4. Ivan Varfolomejev (Slovan Liberec) – 18 let, 4 měsíce, 13 dní  Uprostřed loňských prázdnin se upsal Liberci osmnáctiletý Ukrajinec Ivan Varfolomejev. Talentovaný záložník přišel jako volný hráč z Ruchu Lvov a v premiérové sezoně odehrál na českých pažitech v nejvyšší soutěži 14 utkání, z toho pětkrát nastoupil v základní jedenáctce. Do statistik si připsal dvě asistence a naznačil, že v něm dřímá velmi slušný fotbalový potenciál. Na severu Čech by na něm jednou mohli pěkně vydělat.
 3. Lukáš Mašek (FK Mladá Boleslav) – 18 let, 2 měsíce, 22 dní  Lukáš Mašek má sice teprve 19 let, ale není žádným prvoligovým nováčkem. Mladoboleslavský záložník debutoval v nejvyšší soutěži už v sezoně 2020/21 a stal se tehdy dvanáctým nejmladším hráčem v její historii. A do nedávno skončeného ročníku zasáhli jen dva mladší borci. Odehrál v něm 18 utkání a šestkrát byl v základní sestavě. V říjnu se dočkal také premiérové trefy, když skóroval v zápase na hřišti Baníku Ostrava, kde mírnil porážku 1:3. V Mladé Boleslavi má podepsaný kontrakt do roku 2025 a portál TransferMarkt jeho cenu vyčísluje na 200 tisíc eur.
 2. Tom Slončík (FC Zlín) – 18 let, 2 měsíce, 4 dny  Jako kometa se zjevil v jarní části prvoligové soutěže osmnáctiletý Tom Slončík. Jeho otec Petr je bratrancem bývalého reprezentanta Radka Slončíka, a hrával na přelomu tisíciletí ve zlínském dresu. Syn okusil nejvyšší soutěž také ve žlutomodrých barvách. Debut si odbyl v únorovém domácím střetnutí se Spartou (2:3), do konce sezony pak nastřádal celkem 15 startů, s toho jedenáct v základní sestavě. Na konto si připsal dvě branky a stejný počet asistencí. Nejvíc se mu povedlo dubnové domácí střetnutí proti Bohemians, v němž přispěl k výhře 4:1 dvěma góly a jednou nahrávkou. Šestkrát si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. Ve Zlíně má smlouvu do roku 2025 a jeho tržní cena se pohybuje kolem 350 tisíc eur.
 1. Ondřej Čoudek (Dynamo České Budějovice) – 18 let, 4 dny  V sezoně 2021/22 si obránce Ondřej Čoudek odbyl prvoligový debut a v nedávno skončené sezoně se dočkal dalších osmi startů, pokaždé v základní sestavě. Na jaře už byl pro Dynamo téměř nepostradatelný a v dubnu se dočkal také premiérového gólu, jímž pomohl na domácím hřišti k demolici Jablonce (5:1). Na jihu Čech si mladý talent pojistili podpisem smlouvy do roku 2026. Za necelý rok vystřelila jeho tržní cena více než trojnásobně nahoru a nyní je na hodnotě 175 tisíc eur.
5
Fotogalerie

Talenty v akci. 5 nejmladších fotbalistů, kteří zasáhli do uplynulé sezony Fortuna ligy

V nedávno skončené sezoně Fortuna ligy se objevila na hřišti celá řada zkušených matadorů. Ale také několik talentovaných teenagerů.

Nejednomu českému klubu je vyčítáno, že má v kádru hodně přestárlých veteránů. Když si ale zkontrolujete soupisky z minulého ročníku nejvyšší soutěže, najdete v nich řadu nadějných fotbalistů, kteří toho mají hodně před sebou. Jména pěti nejmladších teenagerů, kteří naskočili do ligového kolotoče v ročníku 2022/23, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

5. Ondřej Kričfaluši (Slavia Praha) – 18 let, 4 měsíce, 23 dní

Ondřej Kričfaluši.jpg

Minutku po minutce sbírá zkušenosti v nejvyšší soutěži obránce Ondřej Kričfaluši. Ligový debut si odbyl v srpnovém domácím utkání s Pardubicemi (7:0) a do konce podzimní části sezony se na hřišti objevil ještě v dalších čtyřech střetnutích. Pokaždé, když se objevil v sestavě Slavie, jeho tým zvítězil a nikdy neinkasoval víc než jednu branku. Na jaře pak naskočil do akce jen jednou – na pět minut v derby se Spartou (3:3). Urostlý (skoro dvoumetrový) stoper má v Edenu podepsaný kontrakt do konce ročníku 2025/26.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Ivan Varfolomejev (Slovan Liberec) – 18 let, 4 měsíce, 13 dní

Varfolomejev.jpg

Uprostřed loňských prázdnin se upsal Liberci osmnáctiletý Ukrajinec Ivan Varfolomejev. Talentovaný záložník přišel jako volný hráč z Ruchu Lvov a v premiérové sezoně odehrál na českých pažitech v nejvyšší soutěži 14 utkání, z toho pětkrát nastoupil v základní jedenáctce. Do statistik si připsal dvě asistence a naznačil, že v něm dřímá velmi slušný fotbalový potenciál. Na severu Čech by na něm jednou mohli pěkně vydělat.

Foto: FC Slovan Liberec

Pokračování 4 / 6

3. Lukáš Mašek (FK Mladá Boleslav) – 18 let, 2 měsíce, 22 dní

Lukáš Mašek1.jpg

Lukáš Mašek má sice teprve 19 let, ale není žádným prvoligovým nováčkem. Mladoboleslavský záložník debutoval v nejvyšší soutěži už v sezoně 2020/21 a stal se tehdy dvanáctým nejmladším hráčem v její historii. A do nedávno skončeného ročníku zasáhli jen dva mladší borci. Odehrál v něm 18 utkání a šestkrát byl v základní sestavě. V říjnu se dočkal také premiérové trefy, když skóroval v zápase na hřišti Baníku Ostrava, kde mírnil porážku 1:3. V Mladé Boleslavi má podepsaný kontrakt do roku 2025 a portál TransferMarkt jeho cenu vyčísluje na 200 tisíc eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Tom Slončík (FC Zlín) – 18 let, 2 měsíce, 4 dny

Tom Slončík.jpg

Jako kometa se zjevil v jarní části prvoligové soutěže osmnáctiletý Tom Slončík. Jeho otec Petr je bratrancem bývalého reprezentanta Radka Slončíka, a hrával na přelomu tisíciletí ve zlínském dresu. Syn okusil nejvyšší soutěž také ve žlutomodrých barvách.

Debut si odbyl v únorovém domácím střetnutí se Spartou (2:3), do konce sezony pak nastřádal celkem 15 startů, s toho jedenáct v základní sestavě. Na konto si připsal dvě branky a stejný počet asistencí. Nejvíc se mu povedlo dubnové domácí střetnutí proti Bohemians, v němž přispěl k výhře 4:1 dvěma góly a jednou nahrávkou. Šestkrát si odnesl ocenění pro nejlepšího hráče zápasu. Ve Zlíně má smlouvu do roku 2025 a jeho tržní cena se pohybuje kolem 350 tisíc eur.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Ondřej Čoudek (Dynamo České Budějovice) – 18 let, 4 dny

Ondřej Čoudek.jpg

V sezoně 2021/22 si obránce Ondřej Čoudek odbyl prvoligový debut a v nedávno skončené sezoně se dočkal dalších osmi startů, pokaždé v základní sestavě. Na jaře už byl pro Dynamo téměř nepostradatelný a v dubnu se dočkal také premiérového gólu, jímž pomohl na domácím hřišti k demolici Jablonce (5:1). Na jihu Čech si mladý talent pojistili podpisem smlouvy do roku 2026. Za necelý rok vystřelila jeho tržní cena více než trojnásobně nahoru a nyní je na hodnotě 175 tisíc eur.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud