8. v celkovém pořadí: Marco Kasper (Rakousko) – Detroit Red Wings  Útočník Marco Kasper je rodákem z Innsbrucku, ale už od roku 2020 se hokejově vzdělává ve Švédsku. Poprvé naskočil na tamní nejvyšší soutěže dospělých už v 16 letech a v minulém ročníku v ní odehrál 46 utkání s bilancí sedmi vstřelených branek a čtyř asistencí. Stal se nejproduktivnějším juniorem ligy a s týmem Rögle BK také vyválčil vítězství v Lize mistrů. Kasper je typem hráče, který rád hraje do těla a nebojí se osobních soubojů. Rád hraje u mantinelů, kde dokáže vybojovat spoustu puků a přesně přihrát spoluhráčům, nebo se tlačí do brankoviště a odvádí tam spoustu tvrdé práce – cloní, blokuje soupeře nebo se snaží dorážet odražené puky do sítě. Je to jeden z největších rakouských hokejových talentů posledních let. Profimedia.cz
 6. v celkovém pořadí: David Jiříček (Česká republika) – Columbus Blue Jackets  Po čtyřech letech měla letos Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. V uplynulém ročníku dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál 29 utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním utkání vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci. Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí. Profimedia.cz
 2. v celkovém pořadí: Šimon Nemec (Slovensko) – New Jersey Devils  Nejlepším obráncem letošního draftu NHL se stal Slovák Šimon Nemec. Obousměrný bek velmi dobře hraje přesilovky, má na výborné úrovni bruslení a hodně vysoké hokejové IQ. Talentovaný zadák v minulé sezoně v dresu Nitry nasbíral 26 (1+25) bodů ve 39 zápasech základní části. V play-off měl na kontě 17 (5+12) bodů v 19 zápasech. Nemec také letos reprezentoval Slovensko na olympijských hrách a na světových šampionátech juniorů i dospělých. Profimedia.cz
 1. v celkovém pořadí: Juraj Slafkovský (Slovensko) – Montreal Canadiens  Juraj Slafkovský se velmi záhy přesunul z východního Slovenska na západ. Už jako čtrnáctiletý odešel do Rakouska a následně zamířil do Hradce Králové. V roce 2019 se vydal na sever Evropy a zakotvil v TPS Turku. V tom minulém ročníku stačil odehrát 31 utkání v nejvyšší soutěži dospělých a zaznamenal deset bodů (5+5), dalších 18 zápasů a sedm bodů (2+5) si připsal v play-off a podepsal se pod zisk stříbrných medailí. Stihl také odehrát mistrovství světa dvacítek, olympijský turnaj v Číně, kde byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem turnaje, a ve skvělém světle se prezentoval na letošním světovém šampionátu dospělých. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Téměř evropský draft. 5 talentů ze starého kontinentu, které si kluby z NHL vybraly už v první desítce celkového pořadí

O mladé evropské hokejisty z Evropy je v zámoří zájem. Jasně to ukázal letošní draft NHL. V prvním kole tvořili borci ze starého kontinentu rovnou polovinu vybraných hráčů a stejný podíl měli i v první desítce celkového pořadí.

V loňském draftu NHL sáhly zámořské kluby v první desítce pouze po dvou evropských hráčích. Letos si jich vybraly pět. Naposled bylo více talentů ze starého kontinentu vybráno mezi prvními deseti v roce 2018, kdy jich bylo šest. Tehdy nimi byli například Švéd Rasmus Dahlin či ruský útočník Andrej Svečnikov, kteří jsou dnes už osobnostmi elitní ligy.

Kteří Evropané mohou jít v jejich stopách? Pětici nejdříve draftovaných ze starého kontinentu borců v letošním výběru najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

10. v celkovém pořadí: Pavel Mintjukov (Rusko) – Anaheim Ducks

Pavel MIntjukov.jpg

První desítku letošního draftu NHL uzavíral ruský obránce Pavel Mintjukov. Osmnáctiletý borec, který se narodil v Moskvě, působí už od roku 2020 v kanadské juniorské lize OHL v dresu klubu Saginaw Spirit. V minulém ročníku doslova zářil a v 67 zápasech zaznamenal 62 bodů (17+45). Odborníci oceňují jeho kreativní myšlení, dobrou techniku i bruslení. Sáhl po něm Anaheim a udělal z něj nejvýše postaveného Rusa v letošním výběru talentů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

8. v celkovém pořadí: Marco Kasper (Rakousko) – Detroit Red Wings

Marco Kasper1.jpg

Útočník Marco Kasper je rodákem z Innsbrucku, ale už od roku 2020 se hokejově vzdělává ve Švédsku. Poprvé naskočil na tamní nejvyšší soutěže dospělých už v 16 letech a v minulém ročníku v ní odehrál 46 utkání s bilancí sedmi vstřelených branek a čtyř asistencí. Stal se nejproduktivnějším juniorem ligy a s týmem Rögle BK také vyválčil vítězství v Lize mistrů.

Kasper je typem hráče, který rád hraje do těla a nebojí se osobních soubojů. Rád hraje u mantinelů, kde dokáže vybojovat spoustu puků a přesně přihrát spoluhráčům, nebo se tlačí do brankoviště a odvádí tam spoustu tvrdé práce – cloní, blokuje soupeře nebo se snaží dorážet odražené puky do sítě. Je to jeden z největších rakouských hokejových talentů posledních let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

6. v celkovém pořadí: David Jiříček (Česká republika) – Columbus Blue Jackets

David Jiříček1.jpg

Po čtyřech letech měla letos Česká republika zástupce v prvním kole draftu NHL. A dokonce v elitní desítce. Byl jím obránce David Jiříček. V sezoně 2019/20 se stal nejmladším debutantem v nejvyšší české soutěži. Odchovanec Plzně si během tohoto ročníku zahrál v týmu do 16 let i mezi juniory, naskočil do play-off za třetiligové Klatovy, ale také zvládl čtyři utkání v seniorské extralize. To první ho zařadilo na deváté místo mezi nejmladšími hráči v historii nejvyšší soutěže.

V uplynulém ročníku dokazoval, že není náhodou považován za jeden z největších příslibů českého hokeje. Za Plzeň odehrál 29 utkání a posbíral 11 bodů (5+6). Na konci roku odjel na mistrovství světa juniorů, kde si však hned v prvním utkání vážně poranil kolenní vazy a musel na operaci. Do konce sezony se už na ledě neobjevil. Přesto skauti o jeho kvalitách nepochybovali a Columbus po něm sáhl jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. v celkovém pořadí: Šimon Nemec (Slovensko) – New Jersey Devils

Šimon Nemec1.jpg

Nejlepším obráncem letošního draftu NHL se stal Slovák Šimon Nemec. Obousměrný bek velmi dobře hraje přesilovky, má na výborné úrovni bruslení a hodně vysoké hokejové IQ. Talentovaný zadák v minulé sezoně v dresu Nitry nasbíral 26 (1+25) bodů ve 39 zápasech základní části. V play-off měl na kontě 17 (5+12) bodů v 19 zápasech. Nemec také letos reprezentoval Slovensko na olympijských hrách a na světových šampionátech juniorů i dospělých.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. v celkovém pořadí: Juraj Slafkovský (Slovensko) – Montreal Canadiens

Juraj Slafkovský1.jpg

Když to trochu přeženeme, byl to letos „slovenský draft NHL“. Na prvních dvou místech se totiž objevili dva borci ze země pod Tatrami. Vedle zadáka Šimona Nemce byl největší zájem o Juraje Slafkovského. Osmnáctiletého rodáka z Košic některé prognózy řadily na první místo letošního výběru už před jeho začátkem, ale spíše se čekalo, že se jedničkou stane Kanaďan Shane Wright či Američan Logan Cooley.

Slafkovský se velmi záhy přesunul z východního Slovenska na západ. Už jako čtrnáctiletý odešel do Rakouska a následně zamířil do Hradce Králové. V roce 2019 se vydal na sever Evropy a zakotvil v TPS Turku. V tom minulém ročníku stačil odehrát 31 utkání v nejvyšší soutěži dospělých a zaznamenal deset bodů (5+5), dalších 18 zápasů a sedm bodů (2+5) si připsal v play-off a podepsal se pod zisk stříbrných medailí. Stihl také odehrát mistrovství světa dvacítek, olympijský turnaj v Číně, kde byl nejproduktivnějším hráčem i nejlepším střelcem turnaje, a ve skvělém světle se prezentoval na letošním světovém šampionátu dospělých.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud