vytisknout velikost písma STATISTIKA: 9 zápasů Čechů s Dány - pokud inkasujeme, nevyhrajeme

Fotbalová reprezentace Dánska patří v posledních letech k elitním evropským týmům, který nechybí na žádné významné sportovní události. Přesto jsou Dánové soupeřem, který je pro český tým hratelný. Češi to na Dány docela umí.
STATISTIKA: 9 zápasů Čechů s Dány - pokud inkasujeme, nevyhrajeme
Zatím poslední fotbalový souboj Dánů s Čechy se odehrál loni v září v Kodani. Oba týmy se rozešly s bezbrankovou remízou. (Foto: Profimedia.cz)

V historii samostatné české reprezentace národní tým na Dány narazil devětkrát. V pátek večer se v Olomouci odehraje jubilejní desátá bitva, která může být pro oba týmy na cestě ke světovému šampionátu v Brazílii klíčová. Ani jedna z reprezentací totiž nerozběhla kvalifikaci podle představ.

V rámci bojů o mistrovství světa už na sebe oba týmy narazily a v Kodani se rozešly bezbrankovou remízou, kterou bral spíše soubor trenéra Michala Bílka. Zároveň se jednalo o čtvrtou remízu obou soupeřů v řadě.

Nerozhodným výsledkem skončil ještě kvalifikační zápas o MS 2002, který se hrál v Praze. Ve zbylých čtyřech duelech se třikrát radoval český tým. Dánové zvládli vzájemnou konfrontaci lépe jen jednou, Čechy udolali v roce 2001 výsledkem 2:1.
V dosavadních devíti zápasech padlo pouhých třináct branek. Dobrou zprávou je, že devět z nich vstřelili Češi. Dánové se jen v jednom utkání dokázali prosadit dvakrát, ale tehdy vyhráli.

5 dánských hvězd, které v pátek nastoupí v Olomouci proti české reprezentaci

Zajímavostí je, že v zápasech, ve kterých Dánové vstřelili branku, Češi nikdy nevyhráli. Z toho před pátečním duelem vyplývá jediné – neinkasovat. Pokud to naši fotbalisté zvládnou, mají šanci desátý vzájemný duel vyhrát. Pojďme si zrekapitulovat předešlé vzájemné bitvy.

Září 2012: Dánsko – ČR 0:0 (kvalifikace na MS 2014)

Poslední zápas Čechů s Dány je poměrně čerstvý. Soubor trenéra Bílka na začátku kvalifikace o světový šampionát nejel do Kodaně v roli favorita a utkání podle toho také vypadalo. Domácí byli lepší, před zraky 24 tisíc diváků ale Petra Čecha pokořit nedokázali. Hosté sice nepředvedli téměř nic, s výsledkem ale byli spokojeni.

Listopad 2010: Dánsko – ČR 0:0 (přátelské utkání)

Klepněte pro větší obrázek
Morten Rasmussen v souboji s Markem Suchým v přátelském utkání v listopadu 2010 v Aarhusu. Diváci se v duelu průměrné úrovně branky nedočkali. (Foto: Profimedia.cz)

Před klíčovými boji kvalifikace o loňské Euro Češi vyjeli do Dánska k přátelskému utkání. V Aarhusu se hrál jen průměrný fotbal, který nepřinesla ani žádnou branku. Hvězdou utkání se stal Petr Čech, který domácím v 19. minutě chytil penaltu.

Březen 2008: Dánsko – ČR 1:1 (přátelské utkání)

V tomto roce se Češi, na rozdíl od Dánů, dostali na Euro. Svou formu vyjeli otestovat právě na sever Evropy, v Herningu se ale nepředvedli v nejlepším světle. Tehdejší tým Karla Brücknera byl sice o něco aktivnější, přesto zásluhou Nicklase Bendtnera prohrával. Konečnou remízu krátce před koncem prvního poločasu vystřelil Jan Koller.

Listopad 2006: ČR – Dánsko 1:1 (přátelské utkání)

V posledním zápase roku 2006 vyzvali Češi Dány na Letné. Moc se ale nepředvedli. Trenér Karel Brückner musel hodně improvizovat, například v brance nastoupil až čtvrtý gólman Marek Čech a ze hry mu vypadly i další opory. To Dáni přijeli v silném složení a zásluhou Petera Lövenkrandse také po necelé půlhodině vedli. O vyrovnání se až ve třetí minutě nastavení postaral Milan Baroš.

VÝBĚR: 5 českých fotbalových vyslanců ve Skandinávii

Červen 2004: ČR – Dánsko 3:0 (čtvrtfinále Eura 2004)

Zřejmě nejslavnější zápas sehrála České reprezentace proti Seveřanům na Euru v Portugalsku. Češi na Dány narazili ve čtvrtfinále a nedali jim sebemenší šanci. Ve druhém poločase se nejprve trefil Jan Koller, poté přidal dvě branky Milan Baroš a český tým mířil do semifinále.

Červen 2001: Dánsko – ČR 2:1 (kvalifikace na MS 2002)

Češi s Dánskem už jednou o světový šampionát bojovali. A dva zápasy v roce 2001 příliš nezvládli. Po domácí bezbrankové remíze vyšli na hřišti soupeře zcela naprázdno. V závěru první půle sice srovnal na 1:1 Roman Týce, sedm minut před koncem ale o výhře Dánů rozhodl kanonýr Jon Dahl Tomasson.

Na kvalifikační zápasy s Dány o postup na mistrovství světa v roce 2002 by Češi nejraději zapomněli. Družina s Janem Kollerem a Pavlem Nedvědem z nich získala jen bod a na šampionát se nekvalifikovala. (Foto: Profimedia.cz)

Březen 2001: ČR – Dánsko 0:0 (kvalifikace na MS 2002)

V boji o světový šampionát v Japonsku a Jižní Koreji český tým úspěšný nebyl. Moc dobře nezvládl ani domácí kvalifikační duel s Dánskem, se kterým se v Praze rozešel smírně po bezbrankové remíze. Ztracené body ze vzájemných bitev s Dány Čechy nakonec přišly draho.

Červen 2000: ČR – Dánsko 2:0 (základní skupina Eura 2000)

Pokud se obě reprezentace utkají na vrcholovém turnaji, Čechům se daří. Potvrdili to i na Euru 2000 v Nizozemsku a Belgii, kde na Dány narazili ve třetím zápase skupiny. Oba týmy už měly jistotu toho, že pro ně turnaj končí a tak předvedly otevřenou partii. Na stadionu v Lutychu nakonec slavili díky dvěma trefám Vladimíra Šmicera naši fotbalisté.

Srpen 1998: ČR – Dánsko 1:0 (přátelské utkání)

První vzájemný zápas české reprezentace s Dány se datuje ke konci léta roku 1998. Na Letné, před zraky sedmi tisícovek diváků, padla jediné branka. Už v osmé minutě se o ni postaral Karel Rada, pro kterého to zároveň byla první reprezentační trefa.