šanci zahrát si v prestižní soutěži. Premiérový ročník zvládl na výbornou – odehrál 73 utkání, ve kterých zaznamenal 31 bodů (4+27), což ho řadí mezi nejlepší osmnáctileté obránce v historii ligy.
V roce 1986 pomohl Svoboda Habs k zisku Stanley Cupu a v kanadském klubu vydržel ještě dalších pět let, přičemž patřil k oporám mužstva. V sezoně 1987/88 byl s 46 body suverénně nejlepším borcem v +/- bodování. V ročníku 1991/92 se poprvé stěhoval – do Buffala. V sezoně 1994/95 zamířil do Philadelphie a kariéru zakončil v roce 2001 v dresu Tampy Bay. Stal se prvním českým hokejistou, který odehrál v základní části NHL více než tisíc zápasů.
Pokračování 4 / 9
6. Pavel Kubina

Důkazem, že i ze sedmého kola a 179. volby v celkovém pořadí vede cesta na vrchol, je Pavel Kubina. Bývalý důrazný obránce sice v draftu NHL v roce 1996 nebyl prioritou Tampy Bay, postupně se ale vypracoval v jednoho z klíčových obránců a v roce 2004 zvedl nad hlavu Stanley Cup.
Ve floridském klubu si jeho služeb nesmírně vážili, a Kubina se tam po štacích v Torontu a Atlantě ještě jednou vrátil. Zámořskou kariéru uzavřel ve Philadelphii. Ba jejím konci měl ve statistikách 970 odehraných střetnutí a 386 bodů (110+276). Dalších 51 zápasů odehrál ve vyřazovacích bojích o Stanley Cup.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 9
5. Filip Kuba

Obránce Filip Kuba je neodmyslitelně spojen s prvními sezonami Minnesoty Wild v NHL. Vítkovický odchovanec byl outsiderem draftu v roce 1995, v němž se dostal na řadu až v osmém kole skoro na konci druhé stovky, ale stala se z něho jedna z osobností soutěže.
Za Floridu, která si ho v draftu vybrala, odehrál během dvou ročníků pouze 18 zápasů a v klubu s ním zřejmě moc nepočítali, takže pro rozšiřovací draft zůstal mezi nechráněnými hráči. Už jako po patnáctém hokejistovi po něm sáhla Minnesota a v klubu tohoto rozhodnutí zřejmě v dalších letech nelitovali.
Hned v premiérové sezoně v novém působišti odehrál Kuba 75 utkání, ve kterých zaznamenal 30 bodů (9+21) a až do léta roku 2006 patřil k největším oporám mužstva. V roce 2004 dokonce reprezentoval klub v All-Star Game. Po pěti letech odešel jako volný hráč do Tampy Bay, kde strávil další dva povedené ročníky, pak následovaly čtyři kvalitní sezony v Ottawě.
S NHL se rozloučil po ročníku 2012/13, který odehrál v dresu Floridy. Přestože měl ještě rok platnou smlouvu, Panthers ho z ní vyplatili. Dodnes je držitelem zajímavého rekordu – je jediným bekem v historii soutěže, který v každém týmu dokázal bodovat během úvodních osmi zápasů, do kterých nastoupil.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 9
4. Michal Rozsíval

Michal Rozsíval je jedním z řady kvalitních obránců, kteří prošli draftem v roce 1996 a následně se prosadili v NHL. Odchovanec jihlavské Dukly se dostal na řadu až ve čtvrtém kole, kdy si ho vybral Pittsburgh. Následně zamířil z Vysočiny do zámořské juniorské soutěže, kde pak dva roky válel v dresu celku Swift Current Broncos v soutěži WHL. Vedl si náramně dobře. Ve 134 zápasech zaznamenal 108 bodů a dal jasně najevo, že je typem ofenzivního beka, který se však nebojí tvrdých soubojů.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
Další rok strávil Rozsíval na farmě Pittsburghu v nižší soutěži AHL, ale sezonu 1999/2000 už odehrál celou v NHL. Velmi záhy se etabloval mezi nejlepší beky v soutěži.
Po odchodu z Pittsburghu pak potvrzoval svoje kvality necelých šest sezon v New Yorku Rangers, odkud se přes krátké angažmá ve Phoenixu dostal do Chicaga, kde působil od roku 2012. Během šesti let v dresu Blackhawks se dvakrát radoval ze zisku Stanley Cupu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 9
3. Jaroslav Špaček

Plzeňský obránce Jaroslav Špaček byl draftován Floridou Panthers v roce 1998 jako 117. hráč v pořadí. Bylo mu už 24 let a do výběru ho dostaly zápasy na olympiádě v Naganu, kde tehdy neznámý mladík šokoval suverénními výkony proti nejzářivějším hvězdám z NHL. Jen o pár měsíců později už Špaček dostal šanci zahrát si proti nim i v zámoří. Mistr světa z Vídně působil v NHL až do roku 2012 a v sedmi klubech odehrál přes 900 zápasů. Pravděpodobně je nejvíce nedoceněným českým bekem v historii elitní zámořské soutěže.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 9
2. Tomáš Kaberle

Tomáš Kaberle je jedním z nejlepších českých obránců, který se objevil v NHL. V roce 1996 to ale asi tušil málokdo, jinak by kladenský odchovanec nečekal až do osmého kola draftu, kdy po něm sáhlo Toronto.
Poprvé nahlédl do nejslavnější hokejové ligy světa v ročníku 1998/99. Okamžitě dal o sobě vědět a prezentoval se jako skvělý ofenzivní bek, nesmírně vhodný pro přesilovky. V dresu Maple Leafs pak strávil necelých dvanáct sezon, během nichž patřil k nejlepším a zároveň nejproduktivnějším zadákům v NHL.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
V sezoně 2010/11 byl vytrejdován do Bostonu, což se ukázalo jako šťastné řízení osudu, protože s týmem Bruins vybojoval svůj jediný Stanley Cup. Kariéru v NHL uzavřel v Montrealu roce 2013. Na kontě má 984 odehraných zápasů a 563 bodů (87+476), což z něho dělá druhého nejproduktivnějšího obránce draftovaného v roce 1996. Z této porce zvládl odkroutit v Torontu 878 utkání a nasbírat 520 bodů (83+437).
Kaberle je druhým nejproduktivnějším bekem v dějinách Maple Leafs a pátým nejlepším nahrávačem mezi všemi hráči, kteří kdy oblékali dres Toronta. V počtu odehraných střetnutí mu patří osmá příčka.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 9
1. Roman Hamrlík

Zámořská kariéra Romana Hamrlíka nekončila zrovna slavně. Po jeho chybě New York Rangers inkasoval rozhodující gól a vypadl z play-off. Olympijský šampion z Nagana však dokázal i hodně dobrých věcí.
Tak předně, byl první českou jedničkou v historii draftu NHL. Rodáka ze Zlína si v roce 1992 vybrala Tampa Bay, za kterou odehrál prvních šest sezon v NHL. Prošel také Edmontonem, New Yorkem Islanders, Calgary, Montrealem, Washingtonem a New Yorkem Rangers.
Drahomír Kvasnička, Petr Sobol
V zámoří působil až do sezony 2012/13, v součtu základní části a play-off odehrál přes 1500 zápasů. Z českých hokejistů jich více zvládl jen Jaromír Jágr. Hamrlík je zároveň nejproduktivnějším českým bekem v historii soutěže.
Foto: Profimedia.cz