Sportovci s vypracovanými těly: Jak vypadá jejich jídelníček?

Vypracovaná těla sportovců mohou být zdrojem závisti, ale také inspirace. Chcete tělo bez tuků a samý sval? Podívejte se, co jí čeští i zahraniční namakanci!

Ať se jedná o lyžaře, tenisty, fotbalisty či jiné sportovce, většina z nich se může pyšnit vypracovanými těly. Při pohledu na vyrýsované postavy bez tuku člověka napadne, jak často asi musí trénovat, aby takhle vypadali. Kouzlo ale nespočívá pouze v pravidelném a dostatečném pohybu, který je samozřejmě velmi důležitý. Sportovci musí dodržovat přísné stravovací návyky. Klíčem k vypracovaným postavám je totiž především pestrý jídelníček.

Právě zdravá a vyvážena strava je základním předpokladem pro vypracování pevného těla bez přebytečného tuku. Vrcholoví sportovci navíc vzhledem k náročným tréninkovým plánům musí dbát na to, aby strava obsahovala veškeré podstatné živiny. Pestrá strava ale není pouze pro sportovce, dobře vypadat může každý člověk. Chce to jen trochu trpělivosti, a hlavně velkou dávku pevné vůle.

Obecné zásady stravy pro sportovce

Stravovací plán každého sportovce je samozřejmě jiný. Jídelníček se odvíjí od druhu provozovaného sportu. Aerobní sporty například vyžadují konzumaci většího množství sacharidů, naopak u jiných sportů je kladen větší důraz na dostatečný příjem bílkovin. Obecně je u lidí, kteří sportují, doporučován dostatečný příjem sacharidů, tuků i bílkovin, jejichž poměr se v závislosti na sportovních výkonech mění.

Záleží také na tom, kdy dochází ke konzumaci jednotlivých složek stravy. Konzumace sacharidů se doporučuje v první části dne, naopak konzumace bílkovin je doporučena v odpoledních hodinách. V každém případě je kladen velký důraz na kvalitu potravin. Na jídle se nevyplatí šetřit, a to sportovci dobře ví. Čtení etiket potravinových výrobků se zdá být otravné, ale můžete se dozvědět zajímavé informace o tom, co vlastně jíte.

Kysané zelí – elixír zdraví a krásy

Když se řekne “elixír krásy”, také si představíte produkty předních kosmetických firem za astronomické částky? Takové elixíry jsou ale běžně dostupné v supermarketech, a dokonce ani nezruinují váš rozpočet. Jednou z magických potravin, která by neměla chybět v jídelníčku každého sportovce či sportovkyně, je kysané zelí.

Kysané zelí je velmi podceňovaná potravina, která přispívá k posílení imunity člověka, ale také podporuje hubnutí. Za malé peníze dokáže kysané zelí pro tělo vytvořit hodně muziky. Kysané zelí je možné připravit na mnoho způsobů. Pokud toužíte po těle vrcholového sportovce, dejte si hrst kysaného zelí každé ráno. Nastartujete a podpoříte tak trávící systém. V kombinaci se správným pohybem může tahle potravina dokázat zázraky.

Fenomén s názvem Keto dieta

Tajemstvím mnoha úspěšných a skvěle vypadajících sportovkyň i sportovců je tzv. Keto dieta. Ačkoliv se tenhle druh diety stal v poslední době poměrně velkým trendem, stále je spojena s některými nepravdami o jejích účincích a o tom, pro koho je vhodná. Keto dieta, bílkovinová dieta, low carb dieta atd. – pod všemi těmito názvy se skrývá způsob stravy založený na omezení sacharidů.

Ketonová dieta funguje na principu uvedení těla do stavu ketózy. Jedná se o moment, kdy tělo nemá dostatek sacharidů, musí proto čerpat potřebnou energii z tuků, což pomáhá k rychlému úbytku váhy. Naopak bílkovin a tuků si při ketonové dietě můžete dopřát kolik chcete. Pozor ale na hladovění, to cílem diety rozhodně není a může být pro tělo velmi nebezpečné.

Keto dieta má několik fází, z nichž první dvě jsou redukční – slouží k úbytku váhy. Během těchto fází je dodržování diety striktnější. V poslední fázi dochází opět k zařazení sacharidů do jídelníčku, samozřejmě v omezeném množství. Návratem k nezdravému stravování byste veškeré výsledky Keto diety pohřbili. Celý proces by neměl trvat déle než několik měsíců, ve stavu ketózy by tělo nemělo zůstávat dlouhodobě. Keto dieta je využívána především jako účinný prostředek k úbytku váhy, po určité době musí dojít k úpravě jídelníčku.

Top videa

SESTŘIH: Kanada - Německo 5:2. Německý sen se rozplynul ve třetí třetině, Javorové listy slaví 28. titul

Nejčtenější články

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno do KHL

Zabouchli si dveře do reprezentace. 3 čeští hokejisté, kteří mají namířeno d…

Do letošní sezony KHL zasáhlo několik českých hokejistů. A další Češi se na východ chystají.

7.  5.  2023 | |56 N/A
Petr Sobol
Hokej
Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Měli dostat šanci? 4 Češi z NHL, kteří mohli přijet na mistrovství světa

Hokejová reprezentace letos stála o řadu posil z NHL, zpoza Atlantiku ale přilétla spousta omluvenek. Další hráče „zavrhli“ stavitelé národního týmu.

21.  5.  2023 | |2 N/A
Petr Sobol
Hokejová reprezentaceNHLHokej
Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru mimo hru

Další trable pro Slavii. 5 důležitých hráčů, kteří jsou před finále poháru m…

V Edenu nebudou vzpomínat na uplynulou neděli v dobrém. Přišli o první místo v tabulce a taky o několik opor.

1.  5.  2023 |
Petr Sobol
Slavia PrahaFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com