Anglická Premier League – byť se zpožděním kvůli koronavirové krizi – dospěla do cíle a v něm se po třiceti letech ocitl jako první Liverpool. Nyní je čas na bilancování.
Jak by vypadal ideální tým uplynulé sezony anglické Premier League? Každý fotbalový fanoušek by jej asi poskládal jinak. Jak to dopadlo, když jsme se do jeho tvorby pustili my, zjistíte v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Pokračování 2 / 12
Brankář: Alisson (Liverpool)
V roce 2018 udělal Liverpool z Brazilce Alissona na pár dnů (než ho překonal přestup Kepy do Chelsea) nejdražšího brankáře všech dob, když za něho poslal do italského AS Řím 65 milionů liber. Stalo se tak jen nedlouho poté, co mu kanonýři Reds nasázeli v semifinále Ligy mistrů sedm branek a navzdory faktu, že ve sportovním životopisu měl v tu chvíli jen jedinou vydařenou sezonu v evropském velkoklubu. Jenže jak to tak vypadá, byly to báječně vynaložené peníze.
Až do roku 2016 působil Alisson v rodné zemi, kde hájil branku klubu Internacional. Poté, co přišel před v roce 2016 do Itálie, musel trpělivě čekat na svou šanci jako rezerva za polským branářem Wojciechem Szczesnym, a postupně přesvědčovat trenéry o svých kvalitách. Pravidelně začal chytat až v ročníku 2017/18 a stal se jedním z pilířů římského týmu při jeho senzačním tažení do semifinále Ligy mistrů. Teď potvrzuje své kvality v nejsledovanější ligové soutěži světa. Liverpool přivedl loni k triumfu v Lize mistrů a letos po 30 letech k anglickému mistrovskému titulu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 12
Pravý obránce: Trent Alexander-Arnold (Liverpool)
V říjnu oslaví talentovaný Angličan Trent Alexander-Arnold teprve dvaadvacáté narozeniny, ale už je pod bedlivým dohledem skautů i fanoušků z celé Evropy. Jak by ne, když si ještě v teenagerovském věku odbyl debut v anglické nejvyšší soutěži, na kontě má už 28 zápasů v Lize mistrů a zahrál si také na předloňském mistrovství světa v Rusku.
V Liverpoolu věří, že z něho jednou bude klubová hvězda velikosti Stevena Gerrarda, který je jeho největším vzorem. Alexander-Arnold sice není záložníkem a jeho místo je na pravé straně obrany, ale díky své univerzálnosti může působit i jako (defenzivní) záložník. V uplynulé ligové sezoně dal čtyři branky a přidal k nim 13 asistencí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 12
Stoper: Joe Gomez (Liverpool)
Poprvé dal o sobě Joseph Gomez vědět na mistrovství Evropy hráčů do 17 let v roce 2014, kde pomohl anglické reprezentaci k titulu šampionů. To byl ještě hráčem Charltonu Athletic. V létě roku 2015 však talentovaného obránce odloudil za 3,5 milionu liber z mateřského klubu Liverpool, jemuž se Gomez upsal na pět let.
Nadaný zadák dostal rychle šanci v základní sestavě prvního týmu. Už v sezoně 2015/16 v ní odehrál pět ligových utkání, připsal si na konto jednu gólovou asistenci a ohromil řadu fanoušků a expertů. Nyní je stabilním a nepostradatelným článkem mužstva. Na svůj věk (23 let) působí nesmírně zkušeně a vyrovnaně, je chytrý a technicky skvěle vybavený. Je to obrovská naděje anglického fotbalu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 12
Stoper: Virgil van Dijk (Liverpool)
Holandský stoper Virgil van Dijk na sebe výrazně upozornil už v době, kdy mu bylo pouhých dvacet let a vybojoval si pevné místo v sestavě Groningenu. V nizozemské nejvyšší soutěži strávil dvě nesmírně povedené sezony a následně za necelé tři miliony liber zamířil do slavného Celtiku Glasgow. Na začátku ročníku 2015/16 už byla jeho cena více než čtyřnásobná - do Southamptonu se stěhoval za 13 milionů liber a v klubu během dvou a půl sezon vyrostl v uznávanou personu Premier League.
Zájem o jeho služby měly bohaté velkokluby, na začátku roku 2018 nakonec podepsal smlouvu v Liverpoolu, který za holandského reprezentanta poslal do Southamtonu 75 milionů liber. Klub díky tomuto přestupu významně vyztužil obranné řady a od té doby má jeden z nejlepších defenzivních valů v Evropě. Van Dijk dostal také královský plat - týdně si nyní přijde na 180 tisíc liber a tuto částku bude pobírat až do roku 2023, kdy mu stávající kontrakt vyprší.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 12
Levý obránce: Andrew Robertson (Liverpool)
Celou obranu tohoto pomyslného „ideálního týmu“ uplynulé sezony Premier League tvoří hráči Liverpoolu. Čtvrtým do počtu je šestadvacetiletý Skot Andrew Robertson, jehož pracovním místem je levá strana defenzívy.
Robertson má vynikající přihrávku, je silný na balonu a v soubojích jeden na jednoho. Když si uvědomíte, že tohoto špičkového moderního beka získali na Anfield Road v létě roku 2017 za pouhých osm milionů liber, nejspíš se vám bude zdát, že to byla krádež za bílého dne. Nyní je jeho cena podle portálu TransferMarkt osmkrát vyšší…
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 12
Záložník: Kevin De Bruyne (Manchester City)
Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Devětadvacetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance. O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že je už několik sezon nejlepším hráčem v Premier League podle počtu vytvořených šancí na utkání.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 12
Záložník: Jordan Henderson (Liverpool)
V létě roku 2011 přestoupil Jordan Henderson do Liverpoolu za 20 milionů liber ze Sunderlandu, jenže nedokázal navázat na výkony z předchozího působiště a řada expertů ho „odepsala“. Talentovaný záložník se začal Liverpoolu vyplácet až v sezoně 2013/14. Henderson se stal pro tehdejšího kouče Brendana Rodgerse jedním z klíčových hráčů a nakonec si zahrál i na mistrovství světa v Brazílii.
Fanoušci Reds předpokládali, že Henderson roste v kapitána Liverpoolu a skutečně také pásku po Stevenu Gerrardovi v roce 2015 převzal. Je to chytrý, rychlý, energický hráč a houževnatý pracant, který v aktuální sezoně odehrál 30 ligových střetnutí, ve kterých dal čtyři góly a na dalších pět nahrál. V současnosti v evropských soutěžích nenajdete moc lepších záložníků, než je on.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 12
Záložník: David Silva (Manchester City)
Málokdo by asi oponoval tvrzení, že bez Davida Silvy by byl Manchester City v uplynulých sezonách méně kvalitním týmem. Čtyřiatřicetiletý fotbalista má obrovský talent a dlouhodobě patří mezi nejkreativnější hráče na světě. Jeho báječný cit pro přihrávku je na hřišti zatraceně znát.
Přestože je vynikajícím plejerem, kupodivu se mu nedostává takového uznání a věhlasu, jaký požívají mnohé jiné hvězdy. Nikdy sice nebyl nejlepším hráčem Premier League, ale určitě patřil mezi ty, kteří dokázali fanoušky svými kousky nejvíc nadchnout. Nyní po deseti letech opouští Manchester City jako klubová legenda.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 12
Pravé křídlo: Riyad Mahrez (Manchester City)
Alžírský reprezentant Riyad Mahrez byl několik let jedním z nejžádanějších hráčů na přestupovém trhu. Kolem bývalého záložníka Leicesteru kroužili jako supi skauti věhlasných klubů, až ho předloni v létě ulovil Manchester City.
Motor mužstva, který nejčastěji řádí na pravé straně útoku nebo záložní řady, zažívá dobré časy. V aktuálním ročníku dal ve 33 ligových zápasech 11 gólů a na dalších devět nahrál. A to hrál pouze jednadvacetkrát v základní sestavě. Rozhodně by si zasloužil více času na hřišti, ale v konkurenci, která v kádru je, to nemá snadné.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 12
Střední útočník: Pierre-Emerick Aubameyang (Arsenal)
Jen pár útočníků prodělalo v posledních sezonách tak raketový výkonnostní skok jako Pierre-Emerick Aubameyang. Nejprve se z něho stal naprosto nepostradatelný hráč Borussie Dortmund a nyní má tu samou pozici v Arsenalu.
Skauti milánského AC si asi dodnes rvou vlasy z hlavy, když si vzpomenou, jak snadno a levně se gabonského reprezentanta v roce 2011 zbavili, když ho za 1,53 milionu liber prodali do Saint-Etienne, odkud se po dvou letech za téměř desetinásobnou cenu stěhoval do vestfálského klubu. Když se na konci ledna roku 2018 stal nejdražším hráčem v historii Arsenalu, poslali za něho Kanonýři do Německa přes 57 milionů liber. A jistě toho ani na moment nezalitovali.
Aubameyang se po příchodu do Anglie rychle zabydlel ve středu útoku, ale díky své univerzálnosti může hrát i na křídlech a na pozicích ofenzivního záložníka. V nedávno skončené sezoně nasázel v dresu Gunners 22 branek. K nim přidal ještě navíc tři asistence a jasně ukazuje, že s budoucností Arsenalu to nemusí vypadat vůbec špatně.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 12
Levé křídlo: Sadio Mané (Liverpool)
Senegalský reprezentant Sadio Mané hraje už čtvrtým rokem v dresu Liverpoolu, kam zamířil v létě roku 2016 za 34 milionů liber ze Southamptonu. Stejně jako v předchozím působišti patří i na Anfield Road k oporám mužstva. Jeho blesková adaptace na nové prostředí mnohé odborníky zaskočila. Mané se rychle stal jednou z nepostradatelných opor mužstva. Osmadvacetiletý útočník se v 35 ligových zápasech uplynulé sezony Premier League prezentoval 18 góly. Na kontě má navíc i sedm asistencí.
Foto: Profimedia.cz