5. Tomáš Hyka (Chicago Wolves) – 29 zápasů – 28 bodů (10+18)  V minulém ročníku si Tomáš Hyka odbyl premiéru v nejslavnější lize světa, v níž odehrál deset utkání, ale většinu času strávil v celku Chicago Wolves a působil v AHL. Podobně je tomu i letos, kdy kmitá mezi oběma soutěžemi jako hadr na holi po špinavé podlaze. V NHL odehrál 17 utkání, ve kterých dal jeden gól a na tři nahrál, v AHL je jeho konto o dost bohatší a má průměr téměř jednoho bodu na utkání.
 4. Filip Chlapík (Belleville Senators) – 43 zápasů – 30 bodů (15+15)  Útočník Filip Chlapík se stal v roce 2015 ve druhém kole draftu úlovkem Ottawy, ale cestu do prvního týmu si prokousal jen na pár zápasů. V minulém ročníku naskočil v NHL do dvaceti duelů, v tom aktuálním to však byly pouhé tři střetnutí, v nich nebodoval. To v ve farmářském celku Belleville Senators se mu daří na výbornou. Ve 43 zápasech nastřílel 15 branek a k nim přidal stejný počet nahrávek. Momentálně hraje v AHL, ale vzhledem k tomu, že Ottawa má už jen minimální šanci na postup do play-off, mohl by se v závěru sezony dočkat další porce utkání v NHL.
 3. Filip Zadina (Grand Rapids Griffins) – 45 zápasů – 31 bodů (15+16)  Filip Zadina je houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě. Na letním kempu v Detroitu se předvedl v báječném světle a místní skauti a činovníci klubu byli z jeho výkonů nadšení. Před pár dny dostal konečně šanci v NHL a ve čtvrtém utkání se dočkal premiérového gólu. To v AHL jich už v současné sezoně zaznamenal patnáct a k nim přidal 16 asistenci.
 2. Michal Špaček (Manitoba Moose) – 56 zápasů – 34 bodů (8+26)  Útočník Michal Špaček je třetím nejproduktivnějším hráčem celku Manitoba Moose v AHL. Jednadvacetiletý odchovanec pardubického hokeje dosud nasbíral 34 bodů za osm gólů a 26 asistencí a je druhým nejlepším nahrávačem týmu. Kreativní forvard byl draftován v roce 2015 ve čtvrtém kole Winnipegem, ale na první šanci v NHL zatím pořád čeká. Vzhledem k výkonům v aktuální sezoně by se jí mohl co nevidět dočkat.
6
Fotogalerie

Tak se bojuje o šanci v NHL! Toto je 5 nejproduktivnějších českých hokejistů v aktuální sezoně AHL

Stejně jako se blíží k závěru základní část NHL, finišuje do cíle také nižší soutěž AHL, v níž se rvou ve farmářských týmech o svou šanci zahrát si v nejslavnější lize světa také čeští hokejisté. Někteří patří mezi nejproduktivnější hráče svých týmů.

slide-nejproduktivnější Češi v AHL.jpg

Není to sice pravidlem, ale hráči, kterým se daří v AHL, mají celkem slušnou šanci, že se později prosadí i v NHL. To je třeba případ Radka Faksy nebo Jakuba Vrány. V současném ročníku zasáhlo do bojů v nižší zámořské soutěži 34 Čechů. Pětici těch nejproduktivnějších najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.

Pokračování 2 / 6

5. Tomáš Hyka (Chicago Wolves) – 29 zápasů – 28 bodů (10+18)

Tomáš Hyka-Chicago Wolves.jpg

Pětadvacetiletý útočník Tomáš Hyka byl draftován v roce 2012 klubem Los Angeles Kings, ale z juniorské ligy QMJHL nezamířil po draftu do farmářského celku, nýbrž se vydal zpět do Evropy, kde strávil jednu sezonu ve Švédsku a pak hrál tři roky v Mladé Boleslavi. Za Atlantik se vypravil zpět až poté, co jeho práva získali v rozšiřovacím draftu NHL nový klub z Las Vegas.

V minulém ročníku si odbyl premiéru v nejslavnější lize světa, v níž odehrál deset utkání, ale většinu času strávil v celku Chicago Wolves a působil v AHL. Podobně je tomu i letos, kdy kmitá mezi oběma soutěžemi jako hadr na holi po špinavé podlaze. V NHL odehrál 17 utkání, ve kterých dal jeden gól a na tři nahrál, v AHL je jeho konto o dost bohatší a má průměr téměř jednoho bodu na utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Filip Chlapík (Belleville Senators) – 43 zápasů – 30 bodů (15+15)

Filip Chlapík.jpg

Stříbrný medailista z mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2014 je v jednadvaceti letech velkou nadějí českého hokeje. Útočník Filip Chlapík se stal v roce 2015 ve druhém kole draftu úlovkem Ottawy, ale cestu do prvního týmu si prokousal jen na pár zápasů. V minulém ročníku naskočil v NHL do dvaceti duelů, v tom aktuálním to však byly pouhé tři střetnutí, v nich nebodoval.

To v ve farmářském celku Belleville Senators se mu daří na výbornou. Ve 43 zápasech nastřílel 15 branek a k nim přidal stejný počet nahrávek. Momentálně hraje v AHL, ale vzhledem k tomu, že Ottawa má už jen minimální šanci na postup do play-off, mohl by se v závěru sezony dočkat další porce utkání v NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Filip Zadina (Grand Rapids Griffins) – 45 zápasů – 31 bodů (15+16)

Filip Zadina.jpg

Devatenáctiletý Filip Zadina má hokejové geny. Jeho otec Marek patřil dlouhá léta k inventáři české extraligy. Ve sbírce úspěchů má bronz z mistrovství světa juniorů, titul československého šampiona a tři stříbrné medaile z nejvyšší samostatné české soutěže. Nikdy však nebyl draftován, což se jeho synovi podařilo – loni po něm sáhl Detroit už jako po šestém hráči v celkovém pořadí.

Filip Zadina měl tu v chvíli za sebou fantastickou sezonu. V juniorské lize QMJHL zaznamenal v 57 zápasech 44 gólů a 38 nahrávek, a stal se nejlepším nováčkem soutěže. Odborníci pějí chválu na jeho bruslení, výbušnost, kreativitu, technické dovednosti, kontrolu puku i střelecké schopnosti. Je to houževnatý hráč, který se umí vracet dozadu a pomáhá defenzívě. Na letním kempu v Detroitu se předvedl v báječném světle a místní skauti a činovníci klubu byli z jeho výkonů nadšení.

Před pár dny dostal konečně šanci v NHL a ve čtvrtém utkání se dočkal premiérového gólu. To v AHL jich už v současné sezoně zaznamenal patnáct a k nim přidal 16 asistenci.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Michael Špaček (Manitoba Moose) – 56 zápasů – 34 bodů (8+26)

Michal Špaček.jpg

Útočník Michael Špaček je třetím nejproduktivnějším hráčem celku Manitoba Moose v AHL. Jednadvacetiletý odchovanec pardubického hokeje dosud nasbíral 34 bodů za osm gólů a 26 asistencí a je druhým nejlepším nahrávačem týmu. Kreativní forvard byl draftován v roce 2015 ve čtvrtém kole Winnipegem, ale na první šanci v NHL zatím pořád čeká. Vzhledem k výkonům v aktuální sezoně by se jí mohl co nevidět dočkat.

Pokračování 6 / 6

1. Martin Nečas (Charlotte Checkers) – 47 zápasů – 34 bodů (9+25)

Martin Nečas-AHL.jpg

Je mu 20 let a celou kariéru má ještě před sebou. Útočník Martin Nečas byl nejvýše postaveným Čechem v předloňském draftu, v němž po něm jako po dvanáctém v pořadí sáhla Carolina.

Talentovaný mladík sice zaujal v předsezonním kempu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí. Zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal. S Kometou pak obhájil mistrovský titul. Zlatý medailista z předloňského Memoriálu Ivana Hlinky posléze zářil také na juniorském světovém šampionátu. Spolu s Američanem Caseym Mittelstadtem byl nejproduktivnějším hráčem turnaje v roce 2018 a stal se nejlepším nahrávačem šampionátu.

Před současnou sezonou se vrátil z Komety zpět do Ameriky, ale v NHL v tomto ročníku zasáhl zatím jen do sedmi zápasů, z nichž vydoloval dva body za gól a nahrávku. To v AHL v dresu celku Charlotte Checkers patří k nejlepším hráčům. Je šestý v klubové produktivitě a třetí mezi nahrávači a v +/- bodování.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud