4. Dominik Holec (Sparta Praha) Úspěšnost přihrávek:  90,3 % Na svou šanci ve Spartě musel Dominik Holec trpělivě čekat. Bývalý gólman Žiliny hostoval v minulé sezoně v polské Czestochowe, nakonec ale na Letné příležitost dostal a už ji nepustil z rukavic. Osmadvacetiletý Slovák v závěru loňského listopadu, po výprasku Sparty v Uherském Hradišti, nahradil mezi tyčemi Rumuna Florina Nitu. V aktuálním ročníku si drží post brankářské jedničky. Odchytal všechny čtyři ligové zápasy, dvakrát udržel čisté konto a spoluhráčům rozdal 134 přihrávek. V tomto ohledu je druhým nejaktivnějším gólmanem v nejvyšší soutěži a čtvrté místo mu patří podle procenta úspěšných pasů. Profimedia.cz
 3. Filip Nguyen (1. FC Slovácko) Úspěšnost přihrávek:  94,5 % Po čtyřech sezonách v Liberci se brankář Filip Nguyen rozhodl změnit povětří a od ročníku 2021/22 hájí barvy Slovácka. Devětadvacetiletý borec si zatím vede skvěle. V minulé sezoně v 26 zápasech vychytal osmkrát čisté konto a měl velkou zásluhu na tom, že mužstvo z Uherského Hradiště dýchalo na záda elitní trojce, v níž byla slavná pražská „S“ a plzeňská Viktoria. I díky jeho aktivní hře se Slovácko stalo štikou ligy. Nguyen poslal v aktuálním ročníku parťákům ve stejných dresech 128 přihrávek, což ho v tomto ohledu řadí na osmé místo mezi všemi ligovými gólmany. Co se však týče přesnosti jeho pasů, pak mu v nejvyšší soutěži patří třetí příčka. Jen velmi zřídka balon z jeho nohy nenajde správný cíl. Profimedia.cz
 2. Aleš Mandous (Slavia Praha) Úspěšnost přihrávek:  93 % Plzeňský odchovanec Aleš Mandous nikdy nedostal v západočeském klubu pořádnou šanci, aby předvedl, co v něm vězí. Nejdříve ho Viktorka posílala na hostování a od roku 2015 zakotvil na Slovensku. Pořádně dal o sobě vědět až po návratu domů v roce 2018, kdy se upsal Olomouci a měl být třetím brankářem. V hanáckém oddílu si však vybojoval pozici jedničky mezi tyčemi a výbornými výkony si vysloužil přestup do Slavie. V Edenu připravil o post prvního gólmana Ondřeje Koláře a zaujal jeho místo. O tom, že s ním pražský klub počítá i v budoucnosti, svědčí kontrakt, který má podepsaný až do roku 2026. V aktuálním ročníku vychytal jednu nulu, rozdal 115 nahrávek, z nichž 93 procent našlo adresáta. Profimedia.cz
 1. Matej Rakovan (FC Zlín) Úspěšnost přihrávek:  93,3 % Gólman Matej Rakovan byl v minulém ročníku brankářskou jedničkou ve Zlíně, kde působí už od ledna roku 2019, kdy přišel do Baťova města ze skotského Dundee United, jenže na startu aktuální sezony dostával přednost Stanislav Dostál. Ševcům se však úvodní zápasy vůbec nepovedly a po třech kolech bylo mužstvo na dně tabulky. Ve čtvrtém střetnutí - proti Jablonci na domácím hřišti - se dostal do branky Rakovan, ale ani on nezajistil Zlínu premiérovou výhru. Přesto se dvaatřicetiletý Slovák mezi tyčemi činil - rozdal spoluhráčům 30 míčů a jen dvě z jeho nahrávek byly nepřesné. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Téměř bezchybní nahrávači. 5 gólmanů z Fortuna ligy s nejpřesnější přihrávkou

Primárním úkolem brankářů je lapat míče, které míří mezi tyče. Ovšem moderní gólman musí mít na vysoké úrovni i jiné atributy, například schopnost rozehrát míč.

O německém brankáři Bayernu Mnichov Manuelu Neuerovi se často říká, že je jedenáctým hráčem v poli. Umí se totiž perfektně zapojovat do hry a rozdává přesné a klíčové přihrávky svým spoluhráčům. I na českých trávnících najdeme borce v rukavicích, kteří s dokonalou nahrávkou nemají problémy. V následujících kapitolách najdete pětici gólmanů, kteří mají v aktuálním ročníku nejpřesnější přihrávku.

Pokračování 2 / 6

5. Jindřich Staněk (Viktoria Plzeň)

Jindřich Staněk1.jpg

Počet přihrávek: 90
Úspěšnost přihrávek: 90 %

Brankář Jindřich Staněk prošel mládežnickými týmy pražské Sparty a měl našlápnuto k tomu, aby se jednou postavil mezi tyče jako gólman prvního celku. V roce 2014 odešel z Letné na hostování do anglického Evertonu, po návratu z ostrovů už s ním ale přestali v pražském klubu počítat.

V roce 2016 zamířil do Českých Budějovic, odkud přišel v polovině sezony 2019/20 na hostování do Plzně a následně na západ Čech přestoupil. Ve Viktorce se stal brankářskou jedničkou a v minulém ročníku chytal ve famózní formě. Na kontě měl 14 vychytaných nul a úspěšnost zásahů 80,7 %. V aktuální sezoně je na tom v tomto ohledu poněkud hůře (73,3 %), zato ale patří k absolutní elitě podle procenta přesných přihrávek. Ještě v prosinci ho portál TransferMarkt oceňoval na 1,5 milionu eur, ale nedávno jeho tržní hodnotu zdvojnásobil.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Dominik Holec (Sparta Praha)

Dominik Holec.jpg

Počet přihrávek: 134
Úspěšnost přihrávek: 90,3 %

Na svou šanci ve Spartě musel Dominik Holec trpělivě čekat. Bývalý gólman Žiliny hostoval v minulé sezoně v polské Czestochowe, nakonec ale na Letné příležitost dostal a už ji nepustil z rukavic. Osmadvacetiletý Slovák v závěru loňského listopadu, po výprasku Sparty v Uherském Hradišti, nahradil mezi tyčemi Rumuna Florina Nitu. V aktuálním ročníku si drží post brankářské jedničky. Odchytal všechny čtyři ligové zápasy, dvakrát udržel čisté konto a spoluhráčům rozdal 134 přihrávek. V tomto ohledu je druhým nejaktivnějším gólmanem v nejvyšší soutěži a čtvrté místo mu patří podle procenta úspěšných pasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Filip Nguyen (1. FC Slovácko)

Filip Nguyen-Slovácko.jpg

Počet přihrávek: 128
Úspěšnost přihrávek: 92,2 %

Po čtyřech sezonách v Liberci se brankář Filip Nguyen rozhodl změnit povětří a od ročníku 2021/22 hájí barvy Slovácka. Devětadvacetiletý borec si zatím vede skvěle. V minulé sezoně v 26 zápasech vychytal osmkrát čisté konto a měl velkou zásluhu na tom, že mužstvo z Uherského Hradiště dýchalo na záda elitní trojce, v níž byla slavná pražská „S“ a plzeňská Viktoria. I díky jeho aktivní hře se Slovácko stalo štikou ligy.

Nguyen poslal v aktuálním ročníku parťákům ve stejných dresech 128 přihrávek, což ho v tomto ohledu řadí na osmé místo mezi všemi ligovými gólmany. Co se však týče přesnosti jeho pasů, pak mu v nejvyšší soutěži patří třetí příčka. Jen velmi zřídka balon z jeho nohy nenajde správný cíl.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Aleš Mandous (Slavia Praha)

Aleš Mandous.jpg

Počet přihrávek: 115
Úspěšnost přihrávek: 93 %

Plzeňský odchovanec Aleš Mandous nikdy nedostal v západočeském klubu pořádnou šanci, aby předvedl, co v něm vězí. Nejdříve ho Viktorka posílala na hostování a od roku 2015 zakotvil na Slovensku. Pořádně dal o sobě vědět až po návratu domů v roce 2018, kdy se upsal Olomouci a měl být třetím brankářem. V hanáckém oddílu si však vybojoval pozici jedničky mezi tyčemi a výbornými výkony si vysloužil přestup do Slavie.

V Edenu připravil o post prvního gólmana Ondřeje Koláře a zaujal jeho místo. O tom, že s ním pražský klub počítá i v budoucnosti, svědčí kontrakt, který má podepsaný až do roku 2026. V aktuálním ročníku vychytal jednu nulu, rozdal 115 nahrávek, z nichž 93 procent našlo adresáta.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Matej Rakovan (FC Zlín)

Matej Rakovan.jpg

Počet přihrávek: 30
Úspěšnost přihrávek: 93,3 %

Gólman Matej Rakovan byl v minulém ročníku brankářskou jedničkou ve Zlíně, kde působí už od ledna roku 2019, kdy přišel do Baťova města ze skotského Dundee United, jenže na startu aktuální sezony dostával přednost Stanislav Dostál. Ševcům se však úvodní zápasy vůbec nepovedly a po třech kolech bylo mužstvo na dně tabulky. Ve čtvrtém střetnutí - proti Jablonci na domácím hřišti - se dostal do branky Rakovan, ale ani on nezajistil Zlínu premiérovou výhru. Přesto se dvaatřicetiletý Slovák mezi tyčemi činil - rozdal spoluhráčům 30 míčů a jen dvě z jeho nahrávek byly nepřesné.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud