Jan Bulis (Montreal Canadiens)  Do Lotyšska přijel i Jan Bulis, pro něhož to byl první a zároveň i poslední světový šampionát v kariéře. Bývalý útočník dorazil z Montrealu, kde tehdy prožil povedenou sezonu, během níž dal dvacet branek a přidal stejný počet asistencí. Na mistrovství světa ale, stejně jako na předešlé olympiádě, nebodoval.  Foto: Profimedia.cz
 Martin Erat (Nashville Predators)   Zato Martin Erat prožil bodově parádní šampionát. Útočník, který do Rigy dorazil z Nashvillu, dal na turnaji tři góly a navrch přidal i pět nahrávek. O šest let později pak přidal do své sbírky ještě bronz.  Foto: Profimedia.cz
 Tomáš Kaberle (Toronto Maple Leafs)   Český tým měl v Rize celkem čtyři obránce z NHL. Jedním z nich byl Tomáš Kaberle, který dorazil na pomoc z Toronta. Mistr světa z Vídně z roku 2005 byl v Rize hodně vidět, dal jeden gól a přidal pět nahrávek.  Foto: Profimedia.cz
 Lukáš Krajíček (Florida Panthers)  Dalším obráncem, který dorazil zpoza Atlantiku, byl Lukáš Krajíček, jenž v té době hájil barvy Floridy. Pro rodáka z Prostějova, který ještě v sezoně 2019/20 nastupoval za extraligový Třinec, to byl první světový šampionát v kariéře a hned ho proměnil v medaili, i když v devíti zápasech ani jednou nebodoval. Po mistrovství zamířil do Vancouveru, potom hrál ještě za Tampu Bay a Philadelphii.  Foto: Profimedia.cz
10
Fotogalerie

Stříbrné vzpomínky. 10 posil z NHL, které Češi v roce 2006 přivezli na šampionát do Rigy

Letošní mistrovství světa v hokeji budou hostit Finsko a Lotyšsko. Do Rigy se turnaj vrací po pouhých dvou letech, ale českým fanouškům mohou ožít medailové vzpomínky staré 17 let. V roce 2006 zde totiž tým vedený Aloisem Hadamczikem získal stříbro.

Trenér Hadamczik měl v roce 2006 v Rize hodně zajímavý tým. Jeho součástí bylo i deset hráčů, kteří dorazili z NHL. Odkud přijeli a jakými výkony pomohli ke stříbrným medailím? Na to odpovídají následující kapitoly.

Pokračování 2 / 11

Jaroslav Balaštík (Columbus Blue Jackets) 

Jaroslav Balaštík Columbus.jpg

Bývalý vyhlášený kanonýr působil téměř celou kariéru ve Zlíně. V roce 2005 však odešel do USA a vyzkoušel své štěstí v NHL. Dohodl se s Columbusem, za který během dvou let odehrál 74 zápasů, dal 13 branek a přidal 11 asistencí. Startoval i na mistrovství světa v Rize, kde patřil k nejlepším hráčům českého týmu. Na šampionátu dal čtyři branky a přidal dvě asistence. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

Jan Bulis (Montreal Canadiens) 

Jan Bulis Montreal.jpg

Do Lotyšska přijel i Jan Bulis, pro něhož to byl první a zároveň i poslední světový šampionát v kariéře. Bývalý útočník dorazil z Montrealu, kde tehdy prožil povedenou sezonu, během níž dal dvacet branek a přidal stejný počet asistencí. Na mistrovství světa ale, stejně jako na předešlé olympiádě, nebodoval. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

Martin Erat (Nashville Predators) 

Martin Erat Nashville.jpg

Martin Erat prožil v roce 2006 bodově parádní šampionát. Útočník, který do Rigy dorazil z Nashvillu, dal na turnaji tři góly a navrch přidal i pět nahrávek. O šest let později pak zařadil do své sbírky cenných kovů ještě bronz. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

Tomáš Kaberle (Toronto Maple Leafs) 

Tomáš Kaberle Toronto.jpg

Český tým měl v Rize celkem čtyři obránce z NHL. Jedním z nich byl Tomáš Kaberle, který dorazil z Toronta. Mistr světa z Vídně z roku 2005 byl v Rize hodně vidět, dal jeden gól a přidal pět nahrávek. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

Lukáš Krajíček (Florida Panthers) 

Lukáš Krajíček Florida.jpg

Dalším obráncem, který dorazil zpoza Atlantiku, byl Lukáš Krajíček, jenž v té době hájil barvy Floridy. Pro rodáka z Prostějova, který ještě v sezoně 2019/20 nastupoval za extraligový Třinec, to byl první světový šampionát v kariéře a hned ho proměnil v medaili, i když v devíti zápasech ani jednou nebodoval. Po mistrovství zamířil do Vancouveru, potom hrál ještě za Tampu Bay a Philadelphii. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

Zbyněk Michálek (Phoenix Coyotes) 

Zbyněk Michálek.jpg

Do týmu pro olympijské hry v Turíně se sice nevešel, na šampionátu v Rize už ale startoval. Zbyněk Michálek přijel z Phoenixu, kde měl za sebou dobrou sezonu, a odbyl si premiéru na mistrovství světa, na kterém se blýskl třemi góly. O pět let později byl v Bratislavě členem bronzové party. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

Tomáš Plekanec (Montreal Canadiens) 

Tomáš Plekanec.jpg

Šampionát v Rize byl pro bývalého reprezentačního kapitána prvním mistrovstvím světa, na kterém se představil. V Lotyšsku tehdejší útočník Montrealu odehrál dobý turnaj a do statistik si připsal tři góly. V letech 2011 a 2012 přidal bronzy, zlato mu v jeho sbírce ale chybí. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

Martin Škoula (Minnesota Wild) 

Martin Škoula Minnesota.jpg

Čtvrtým českým bekem, který dorazil z NHL, byl Martin Škoula. Ten startoval už na domácím šampionátu v roce 2004, na medaili ale dosáhl až v Rize. Ke stříbru tehdejší bek Minnesoty pomohl dvěma nahrávkami. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

Patrik Štefan (Atlanta Thrashers) 

Patrik Štefan.jpg

V roce 1999 se stal jedničkou draftu NHL, svou zámořskou kariéru ale neprožil tak, jak si přál. Na mistrovství světa si zahrál jednou, právě v roce 2006, a do historie turnaje se zapsal i jedním gólem. Ten vstřelil ve čtvrtfinálové bitvě s Rusy, ve které dával na 3:2 pro český tým. V závěru sice srovnal Alexej Michnov, v prodloužení ale rozhodl o českém triumfu Zbyněk Irgl. Po šampionátu Patrik Štefan zamířil do Dallasu, tím se ale jeho kariéra v NHL uzavřela. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

David Výborný (Columbus Blue Jackets) 

David Výborný Columbus.jpg

Kapitánem českého týmu byl v Rize David Výborný, jenž odehrál parádní turnaj. Tehdejší forvard Columbusu dal v Lotyšsku tři branky, ke kterým přidal šest asistencí a měl lví podíl na stříbrné jízdě českého týmu. Jeden z gólů si schoval i na semifinálovou bitvu proti Finsku, proti kterému poslal český tým čtyři minuty před koncem do vedení 2:1. K pěti zlatým a dvěma bronzovým medailím tak přidal i stříbro. 

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud