Karel Poborský  Karel Poborský ještě v ročníku 1994/95 kopal za Žižkov. Následující sezonu už slavil titul se Slavií a v létě se mu na krku houpala stříbrná evropská medaile. Pravý záložník na turnaji patřil k nejlepším českým hráčům a do historie se zapsal památným čtvrtfinálovým dloubákem do sítě Portugalska. I tento moment mu pomohl k přestupu do Manchesteru United. Ze sestavy ho ale vytlačil David Beckham a Poborský po dvou letech odešel do Benfiky Lisabon. Herně byl na vrcholu, silnému portugalskému klubu se ale během čtyř let nepovedlo vyhrát žádnou trofej, a Poborský v průběhu sezony 2000/01 na doporučení Pavla Nedvěda posílil Lazio Řím. V květnu 2002 se z rodinných důvodů vrátil do České republiky a stal se oporou Sparty.

Karel Poborský
Karel Poborský ještě v ročníku 1994/95 kopal za Žižkov. Následující sezonu už slavil titul se Slavií a v létě se mu na krku houpala stříbrná evropská medaile. Pravý záložník na turnaji patřil k nejlepším českým hráčům a do historie se zapsal památným čtvrtfinálovým dloubákem do sítě Portugalska. I tento moment mu pomohl k přestupu do Manchesteru United. Ze sestavy ho ale vytlačil David Beckham a Poborský po dvou letech odešel do Benfiky Lisabon. Herně byl na vrcholu, silnému portugalskému klubu se ale během čtyř let nepovedlo vyhrát žádnou trofej, a Poborský v průběhu sezony 2000/01 na doporučení Pavla Nedvěda posílil Lazio Řím. V květnu 2002 se z rodinných důvodů vrátil do České republiky a stal se oporou Sparty.

 Radek Bejbl  Rodák z Nymburka byl v době konání šampionátu hráčem Slavie. Po mistrovství Evropy už ale patřil Atlétiku Madrid, za které hrál čtyři roky. Během nich dvakrát vyhrál domácí pohár a podíval se do Ligy mistrů. Následně odešel Radek Bejbl do francouzského Racingu Lens, odkud se po dvou letech vrátil do Slavie. Na předešlé úspěšné období ale příliš nenavázal a zamířil do Rapidu Vídeň. V roce 2007 se odhodlal k poslednímu comebacku, posílil Liberec, ale vinou zranění odehrál jen osm zápasů.
 Vladimír Šmicer  Vladimír Šmicer se do dějin turnaje zapsal gólem do sítě Ruska, který Čechům pomohl k postupu do čtvrtfinále. Díky povedenému turnaji odešel ze Slavie do francouzského Lens, kde vydržel do roku 1999, než si ho vyhlédl Liverpool. Ve slavném anglickém klubu strávil šest let a Reds v roce 2005 pomohl k titulu v Lize mistrů. Ve finále se gólem podílel na obratu s AC Milán a následně uspěl i v penaltovém rozstřelu. Po sezoně odešel do Bordeaux a po dvou letech se vrátil do Slavie, se kterou získal dva domácí tituly.
 Patrik Berger  Kdo ví, kam se Patrik Berger mohl dostat, kdyby jeho kariéru neprovázely zdravotní problémy. Na Euru dal jediný český finálový gól, ani jeho proměněná penalta ale na zlato nestačila. Berger byl jedním z mála hráčů, který v průběhu turnaje hrál zahraniční soutěž. Dlouhovlasý záložník tehdy patřil Dortmundu, odkud po šampionátu odešel do Liverpoolu. Na Andfield Road strávil sedm sezon, prožíval skvělá období, ale i zápasy, ve kterých se nedostal na plac. S Liverpoolem vyhrál Pohár UEFA. Následně hrál za Portsmouth, Aston Villu a Stoke, než v roce 2008 posílil Spartu, ve které ukončil kariéru.
 Pavel Nedvěd  Nejdražší český hráč všech dob odešel po Euru 1996 ze Sparty do Lazia Řím, se kterým vyhrál Italský pohár i poslední ročník Pohárů vítězů pohárů. V roce 2001 ho za více než 41 milionů eur koupil Juventus, ve kterém Pavel Nedvěd nahradil Zinedina Zidana. Se Starou dámou získal dva italské tituly a v roce 2003 obdržel Zlatý míč. Hvězdnou kariéru ukončil v roce 2009.
5
Fotogalerie

Tihle se vydařili. 5 českých fotbalistů z Eura 1996, kteří to v kariéře dotáhli nejdál

Letos to bylo 28 let, co nastoupili čeští fotbaloví reprezentanti proti Němcům ve finále mistrovství Evropy v Anglii. Z tehdejšího stříbrného týmu Dušana Uhrina staršího vzešla spousta hvězd.

Češi na mistrovství Evropy, které se v roce 1996 konalo v Anglii, neodjížděli v roli favorita. V základní skupině nejprve prohráli s Německem, pak ale senzačně zdolali Itálii a po remíze s Ruskem postoupili do čtvrtfinále.

Po výhře nad Portugalskem a Francií došli až do finále, ve kterém však smolně prohráli s Německem. Několik hráčů na turnaji odstartovalo hvězdnou kariéru. Jména pěti borců, kteří to dotáhli nejdál, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Karel Poborský

Karel Poborský (2).jpg

Karel Poborský ještě v ročníku 1994/95 kopal za Žižkov. Následující sezonu už slavil titul se Slavií a v létě se mu na krku houpala stříbrná evropská medaile. Pravý záložník na turnaji patřil k nejlepším českým hráčům a do historie se zapsal památným čtvrtfinálovým dloubákem do sítě Portugalska.

I tento moment mu pomohl k přestupu do Manchesteru United. Ze sestavy ho ale vytlačil David Beckham a Poborský po dvou letech odešel do Benfiky Lisabon. Herně byl na vrcholu, silnému portugalskému klubu se ale během čtyř let nepovedlo vyhrát žádnou trofej, a Poborský v průběhu sezony 2000/01 na doporučení Pavla Nedvěda posílil Lazio Řím. V květnu 2002 se z rodinných důvodů vrátil do České republiky a stal se oporou Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Radek Bejbl

Radek Bejbl-repre1.jpg

Rodák z Nymburka byl v době konání šampionátu hráčem Slavie. Po mistrovství Evropy už ale patřil Atlétiku Madrid, za které hrál čtyři roky. Během nich dvakrát vyhrál domácí pohár a podíval se do Ligy mistrů.

Následně odešel Radek Bejbl do francouzského Racingu Lens, odkud se po dvou letech vrátil do Slavie. Na předešlé úspěšné období ale příliš nenavázal a zamířil do Rapidu Vídeň. V roce 2007 se odhodlal k poslednímu comebacku, posílil Liberec, ale vinou zranění odehrál jen osm zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Vladimír Šmicer

Vladimír Šmicer21.jpg

Vladimír Šmicer se do dějin turnaje zapsal gólem do sítě Ruska, který Čechům pomohl k postupu do čtvrtfinále. Díky povedenému turnaji odešel ze Slavie do francouzského Lens, kde vydržel do roku 1999, než si ho vyhlédl Liverpool.

Ve slavném anglickém klubu strávil šest let a Reds v roce 2005 pomohl k titulu v Lize mistrů. Ve finále se gólem podílel na obratu s AC Milán a následně uspěl i v penaltovém rozstřelu. Po sezoně odešel do Bordeaux a po dvou letech se vrátil do Slavie, se kterou získal dva domácí tituly.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Patrik Berger

Patrik Berger1.jpg

Kdo ví, kam se Patrik Berger mohl dostat, kdyby jeho kariéru neprovázely zdravotní problémy. Na Euru dal jediný český finálový gól, ani jeho proměněná penalta ale na zlato nestačila. Berger byl jedním z mála hráčů, který v průběhu turnaje hrál zahraniční soutěž. Dlouhovlasý záložník tehdy patřil Dortmundu, odkud po šampionátu odešel do Liverpoolu.

Na Andfield Road strávil sedm sezon, prožíval skvělá období, ale i zápasy, ve kterých se nedostal na plac. S Liverpoolem vyhrál Pohár UEFA. Následně hrál za Portsmouth, Aston Villu a Stoke, než v roce 2008 posílil Spartu, ve které ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Pavel Nedvěd

Nedvěd.jpg

Nejdražší český hráč všech dob odešel po Euru 1996 ze Sparty do Lazia Řím, se kterým vyhrál Italský pohár i poslední ročník Pohárů vítězů pohárů. V roce 2001 ho za více než 41 milionů eur koupil Juventus, ve kterém Pavel Nedvěd nahradil Zinedina Zidana. Se Starou dámou získal dva italské tituly a v roce 2003 obdržel Zlatý míč. Hvězdnou kariéru ukončil v roce 2009.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud