Česká republika – Nizozemí 3:1, kvalifikace na Euro 2004  V minulých letech hrávali Češi s Nizozemci docela pravidelně. V kvalifikaci na evropský šampionát v roce 2004 nejprve remizovali v Rotterdamu 1:1, v domácí odvetě ale excelovali. Skóre otevřel Jan Koller a ještě do přestávky zvýšil Karel Poborský. Po pauze sice Nizozemci skórovali, o výhře a o postupu ale v parádní atmosféře definitivně rozhodl Milan Baroš.
 Česká republika – Německo 2:1, Euro 2004 (základní skupina)  Na Euro v Portugalsku dodnes všichni nadšeně vzpomínají. Češi sice v úvodním zápase základní skupiny prohrávali s Lotyšskem, ale zápas otočili. Podobný vývoj měla i bitva s Nizozemskem. Na závěr, když už měl Brücknerův tým postup jistý, přišel zápas s Němci. Na trávník vběhli hráči, kteří si předtím téměř (nebo vůbec) nezahráli, i ti ale předvedli parádní výkon a Němce po výhře 2:1 poslali domů.
 Česká republika – USA 3:0, MS 2006 (základní skupina)  Jen jednou v historii samostatné České republiky se fotbaloví reprezentanti probojovali na mistrovství světa. Je tomu ale už 17 let. Tehdy u toho byl právě Brückner, který dovedl národní tým přes baráž s Norskem na šampionát do Německa. Češi zahájili turnaj parádně, zásluhou dvou branek Tomáše Rosického a jednoho zásahu Jana Kollera porazili v úvodním klání Američany. Pak ale prohráli s Ghanou a Itálií a turnaj pro ně skončil.
 Česká republika – Dánsko 3:0, Euro 2004 (čtvrtfinále)  Na Euru v Porugalsku útočili čeští fotbalisté na zlato. Nebýt smolného semifinále s Řeky, je možné, že by vítězné tažení dotáhli do úspěšného konce. Po základní skupině a čtvrtfinále s Dány k němu totiž měli nakročeno. První půle sice žádnou branku nepřinesla, po pauze ale dvakrát udeřil Milan Baroš, jednou Jan Koller a spanilá jízda pokračovala…
7
Fotogalerie

Trenérský „bůh“ Karel Brückner dnes slaví 84 let. Připomeňte si jeho 7 nejslavnějších reprezentačních zápasů

Pod kým hráli čeští fotbalisté nejlepší fotbal? Odpověď zní: pod Karlem Brücknerem. Zkušený kouč, který dnes slaví 84. narozeniny, dovedl Nedvěda, Kollera, Čecha a spol. na dva evropské šampionáty a vybojoval i historickou účast na mistrovství světa.

Pojďme se ohlédnout do minulosti, kdy vedl národní tým jako hlavní kouč Karel Brückner. V následujících kapitolách si můžete zavzpomínat na jeho sedm nejslavnějších zápasů. A jsou to věru příjemné vzpomínky...

Pokračování 2 / 8

Německo – Česká republika 0:3, kvalifikace na Euro 2008

Německo-ČR 2007 (2).jpg

V kvalifikaci o evropský šampionát, který v roce 2008 hostilo Rakousko se Švýcarskem, nebyla pozice českého týmu dobrá. Brücknerův výběr podlehl doma Němcům, pak navíc jen remizoval ve Walesu. V duelu na půdě Německa proto nebyl favoritem. Češi ale domácí tým zaskočili a po nebojácném výkonu vyhráli zaslouženě 3:0. Nakonec ovládli i celou kvalifikační skupinu a postoupili z první pozice.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Česká republika – Nizozemsko 3:1, kvalifikace na Euro 2004

ČR - NL Euro 2003.jpg

V minulých letech hrávali Češi s Nizozemci docela pravidelně. V kvalifikaci na evropský šampionát v roce 2004 nejprve remizovali v Rotterdamu 1:1, v domácí odvetě ale excelovali. Skóre otevřel Jan Koller a ještě do přestávky zvýšil Karel Poborský. Po pauze sice Nizozemci skórovali, o výhře a o postupu ale v parádní atmosféře definitivně rozhodl Milan Baroš.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Česká republika – Německo 2:1, Euro 2004 (základní skupina)

ČR-Německo-2004.jpg

Na Euro v Portugalsku dodnes všichni nadšeně vzpomínají. Češi sice v úvodním zápase základní skupiny prohrávali s Lotyšskem, ale zápas otočili. Podobný vývoj měla i bitva s Nizozemskem. Na závěr, když už měl Brücknerův tým postup jistý, přišel zápas s Němci. Na trávník vběhli hráči, kteří si předtím téměř (nebo vůbec) nezahráli, i ti ale předvedli parádní výkon a Němce po výhře 2:1 poslali domů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Česká republika – USA 3:0, MS 2006 (základní skupina)

ČR - USA.jpg

Jen jednou v historii samostatné České republiky se fotbaloví reprezentanti probojovali na mistrovství světa. Je tomu ale už 17 let. Tehdy u toho byl právě Brückner, který dovedl národní tým přes baráž s Norskem na šampionát do Německa.

Češi zahájili turnaj parádně, zásluhou dvou branek Tomáše Rosického a jednoho zásahu Jana Kollera porazili v úvodním klání Američany. Pak ale prohráli s Ghanou a Itálií a turnaj pro ně skončil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Česká republika – Dánsko 3:0, Euro 2004 (čtvrtfinále)

ČR-Dánsko-Euro 2004.jpg

Na Euru v Porugalsku útočili čeští fotbalisté na zlato. Nebýt smolného semifinále s Řeky, je možné, že by vítězné tažení dotáhli do úspěšného konce. Po základní skupině a čtvrtfinále s Dány k němu totiž měli nakročeno. První půle sice žádnou branku nepřinesla, po pauze ale dvakrát udeřil Milan Baroš, jednou Jan Koller a spanilá jízda pokračovala…

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Česká republika – Norsko 1:0, baráž o MS 2006

ČR-Norsko-baráž.jpg

Dvě prohry s Nizozemskem a porážka v Rumunsku znamenaly, že Češi museli před světovým šampionátem v roce 2006 do baráže. Los k nim byl docela milosrdný a přihrál jim do cesty Norsko.

Houževnatý soupeř se ale nechtěl vzdát bez boje a stejně jako Brücknerův výběr si i severská země brousila zuby na postup. První zápas v Oslu rozhodl Vladimír Šmicer, a když se v odvetě trefil jako jediný Tomáš Rosický, velkolepé oslavy mohly vypuknout.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Česká republika – Nizozemsko 3:2, Euro 2004 (základní skupina)

ČR-Holandsko 2004.jpg

Češi pod koučem Karlem Brücknerem vyhráli spoustu zápasů. Zatímco na řadu z nich už si fanoušci - a nejspíš ani hráči - nevzpomenou, jiné zůstanou v jejich vzpomínkách navždy. Nejslavnějším triumfem je výhra nad Nizozemskem, kterou si Češi zajistili postup ze základní skupiny na Euru v roce 2004.

Oranjes sice brzy vedli 2:0, Nedvěd a spol. ale předvedli úžasný obrat, všichni podali fantastický výkon a sehráli partii, na kterou se nikdy nezapomene. Koller s Barošem a Šmicerem otočili skóre a rozhodli o výhře 3:2.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud