Paixao da Silva Ewerton (Slavia Praha)  Na trase mezi Mladou Boleslaví je v poslední době poměrně živo. Jedním z hráčů, který zamířil z města automobilů do Edenu je také Brazilec Ewerton. Šestadvacetiletý forvard se v české lize objevil už v sezoně 2018/19, kdy odehrál první tři utkání v mladoboleslavském dresu. Pořádně na sebe ale upozornil až v ročníku 2020/21, který strávil v Pardubicích a nesmírně se mu povedl. Po návratu do Mladé Boleslavi se jeho talent rozzářil naplno a v minulé sezoně nasázel 11 branek v 34 zápasech. Loni v létě ho pak ulovila Slavia a on se Pražanům upsal do roku 2025. Profimedia.cz
 Eduardo Santos (Slavia Praha)  V Karviné v minulých letech věděli, jak z neznámého cizince udělat žhavé zboží na přestupovém trhu. Podařilo se jim to několikrát a platilo to i v případě Eduarda Santose. Brazilský obránce přišel do slezského klubu nejdříve v zimě roku 2020 na hostování a v létě pak podepsal novou smlouvu. Téměř dvoumetrový zadák byl na hřišti nepřehlédnutelný. Na jedné straně byl často trestán žlutými kartami, na druhé straně byl však v obranné činnosti pro mužstvo naprosto nepostradatelný. Po sestupu z elitní soutěže ho Karvinští pustili na hostování do Plzně a loni v létě jej prodali do Edenu. Momentálně je na marodce. V pražském klubu má podepsanou smlouvu do roku 2026. Profimedia.cz
 Leandro Lima (FK Pardubice)  Pardubický klub měl v minulých letech dobré zkušenosti s brazilskými fotbalisty, takže nepřekvapí, že zástupci z této jihoamerické země jsou na soupisce týmu i v aktuální sezoně. Před jejím startem získali Východočeši jednadvacetiletého útočníka Leandra Limu z klubu Uniao Mogi. Podepsal smlouvu do roku 2025 a dosud odehrál ve Fortuna lize 14 utkání, ve kterých však vyšel naprázdno gólově i jako nahrávač. Na tuzemskou soutěž si zatím stále zvyká. Profimedia.cz
 Bernardo Rosa (FK Pardubice)  Kromě Leandra Limy najdeme v kádru Pardubic ještě jednoho Brazilce – je jím dvaadvacetiletý záložník Bernardo Rosa. Rodák z Rio de Janeira strávil několik let před příchodem do Čech v akademii West Hamu United. V Pardubicích podepsal loni v létě tříletý kontrakt a v nejvyšší tuzemské soutěži dosud naskočil do osmi zápasů. Stejně jako jeho krajan se zatím potýká s adaptací na české podmínky. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Soutěž „plná kanárků“. 5 Brazilců, kteří tančí fotbalovou sambu ve Fortuna lize

Po Slovácích a Nigerijcích tvoří Brazilci spolu se Srby třetí nejpočetnější kolonii zahraničních hráčů v české Fortuna lize. Momentálně jich najdeme na soupiskách tuzemských klubů pět.

Vzpomínáte si na Adauta, Melinha či Gaúcha? Jsou to fotbalisté z Brazílie, kteří v české nejvyšší soutěži zanechali výraznou stopu. A v jejich šlépějích kráčejí další „kanárci". Aktuálně ve Fortuna lize působí pětice fotbalistů z největší jihoamerické země, jejichž jména a příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Carlos Eduardo Lopes Cruz Cadu (Baník Ostrava)

Cadu-Baník.jpg

Ligový nováček z Pardubic byl jedním z nejpříjemnějších překvapení ročníku 2020/21 a zásluhu na tom měl také Brazilec Cadu. Východočeským manažerům se povedl parádní kousek. Z neznámého mladíka udělali jednu z vycházejících hvězdiček nejvyšší soutěže, o kterou se začala intenzivně zajímat bohatší a slavnější konkurence.

Subtilní záložník se stal motorem pardubického mužstva. Nějaký čas mu sice trvalo, než si na český fotbal zvykl, ale po krátkém čase se na tuzemských pažitech cítil jako piraňa v Amazonce. V předminulé sezoně nastřílel čtyři branky a na dalších deseti se podílel asistencí. Následně přestoupil do Plzně, kde si však nevybojoval místo v sestavě a byl vyexpedován na hostování do konce ročníku do Ostravy. V dresu Baníku odehrál 16 utkání, dal dvě branky a na jednu nahrál.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Paixao da Silva Ewerton (Slavia Praha)

Ewerton-Slavia.jpg

Na trase mezi Mladou Boleslaví je v poslední době poměrně živo. Jedním z hráčů, který zamířil z města automobilů do Edenu je také Brazilec Ewerton. Šestadvacetiletý forvard se v české lize objevil už v sezoně 2018/19, kdy odehrál první tři utkání v mladoboleslavském dresu. Pořádně na sebe ale upozornil až v ročníku 2020/21, který strávil v Pardubicích a nesmírně se mu povedl. Po návratu do Mladé Boleslavi se jeho talent rozzářil naplno a v minulé sezoně nasázel 11 branek v 34 zápasech. Loni v létě ho pak ulovila Slavia a on se Pražanům upsal do roku 2025.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Eduardo Santos (Slavia Praha)

Eduardo Santos-Slavia.jpg

V Karviné v minulých letech věděli, jak z neznámého cizince udělat žhavé zboží na přestupovém trhu. Podařilo se jim to několikrát a platilo to i v případě Eduarda Santose. Brazilský obránce přišel do slezského klubu nejdříve v zimě roku 2020 na hostování a v létě pak podepsal novou smlouvu.

Téměř dvoumetrový zadák byl na hřišti nepřehlédnutelný. Na jedné straně byl často trestán žlutými kartami, na druhé straně byl však v obranné činnosti pro mužstvo naprosto nepostradatelný. Po sestupu z elitní soutěže ho Karvinští pustili na hostování do Plzně a loni v létě jej prodali do Edenu. Momentálně je na marodce. V pražském klubu má podepsanou smlouvu do roku 2026.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Leandro Lima (FK Pardubice)

Leandro Lima.jpg

Pardubický klub měl v minulých letech dobré zkušenosti s brazilskými fotbalisty, takže nepřekvapí, že zástupci z této jihoamerické země jsou na soupisce týmu i v aktuální sezoně. Před jejím startem získali Východočeši jednadvacetiletého útočníka Leandra Limu z klubu Uniao Mogi. Podepsal smlouvu do roku 2025 a dosud odehrál ve Fortuna lize 14 utkání, ve kterých však vyšel naprázdno gólově i jako nahrávač. Na tuzemskou soutěž si zatím stále zvyká.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Bernardo Rosa (FK Pardubice)

Bernardo Rosa1.jpg

Kromě Leandra Limy najdeme v kádru Pardubic ještě jednoho Brazilce – je jím dvaadvacetiletý záložník Bernardo Rosa. Rodák z Rio de Janeira strávil několik let před příchodem do Čech v akademii West Hamu United. V Pardubicích podepsal loni v létě tříletý kontrakt a v nejvyšší tuzemské soutěži dosud naskočil do osmi zápasů. Stejně jako jeho krajan se zatím potýká s adaptací na české podmínky.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud