Relikvie. První předchůdce moderního fotbalového míče je umístěn v Národní fotbalové síni slávy ve Spojených státech.
U zrodu moderního (vlastně nejen fotbalového) míče, stál americký chemik a vynálezce Charles Goodyear, jehož jméno dodnes nese známá značka pneumatik. V roce 1839 objevil způsob vulkanizace kaučuku a o pět let později si nechal tuto metodu patentovat.
Pak uplynulo dalších jedenáct roků, než spatřil světlo světa praotec všech dnešních balonů. Do té doby se míče vyráběly z prasečích měchýřů, takže každý měl jinou velikost, často neměly ani dokonalý kulatý tvar a jejich chování bylo nepředvídatelné.
Budoucnost fotbalu? Míče z močových měchýřů prasete
V roce 1855 však Goodyear stvořil míč z vulkanizovaných pryžových plátů slepených ve švech, který se vzhledem podobal dnešním basketbalovým balonům. Když James Naismith později „vymyslel“ basketbal, hrálo se právě s tímto míčem.
Premiérově byl revoluční balon použit v utkání mezi celkem Oneida FC a týmem, který byl složený z hráčů dvou škol v Bostonu. Zápas se hrál 7. listopadu 1863, pár týdnů poté, co byla v Anglii založena první fotbalová asociace na světě.
FOTO: 1900 až 1966 aneb Jak se vyvíjel fotbalový míč
Je zajímavé, že se míč Charlese Goodyeara neztratil. V roce 1925 jej rodina Smith-Millerova věnovala Společnosti pro záchranu starožitností z Nové Anglie a později se balon dostal do Národní fotbalové síně slávy ve městě Oneonta ve státě New York, kde je uložen jako cenná relikvie dodnes.