Toto je „švédský hokejový rok“. Mají titul mistrů světa a 7 hráčů bojuje o Stanley Cup

Vypadá to, že v hokejovém světě patří rok 2017 Švédům. Nejenže reprezentace Tre Kronor vyválčila zlato na nedávném mistrovství světa, ale tato skandinávská země má také nejvyšší početní zastoupení z evropských zemí mezi hráči, kteří si to rozdají o Stanley Cup.

slide-Švédové o Stanley Cup.jpg

Zatímco Češi letos nemají v klání o Stanley Cup žádného zástupce a Rusové jen jediného, švédský hokej bude ve finálové sérii zatraceně hodně vidět. Pokud bychom věřili, že se hokejový pánbůh letos zhlédl v hráčích ze severu Evropy, pak bychom si nejspíš vsadili na vítězství Nashvillu, který má ve svých řadách hned pětici švédských borců. Další dva jejich krajané se porvou o nejcennější hokejový grál v dresu Pittsburghu. V následujících kapitolách najdete kompletní sedmičku Švédů, kteří rozhodně nebudou hrát v bitvě o Stanley epizodní role.

Pokračování 2 / 8

Carl Hagelin (Pittsburgh Penguins)

Carl Hagelin-Pittsburgh.jpg

Věk: 28 let
Post: útočník
Bilance v základní části sezony 2016/17: 61 zápasů – 22 bodů (6+16)
Bilance v play-off: 11 zápasů – 1 bod (1+0)

Carl Hagelin je typickým produktem švédské hokejové školy. Je fenomenálním bruslařem s dokonalými ofenzivními instinkty, který si umí výborně plnit defenzivní povinnosti a k tomu je i neúnavným dříčem, jenž je na ledě neustále v pohybu, forčekuje, napadá hráče soupeře a svou obratností jim dokáže pořádně znepříjemnit život.

Hagelin je jedním z těch hráčů, které skauti před draftem v roce 2007 moc dobře neodhadli. Na řadu šel až v šestém kole jako 168. v celkovém pořadí, ale vypracoval se v jednoho z nejlepších centrů svého ročníku. Slovo „vypracoval“ je tu namístě, protože než dostal první šanci v NHL, oddřel si čtyři sezony v juniorských soutěžích a na farmě. Jakmile mu ale dali v New Yorku Rangers v sezoně 2011/12 příležitost, už ji z rukou nepustil a stal se v Madison Square Garden nepostradatelným.

Před začátkem sezony 2015/16 změnil dres a zamířil do Anaheimu, odkud se loni v lednu stěhoval do Pittsburghu. Nic lepšího se mu nemohlo přihodit, protože na konci ročníku se mohl radovat ze zisku Stanley Cupu, ke kterému výraznou měrou přispěl. V play-off totiž doslova zářil a ve 24 střetnutích se blýskl 16 body (6+10). V letošních vyřazovacích bojích už to taková sláva není (po 11 zápasech má na kontě jedinou branku), ale je to stále nesmírně platný hráč, bez něhož se Tučňáci jen stěží obejdou.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Patric Hörnqvist (Pittsburgh Penguins)

Patric Hörnqvist.jpg

Věk: 30 let
Post: útočník
Bilance v základní části sezony 2016/17: 70 zápasů – 44 bodů (21+23)
Bilance v play-off: 13 zápasů – 7 bodů (4+3)

Pro švédského útočníka Pittsburghu Patrica Hörnqvista bude mít finálová série hodně pikantní příchuť. V roce 2005 byl totiž draftován v sedmém kole Nashvillem, kde pak strávil šest sezon, než byl v roce 2014 vytrejdován do Pensylvánie.

Hörnqvist je výborným bruslařem a tvrdým pracantem, který má v hokejovém rejstříku kromě ofenzivních kvalit i slušné defenzivní schopnosti. Jeho obrovskou devizou je vyrovnanost výkonů. V letošním play-off odehrál 13 utkání, ve kterých dal čtyři góly a na další tři nahrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Mattias Ekholm (Neshville Predators)

Mattias Ekholm.jpg

Věk: 27 let
Post: obránce
Bilance v základní části sezony 2016/17: 82 zápasů – 23 bodů (3+20)
Bilance v play-off: 16 zápasů – 8 bodů (0+8)

Poměrně levný a kvalitní. Tak lze jednoduše charakterizovat švédského obránce Mattiase Ekholma. V Nashvillu, kde si ho vybrali v roce 2009 ve čtvrtém kole draftu, odvádí sedmadvacetiletý bek spolehlivé služby.

Řízný zadák, který se nijak zvlášť nehrne do útoku, ale umí být platný v přesilovkách, nasbíral v základní části aktuální sezony v 82 zápasech 23 bodů za tři góly a 20 nahrávek. O jeho platnosti pro tým svědčí i čtyři kladné body v +/- bodování. V letošním play-off už nahrál na osm branek. Vezmeme-li v potaz měřítko cena/výkon, pak patří mezi špičku v NHL. Ne náhodou si ho Predators smluvně pojistili až do roku 2022.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Viktor Arvidsson (Nashville Predators)

Viktor Arvidsson.jpg

Věk: 24 let
Post: útočník
Bilance v základní části sezony 2016/17: 80 zápasů – 61 bodů (31+30)
Bilance v play-off: 16 zápasů – 10 bodů (2+8)

Malý, ale nesmírně rychlý a šikovný. Tak by mohla vypadat charakteristika švédského útočníka Viktora Arvidssona. Je to typický příklad hráče, který dělá „za málo peněz hodně muziky. V letošní sezoně si vydělá včetně bonusů směšných 650 tisíc dolarů, za což v základní části nastřílel 31 gólů a k nim přidal 30 nahrávek. Po 16 duelech v play-off má na kontě deset bodů (2+8). A to si Predátoři vybrali tohoto neúnavného snajpra v roce 2014 až jako 112. hráče ve čtvrtém kole draftu.

Arvidsson vyvažuje podprůměrné fyzické parametry skvělým bruslením, rychlostí a technickými dovednostmi. Je to nesmírně kreativní hráč s výbornou střelou. Dříve experti kritizovali jeho práci v defenzívě, ale v poslední době se i v tomto ohledu obrovsky zlepšil. Po sezoně mu v Nashvillu vyprší smlouva a bude moci licitovat o mnohem lukrativnějším kontraktu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

Filip Forsberg (Nashville Predators)

Filip Forsberg.jpg

Věk: 22 let
Post: útočník
Bilance v základní části sezony 2016/17: 82 zápasů – 58 bodů (31+27)
Bilance v play-off: 16 zápasů – 15 bodů (8+7)

Už třetí sezonu je zřejmé, že se Švéd Filip Forsberg plně etabloval v nejslavnější hokejové soutěži světa. Dvaadvacetiletý dobře bránící útočník patří k nejkreativnějším hráčům v týmu Nashvillu. Zdobí ho perfektní technika a práce s holí.

Nositel slavného hokejového jména má letos po odehrání všech zápasů základní části na kontě 58 bodů za 31 branek a 27 přihrávek. V předchozích dvou letech se dokonce dostal nad hranici šedesáti bodů. V play-off je však největším tahounem Predators a v 16 zápasech posbíral už 15 bodů. Právě na jeho schopnosti a talent bude Nashville hodně spoléhat i ve finálové sérii. Zdobí ho nesmírná tvořivost, cit pro přihrávku i vynikající bruslení. Penguins si na něho budou muset dát velký pozor.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Calle Järnkrok (Nashville Predators)

Calle Järnkrok.jpg

Věk: 25 let
Post: útočník
Bilance v základní části sezony 2016/17: 81 zápasů – 31 bodů (15+16)
Bilance v play-off: 15 zápasů – 3 body (1+2)

V roce 2010 si švédského forvarda Calleho Järnkroka vybral ve druhém kole draftu Detroit, ale v dresu Red Wings neodehrál jediné utkání. V roce 2014 byl vytrejdován do Nashvillu a zdá se, že ho nemohlo nic lepšího potkat. Mistr světa z roku 2013 se dokázal rychle etablovat do sestavy Predátorů, kde patří v posledních dvou sezonách k důležitým hráčům.

Järnkrok je sice středním útočníkem, ale když na to přijde, stejně dobře může hrát na pravém křídle. Jeho předností je vynikající hokejové myšlení a předvídavost, má šikovné ruce a umí podržet puk i přesně rozehrát. Nevyznává fyzickou hru, je dobrým bruslařem a spíše než na svaly a sílu spoléhá na myšlení a inteligenci. Za roční plat dva miliony dolarů odvádí nadstandardní výkony. Kontrakt v Nashvillu má podepsaný až do roku 2022.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Pontus Aberg (Nashville Predators)

Pontus Aberg.jpg

Věk: 23 let
Post: útočník
Bilance v základní části sezony 2016/17: 15 zápasů – 2 body (1+1)
Bilance v play-off: 10 zápasů – 4 body (1+3)

Patrně nejméně výraznou švédskou personou ve finále Stanley Cupu bude třiadvacetiletý útočník Pontus Aberg. Většinu základní části aktuální sezony strávil na farmě v Milwaukee, kde v 56 zápasech nasbíral do statistik 52 bodů za 31 branek a 21 nahrávek. V dresu Predators naskočil do svých 15 premiérových utkání, ve kterých zaznamenal bod a asistenci. V play-off však dostává daleko víc šancí a v deseti duelech se blýskl gólem a třemi nahrávkami. Onen gól byl vítězný a znamenal výhru Predátorů nad Anaheimem v důležitém pátém utkání ve finále Západní konference, po němž se Nashville dostal do vedení 3:2 na zápasy.

Současný finalista play-off si vybral Aberga ve druhém kole draftu v roce 2012 a vypadá to, že skauti měli slušný odhad. Je to rychlý a dynamický forvard s tahem na branku a dobrou střelou. Kromě toho je výborně technicky disponovaný, takže mu nedělají problém souboje jeden na jednoho, z nichž většinou vychází jako vítěz. V Nashvillu má smlouvu do konce aktuálního ročníku, ale klub si ho zřejmě brzy pojistí i pro další sezony. Bude však muset přisypat víc dolarů na jeho účet. Momentálně si přijde ročně na pouhých 780 tisíc dolarů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud