Tady jsou! Připomeňte si slavné góly hokejových hrdinů - Marka, Vašíčka a Rachůnka

Letos uplynuulo už 11 roků od chvíle, co letadlo ruské Jaroslavle i se třemi českými hokejovými reprezentanty tragicky havarovalo. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček však stále zůstávají ve vzpomínkách fanoušků.

V paměti hokejových příznivců zůstávají nejen jména, ale také některé branky, které nastříleli soupeřům. Nejdůležitější góly Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Karel Rachůnek – „Rachna kachna“ zachránil semifinále se Švédy

Mistrovství světa v roce 2010, Kolín nad Rýnem. Do konce semifinále mezi Českou republikou a Švédskem chybělo osm vteřin. Hokejisté Tre Konor vedli 2:1 a už se viděli ve finále. Češi ale vrhli poslední síly do útoku, ze skrumáže se dostal puk k Rachůnkovi, který tvrdě vypálil. „Góóóól,“ znělo najednou celou republikou. Rachůnek spasil český výběr, vyrovnal na 2:2 a po nájezdech tým postoupil do finále, kde udolal Rusy.

S tímto gólem bude už navždy spojené emotivní zvolání komentátora České televize Roberta Záruby. Jeho „Rachna, kachna, toto letělo“ vešlo do dějin českého hokeje.

 

Pokračování 3 / 4

Josef Vašíček – finálová trefa na MS 2005

Rodák z Havlíčkova Brodu okusil několik angažmá. Zahrál si v NHL, v KHL vyhrál kanadské bodování play-off, s reprezentací se představil na Světovém poháru, olympijských hrách i na třech světových šampionátech. Ten vídeňský z roku 2005 proměnil ve zlato.

Byl to právě Josef Vašíček, kdo v době kanadského powerplay poslal 57 vteřin před koncem přes celé kluziště kotouč do prázdné kanadské branky, zpečetil konečné skóre na 3:0 a rozpoutal velkolepé oslavy zlatých medailí.

Pokračování 4 / 4

Jan Marek – nájezdy na MS v Německu

Odchovanec Jindřichova Hradce na ledě vždycky nechal všechno, pokaždé dřel do posledních sil a nevynechal jediný souboj. V národním týmu vstřelil spoustu důležitých branek. Nejlepší střelec KHL v sezoně 2008/09, zažil reprezentační vrchol na světovém šampionátu v Německu. Češi dlouho hledali svou tvář, nakonec ji ale našli a došli až ke zlatu. Velkou zásluhu na tom měl právě Jan Marek.

Ve čtvrtfinále turnaje Češi od první minuty prohrávali s Finy, v úvodu třetí části ale srovnal Jakub Klepiš. Zápas došel až k samostatným nájezdům, které rozhodl Marek. Jako nájezdový specialista se ukázal i v následném semifinále, kdy po stejné disciplíně poslal domů také Švédy a české reprezentaci pomohl do finále, které skončilo slavným zlatem.

Doporučujeme

Články odjinud