STATISTIKA: Šťastný den českých hokejistů na mistrovství světa? 1. máj

STATISTIKA: Šťastný den českých hokejistů na mistrovství světa? 1. máj

Češi mohou litovat, že letošní hokejové mistrovství začíná až v pátek 3. května. Statistiky totiž ukazují, že pokud reprezentace nastoupí hned první květnový den (v době státního svátku), bývá zpravidla úspěšná.

1. máj 2005 - takto slavil gól v síti Švýcarů tehdejší kapitán české reprezentace David Výborný, který nakonec na turnaji ve Vídni přivedl mužstvo ke zlatým medailím. (Foto: Profimedia.cz)

Z devíti duelů, které čeští hokejisté v minulosti odehráli na světových šampionátech první květnový den, hned osmkrát zvítězili! A není to jen proto, že by hráli s outsidery. Všech devět prvomájových duelů si můžete připomenout v následujícím sumáři.

MS 1993, Česko – Kanada 5:1

Duel o bronz na šampionátu v roce 1993 položil hojivou náplast na bolestivé vyřazení v semifinále turnaje. Den po „náhlé smrti“ se Švédskem Češi spláchli silnou Kanadu poměrem 5:1 a převahu týmu korunoval Leo Gudas, který poslal k ledu čistým zákrokem obrovitého (a hvězdného) Lindrose.

MS 1996, Česko – Německo 6:1

Čtvrtfinále nakonec zlatého vídeňského šampionátu bylo jasnou záležitostí. A to navzdory faktu, že Němci si před duelem celkem věřili, jak je ostatně jejich zvykem. Zápas byl poměrně jasný a stylově jej zakončil obránce Neckář, který vstřelil šestou branku přes celé kluziště. Pro úplnost je třeba dodat, že Němci Čechům prohru oplatili za pár měsíců ve Světovém poháru, ale to už je jiný příběh.

MS 1997, Česko – Rusko 2:3

V základní skupině šampionátu o rok později (mimochodem, také si myslíte, že tehdejší systém byl zdaleka nejlepší a nejspravedlivější v posledních letech?) Češi podlehli Rusku 2:3, byť po první třetině vedli 2:1. Tato porážka nakonec byla jednou z příčin faktu, že obhájci titulu bojovali jen o bronz (který získali - utkali se znovu s Rusy a tentokrát byli úspěšní).

MS 1998, Česko – Japonsko 8:2

O rok později turnaj v prvním květnovém dni pro Čechy teprve začínal. Soupeřem bylo exotické Japonsko, které dokonce vedlo, ale nakonec skončil zápas velmi jednoznačným výsledkem. Připomeňme, že tehdy s nezvyklými jmény bojovali poprvé reportéři TV Nova (jak se ovšem později ukázalo, bojovali vlastně se vším, co s hokejem souviselo).

MS 1999, Česko – Rakousko 7:0

Otevírací duel se hrál na Prvního máje i v roce 1999 a Češi proti Rakousku vykročili za zlatem. Pro Pavla Kubinu to byl první „velký“ zápas, celkově třetí v reprezentaci (první dva odehrál těsně před turnajem). Dva góly vsítil další bek Libor Procházka, jinak spíše sváteční střelec.

MS 2000, Česko – Japonsko 6:3

Po výhře s Nory Češi uspěli i podruhé, nakonec z toho bylo další zlato. Ve druhém reprezentačním startu se poprvé trefil Václav Varaďa, druhý gól v reprezentačním dresu si připsal mladičký Martin Havlát, který během jednoho roku získal zlato z šampionátu mužů i juniorů.

MS 2001, Česko – Švýcarsko 3:1

Na cestě za „zlatým hattrickem“ Češi se Švýcary prohrávali, duel otočili až v poslední třetině. Velkou zásluhu na tom měl střelec dvou branek Robert Reichel.

MS 2005, Česko – Švýcarsko 3:1

Tímto utkáním se zlatý turnaj ve Vídni pro Čechy otevřel. Byl to boj, Švýcaři byli stejně houževnatí jako před čtyřmi lety a utkání také nakonec skončilo i stejným výsledkem.

MS 2007, Česko – USA 4:3

Duelem s Američany zakončil český tým základní skupinu, ve které neztratil ani bod. Pohříchu to byla jedna z posledních radostí na turnaji, z Ruska se nakonec reprezentace vracela po jasné prohře ve čtvrtfinále s domácím celkem. Zajímavostí byla gólová trefa Petra Čáslavy, který se prosadil i v předchozím duelu. Stálice reprezentačních řad posledních sezon moc gólů nestřílí, onen rok se ale prosazoval z prostoru před brankou, kam byl (s úspěchem) posílán.

Doporučujeme

Články odjinud