5. Kryštof Daněk (Sigma Olomouc) – 18 let, 6 měsíců, 19 dní  Záložník Kryštof Daněk se na prvoligovém pažitu objevil už v ročníku 2019/20, když mu bylo teprve sedmnáct let. V dresu Sigmy Olomouc odehrál tři utkání a zaznamenal jednu asistenci. Od minulé sezony už dostává o hodně větší prostor. V té současné naskočil do 25 ligových zápasů a vstřelil dvě branky. Cena talentovaného mladíka stále roste. Od prosince 2020 vyskočila podle portálu TransferMarkt na více než čtyřnásobek a momentálně činí skoro milion eur, což z něho dělá jednoho z nejdražších teenagerů v tuzemské soutěži. Profimedia.cz

5. Kryštof Daněk (Sigma Olomouc) – 18 let, 6 měsíců, 19 dní
Záložník Kryštof Daněk se na prvoligovém pažitu objevil už v ročníku 2019/20, když mu bylo teprve sedmnáct let. V dresu Sigmy Olomouc odehrál tři utkání a zaznamenal jednu asistenci. Od minulé sezony už dostává o hodně větší prostor. V té současné naskočil do 25 ligových zápasů a vstřelil dvě branky. Cena talentovaného mladíka stále roste. Od prosince 2020 vyskočila podle portálu TransferMarkt na více než čtyřnásobek a momentálně činí skoro milion eur, což z něho dělá jednoho z nejdražších teenagerů v tuzemské soutěži. | Profimedia.cz

 4. Michal Černák (FK Jablonec) – 18 let, 5 měsíců, 25 dní  Když se v roce 2020 po koronavirové pauze opět rozběhla Fortuna liga, byl u toho také mladý jablonecký záložník Michal Černák. Debut si odbyl jako střídající hráč v utkání na hřišti Slavie, v němž naskočil na šest minut. Do uzavření soutěže pak zvládl ještě čtyři zápasy a v tom posledním (opět na Slavii) byl dokonce v základní sestavě. V následujícím ročníku se v lize neobjevil, ale v aktuální sezoně naskočil do osmi utkání a jednou se prosadil také gólově. Trefa z únorového střetnutí na hřišti Liberce, která zajistila Jablonci cenný bod za remízu 1:1, byla jeho první v nejvyšší soutěži dospělých. Profimedia.cz
 3. Vojtěch Stránský (Mladá Boleslav) – 18 let, 5 měsíců, 8 dní  Mladoboleslavský útočník Vojtěch Stránský se mihl ve třech zápasech minulé sezony, v nichž posbíral dohromady 24 minut. V ročníku 2021/22 se zatím dostal na trávník desetkrát, až jednu výjimku vždycky jako střídající hráč, přibližně na poslední čtvrthodinu zápasu. I tak už se ale dokázal gólově prosadit, když v srpnu pomohl svým premiérovým ligovým gólem porazit na domácím hřišti Teplice 3:1. Profimedia.cz
 2. Adam Karabec (Sparta Praha) – 18 let, 29 dní  Záložník Adam Karabec má teprve osmnáct let, ale v prvním týmu Sparty debutoval už v ročníku 2019/20, v němž absolvoval deset utkání a vstřelil premiérovou ligovou branku. V tom minulém už naskočil do 23 zápasů a zaznamenal tři góly. V aktuální sezoně odehrál 22 střetnutí, ve kterých dal dvě branky a přidal dvě asistence. Když vsítil tu první loni v červenci do sítě Liberce, bylo to nedlouho poté, co dovršil plnoletosti. Mládežnický reprezentant, který má na Letné podepsaný kontrakt do roku 2023, stál už v prosinci 2020 podle portálu TransferMarkt rovný milion eur a za poslední rok jeho cena poskočila výrazně nahoru a nyní činí skoro dva a půl milionu eur. Už nyní je v hledáčku mnoha bohatých evropských velkoklubů. Profimedia.cz
 1. Daniel Samek (Slavia Praha) – 17 let, 6 měsíců, 3 dny  Loni v květnu si záložník Daniel Samek odbyl premiéru ve Fortuna lize a do konce minulé sezony pak zvládl ještě jedno střetnutí – obě v základní sestavě. V současném ročníku byl na hřišti sedmnáctkrát, z toho desetkrát figuroval v zahajovací jedenáctce. Do statistik si zapsal tři góly a stejný počet nahrávek. Když střílel svou premiérovou ligovou branku na konci srpna do sítě Baníku Ostrava, bylo mu teprve 17 a půl roku. Nyní, v 18 letech, patří mezi nejmladší hráče v nejvyšší soutěži, ale aktuální tržní cenou je daleko před mnohem zkušenějšími borci. Portál TransferMarkt ji vyčísluje na 2,2 milionu eur. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Talenty v akci. 5 nejmladších střelců v aktuálním ročníku Fortuna ligy

Nejlepšími střelci aktuálního ročníku Fortuna ligy jsou Ondřej Lingr a Ladislav Almási, kteří mají na kontě po 13 gólech. Dobře to střílí také Jeanu-Davidu Beauguelovi či Václavu Jurečkovi. Jsou to většinou zkušení hráči. A jak si vedou mladíci?

Dejte více šancí mladým, slýcháváme poměrně často. Realita ale bývá někdy opačná a před talentovanými hráči dostávají přednost zkušení borci. Jak jsou na tom ligoví teenageři se střelbou branek? Jména pěti nejmladších střelců v aktuální sezoně najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Kryštof Daněk (Sigma Olomouc) – 18 let, 6 měsíců, 19 dní

Kryštof Daněk.jpg

Záložník Kryštof Daněk se na prvoligovém pažitu objevil už v ročníku 2019/20, když mu bylo teprve sedmnáct let. V dresu Sigmy Olomouc odehrál tři utkání a zaznamenal jednu asistenci. Od minulé sezony už dostává o hodně větší prostor. V té současné naskočil do 25 ligových zápasů a vstřelil dvě branky. Cena talentovaného mladíka stále roste. Od prosince 2020 vyskočila podle portálu TransferMarkt na více než čtyřnásobek a momentálně činí skoro milion eur, což z něho dělá jednoho z nejdražších teenagerů v tuzemské soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Michal Černák (FK Jablonec) – 18 let, 5 měsíců, 25 dní

Michal Černák1.jpg

Když se v roce 2020 po koronavirové pauze opět rozběhla Fortuna liga, byl u toho také mladý jablonecký záložník Michal Černák. Debut si odbyl jako střídající hráč v utkání na hřišti Slavie, v němž naskočil na šest minut. Do uzavření soutěže pak zvládl ještě čtyři zápasy a v tom posledním (opět na Slavii) byl dokonce v základní sestavě.

V následujícím ročníku se v lize neobjevil, ale v aktuální sezoně naskočil do osmi utkání a jednou se prosadil také gólově. Trefa z únorového střetnutí na hřišti Liberce, která zajistila Jablonci cenný bod za remízu 1:1, byla jeho první v nejvyšší soutěži dospělých.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Vojtěch Stránský (Mladá Boleslav) – 18 let, 5 měsíců, 8 dní

Vojtěch Stránský1.jpg

Mladoboleslavský útočník Vojtěch Stránský se mihl ve třech zápasech minulé sezony, v nichž posbíral dohromady 24 minut. V ročníku 2021/22 se zatím dostal na trávník desetkrát, až jednu výjimku vždycky jako střídající hráč, přibližně na poslední čtvrthodinu zápasu. I tak už se ale dokázal gólově prosadit, když v srpnu pomohl svým premiérovým ligovým gólem porazit na domácím hřišti Teplice 3:1.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Adam Karabec (Sparta Praha) – 18 let, 29 dní

Adam Karabec1.jpg

Záložník Adam Karabec má teprve osmnáct let, ale v prvním týmu Sparty debutoval už v ročníku 2019/20, v němž absolvoval deset utkání a vstřelil premiérovou ligovou branku. V tom minulém už naskočil do 23 zápasů a zaznamenal tři góly. V aktuální sezoně odehrál 22 střetnutí, ve kterých dal dvě branky a přidal dvě asistence. Když vsítil tu první loni v červenci do sítě Liberce, bylo to nedlouho poté, co dovršil plnoletosti.

Mládežnický reprezentant, který má na Letné podepsaný kontrakt do roku 2023, stál už v prosinci 2020 podle portálu TransferMarkt rovný milion eur a za poslední rok jeho cena poskočila výrazně nahoru a nyní činí skoro dva a půl milionu eur. Už nyní je v hledáčku mnoha bohatých evropských velkoklubů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Daniel Samek (Slavia Praha) – 17 let, 6 měsíců, 3 dny

Daniel Samek.jpg

Loni v květnu si záložník Daniel Samek odbyl premiéru ve Fortuna lize a do konce minulé sezony pak zvládl ještě jedno střetnutí – obě v základní sestavě. V současném ročníku byl na hřišti sedmnáctkrát, z toho desetkrát figuroval v zahajovací jedenáctce. Do statistik si zapsal tři góly a stejný počet nahrávek. Když střílel svou premiérovou ligovou branku na konci srpna do sítě Baníku Ostrava, bylo mu teprve 17 a půl roku. Nyní, v 18 letech, patří mezi nejmladší hráče v nejvyšší soutěži, ale aktuální tržní cenou je daleko před mnohem zkušenějšími borci. Portál TransferMarkt ji vyčísluje na 2,2 milionu eur.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud