Srovnání českých brankářů z NHL, KHL a extraligy. Kdo je aktuálně nejlepší?

Do letošní sezony NHL zasáhlo už pět českých gólmanů. Další patří k oporám svých týmů v Kontinentální hokejové lize, jiní působí v ostatních evropských soutěžích a skvělí čeští brankáři jsou i v domácí extralize. Kdo z nich je momentálně nejlepší?

Untitled 1.jpg

Odpověď na tuto otázku je velmi složitá. Rozhodli jsme se proto „vypůjčit“ si bodování brankářů z ankety Zlatá hokejka, která má za sebou první kolo. Mezi 48 hokejistů, kteří dostali alespoň jeden hlas, se zařadila i osmička gólmanů z NHL, KHL i české extraligy. Jejich jména najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

8. Ondřej Pavelec (Winnipeg Jets/NHL)

Ondřej Pavelec 2.jpg

Pořadí v anketě: 36.
Body: 6

Ještě donedávna byl jedničkou Winnipegu i první volbou české reprezentace. Časy se ale mění, na Světovém poháru plnil roli trojky a před začátkem NHL byl poslán na farmu. Po novém roce se sice vrátil zpět nahoru a nějakou dobu byl hvězdou Jets, poté se ale zranil, musel na operaci a má po sezoně. Navíc mu končí smlouva a sám neví, co bude. I proto devětadvacetiletý Pavelec připustil konec kariéry.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

5. – 7. Šimon Hrubec (HC Oceláři Třinec)

Šimon Hrubec Třinec.jpg

Pořadí v anketě: 31
Body: 7

Třinečtí Oceláři patří k favoritům celé extraligy. V základní části skončili druzí a na vysoké mety myslí i v play-off. Našlapaný tým má za zády Šimona Hrubce, který má velmi dobrou sezonu. Úspěšností zákroků překročil 93%, průměr inkasovaných branek na zápas stlačil pod dvě a taky se vrátil do reprezentace. Svůj druhý start v kariéře proměnil v premiérové vítězství.

Foto: Profimedia.cz

 

Pokračování 4 / 9

5. – 7. Jakub Kovář (Severstal Čerepovec/KHL)

Jakub Kovář ČR.jpg

Pořadí v anketě: 31.
Body: 7

Od roku 2011 se nestalo, aby Jakub Kovář chyběl v reprezentaci. Devětadvacetiletý gólman se v ní objevil i letos, během dvaceti minut proti Švédsku ale inkasoval tři branky a víc už toho nezvládl. Aktuálně navíc řeší svou budoucnost. V Čerepovci mu totiž v dubnu končí smlouva a spekuluje se, že se po roce vrátí do Jekatěrinburgu, v jehož barvách strávil už tři roky v KHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

5. – 7. Michal Neuvirth (Philadelphia Flyers/NHL)

Michal Neuvirth Phil 2.jpg

Pořadí v anketě: 31.
Body: 7

Stejně jako Hrubec s Kovářem dostal sedm bodů i Michal Neuvirth. Osmadvacetiletý gólman, který odchytal první zápas Světového poháru proti Kanadě, bojuje o svou pozici ve Philadelphii. Nedávno prodloužil kontrakt o dva roky, je v lepší formě než jeho kolega Steve Mason, nemá však na růžích ustláno. I proto se spekuluje o možném odchodu do Vegas Golden Knihgts.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

4. Roman Will (Bílí Tygři Liberec)

Roman Will Liberec.jpg

Pořadí v anketě: 23.
Body: 21

Čtyřiadvacetiletý Roman Will se loni krátce objevil v brance Colorada. Víc šancí ale nedostal a tak se v létě vrátil domů. Mladou Boleslav vyměnil za Liberec, z brány vyšoupl Jána Lašáka a stal se brankářskou hvězdou extraligy.

Bílí Tygři ovládli základní část a Will kraloval statistikám gólmanů. Průměr inkasovaných branek stlačil na číslo 1,69, úspěšností zákroků přesáhl 93% a navrch přidal sedm čistých kont.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

3. Dominik Furch (Avangard Omsk/KHL)

Dominik Furch Omsl.jpg

Pořadí v anketě: 15.
Body: 51

Jedním ze tří gólmanů, který se dostal na pomyslné stupně vítězů, je Dominik Furch. Ten září i během druhé sezony v Omsku a znovu patří mezi nejlepší gólmany celé KHL. Před rokem se blýskl na světovém šampionátu, na kterém by se měl představit i letos. A co bude pak? Spekuluje se o jeho odchodu do NHL.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

2. Petr Mrázek (Detroit Red Wings/NHL)

Petr Mrázek Detroit 2.jpg

Pořadí v anketě: 12.
Body: 80

Druhé místo obsadil mezi gólmany Petr Mrázek. Pětadvacetiletý rodák z Ostravy podepsal před sezonou novou dvouletou smlouvu s Detroitem, který z něj učinil brankářskou jedničku. Jenže účastník Světového poháru zatím vedení Red Wings zcela nepřesvědčil o správnosti tohoto kroku.

Skvělé výkony střídá se slabšími a o místo v brance nebojuje jen s Jimmym Howardem, ale do akce se hlásí také Jared Coreau. I proto je Mrázkovo jméno často spojována s výměnou či odchodem do Vegas.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

1. Pavel Francouz (Traktor Čeljabinsk/KHL)

Pavel Francouz Pavel Mazáč  CNC  Profimedia.jpg

Pořadí v anketě: 8.
Body: 147

Aktuální českou brankářskou jedničkou je Pavel Francouz, který se jako jediný z gólmanů dostal do elitní desítky pořadí Zlaté hokejky. Právem!

Šestadvacetiletý Francouz byl s úspěšností zákroků 95,3% nejlepším z celé KHL, navrch přidal pět čistých kont a pouhé 1,43 inkasované branky na zápas. Brzy se připojí k reprezentaci a začne se připravovat na mistrovství světa. Bude na něm jedničkou?

Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud