Bývalého skvělého obránce  Jaroslava Modrého  draftovalo New Jersey, v jehož dresu dvojnásobný bronzový extraligový medailista debutoval v ročníku 1994/95. V další sezoně působil v Ottawě a poté přestoupil do Los Angeles, kde strávil převážnou část zámořské kariéry. Zahrál si také za Atlantu, Dallas a Philadelphii. V poslední zámořské sezoně 2007/08 byl navržen na cenu Billa Mastertona za oddanost hokeji. Profimedia.cz

Bývalého skvělého obránce Jaroslava Modrého draftovalo New Jersey, v jehož dresu dvojnásobný bronzový extraligový medailista debutoval v ročníku 1994/95. V další sezoně působil v Ottawě a poté přestoupil do Los Angeles, kde strávil převážnou část zámořské kariéry. Zahrál si také za Atlantu, Dallas a Philadelphii. V poslední zámořské sezoně 2007/08 byl navržen na cenu Billa Mastertona za oddanost hokeji. Profimedia.cz

Účastník tří olympijských her a šampion z Nagana  Robert Lang  odehrál v NHL dohromady i s play-off přes tisíc zápasů, ve kterých posbíral 749 kanadských bodů. Vítěz Zlaté hokejky z roku 2004 prošel Los Angeles, Bostonem, Pittsburghem, Washingtonem, Detroitem, Chicagem, Montrealem a Arizonou, kde ukončil v roce 2010 kariéru. Profimedia.cz
Mistr světa z roku 1996 působil v NHL devět let a stal se jedním z nejlepších českých gólmanů, který kdy chytal v zámoří. Debut v soutěži si  Roman Turek  odbyl v sezoně 1996/97 v Dallasu, se kterým získal v roce 1999 Stanley Cup. Další dva roky byl oporu St. Louis a následující tři ročníky působil v Calgary. V letech 1999 a 2000 obdržel William M. Jennings Trophy určenou pro brankáře, kteří odehrají za tým s nejmenším počtem inkasovaných branek alespoň pětadvacet zápasů. Poprvé se mu to povedlo v barvách Dallasu, poté v St. Louis. Profimedia.cz
Čeští fanoušci si pamatují  Richarda Šmehlíka  z oslav naganského triumfu, během kterých dostal ránu hokejkou Dominika Haška, mimo jiné to byl ale také vynikající obránce. Téměř celou zámořskou kariéru strávil v Buffalu, v jehož barvách odehrál přes 600 zápasů. Rok byl v Atlantě a kariéru zakončil v New Jersey, se kterým získal v roce 2003 Stanley Cup. Profimedia.cz
 Jiří Šlégr  je společně s Jaromírem Jágrem jediným českým členem Triple Gold Clubu, který sdružuje hráče, jímž se povedlo vyhrát olympijské hry, mistrovství světa i Stanley Cup. Bývalý obránce, který ještě poměrně nedávno nastupoval za Litvínov, se podílel semifinálovou brankou do sítě Kanady na olympijském triumfu v Naganu, zlatou medaili má ze světového šampionátu ve Vídni 2005 a Stanley Cup získal v roce 2002 s Detroitem, ačkoliv v této sezoně odehrál v dresu Red Wings dohromady jen devět zápasů. V NHL debutoval v sezoně 1992/93 v dresu Vancouveru a poté nastupoval také za Edmonton, Pittsburgh, Atlantu a Boston. V zámoří odehrál necelých 700 zápasů. Profimedia.cz
6
Fotogalerie

Stáli na jedné startovní čáře. 6 skvělých Čechů, kteří byli draftováni ve stejném roce jako Jaromír Jágr

Jaromír Jágr oslaví v únoru 50. narozeniny. Od draftu, ve kterém byl vybrán do NHL, letos uplyne už 32 let. Avšak zatímco jeho vrstevníci jsou už dávno ve sportovním důchodu, on stále ještě patří mezi aktivní hráče.

Jedničkou draftu v roce 1990, který se konal ve Vancouveru, byl kanadský útočník Owen Nolan, jehož si vybral Quebec. Ve výběru se objevili také Keith Primeau, Martin Brodeaur, Keith Tkachuk, Bryan Smolinski či Peter Bondra. Hned devět hráčů, kteří se dostali na řadu v prvním kole, odehrálo v NHL přes 1000 zápasů. Jediný Jágr je ale aktivním sportovcem na profesionální úrovni dodnes.

V roce 1990 se dostalo v draftu NHL i na 22 česko-slovenských hokejistů, mezi kterými byli také Richard Žemlička, Leo Gudas nebo třeba Roman Meluzín. Kromě Jágra udělalo dalších šest českých hráčů „díru" do světa i v NHL. Jména těchto borců najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

Jaroslav Modrý

Jaroslav Modrý.jpg

Draftován: New Jersey Devils
Kolo: 9. (179. celkově)

Bývalého skvělého obránce Jaroslava Modrého draftovalo New Jersey, v jehož dresu dvojnásobný bronzový extraligový medailista debutoval v ročníku 1994/95. V další sezoně působil v Ottawě a poté přestoupil do Los Angeles, kde strávil převážnou část zámořské kariéry. Zahrál si také za Atlantu, Dallas a Philadelphii. V poslední zámořské sezoně 2007/08 byl navržen na cenu Billa Mastertona za oddanost hokeji.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

Robert Lang

Robert Lang.jpg

Draftován: Los Angeles Kings
Kolo: 7. (113. celkově)

Účastník tří olympijských her a šampion z Nagana Robert Lang odehrál v NHL dohromady i s play-off přes tisíc zápasů, ve kterých posbíral 749 kanadských bodů. Vítěz Zlaté hokejky z roku 2004 prošel Los Angeles, Bostonem, Pittsburghem, Washingtonem, Detroitem, Chicagem, Montrealem a Arizonou, kde ukončil v roce 2010 kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

Roman Turek

Roman Turek.jpg

Draftován: Minnesota North Stars
Kolo: 6. (113. celkově)

Mistr světa z roku 1996 působil v NHL devět let a stal se jedním z nejlepších českých gólmanů, který kdy chytal v zámoří. Debut v soutěži si Roman Turek odbyl v sezoně 1996/97 v Dallasu, se kterým získal v roce 1999 Stanley Cup. Další dva roky byl oporu St. Louis a následující tři ročníky působil v Calgary.

V letech 1999 a 2000 obdržel William M. Jennings Trophy určenou pro brankáře, kteří odehrají za tým s nejmenším počtem inkasovaných branek alespoň pětadvacet zápasů. Poprvé se mu to povedlo v barvách Dallasu, poté v St. Louis.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

Richard Šmehlík

Richard Šmehlík.jpg

Draftován: Buffalo Sabres
Kolo: 5. (97. celkově)

Čeští fanoušci si pamatují Richarda Šmehlíka z oslav naganského triumfu, během kterých dostal ránu hokejkou Dominika Haška, mimo jiné to byl ale také vynikající obránce. Téměř celou zámořskou kariéru strávil v Buffalu, v jehož barvách odehrál přes 600 zápasů. Rok byl v Atlantě a kariéru zakončil v New Jersey, se kterým získal v roce 2003 Stanley Cup.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

Jiří Šlégr

Jiří Šlégr Boston.jpg

Draftován: Vancouver Canucks
Kolo: 2. (23. celkově)

Jiří Šlégr je společně s Jaromírem Jágrem jediným českým členem Triple Gold Clubu, který sdružuje hráče, jímž se povedlo vyhrát olympijské hry, mistrovství světa i Stanley Cup. Bývalý obránce, který ještě poměrně nedávno nastupoval za Litvínov, se podílel semifinálovou brankou do sítě Kanady na olympijském triumfu v Naganu, zlatou medaili má ze světového šampionátu ve Vídni 2005 a Stanley Cup získal v roce 2002 s Detroitem, ačkoliv v této sezoně odehrál v dresu Red Wings dohromady jen devět zápasů.

V NHL debutoval v sezoně 1992/93 v dresu Vancouveru a poté nastupoval také za Edmonton, Pittsburgh, Atlantu a Boston. V zámoří odehrál necelých 700 zápasů.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

Petr Nedvěd

Petr Nedvěd Edmonton.jpg

Draftován: Vancouver Canucks
Kolo: 1. (2. celkově)

Petr Nedvěd šel v roce 1990 na řadu ještě dříve než Jaromír Jágr, se kterým se později setkal v Pittsburghu. Bývalý útočník, který hrál na olympiádě jak v dresu Kanady (1992), tak v barvách České republiky (2014), prošel také St. Louis, New Yorkem Rangers, Edmontonem, Phoenixem a Philadelphií. V NHL odehrál přes tisícovku zápasů a zaznamenal v nich dohromady 759 kanadských bodů.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud