34
Fotogalerie

Soumrak bitkařů? V zámoří si na notorické rváče chtějí došlápnout

Zatímco evropské hokejové publikum zvedají ze sedadel především pohledné a chytré kombinační akce a góly, v zámoří diváci třeští ve chvílích, kdy se do sebe pustí dva hromotluci a tlučou se hlava nehlava. Brzy však může být všechno jinak.

V prestižní juniorské soutěži OHL, odkud každoročně míří do NHL nejvíc draftovaných hráčů, jsou tvrději postihováni hokejisté, jejichž hlavním herním programem jsou bitky. A protože pravidla, jež se v OHL často testují, většinou přecházejí i do nejslavnější soutěže světa, dá se předpokládat, že pro ryzí rváče nastanou v budoucnosti těžší časy. Možná by se už měli učit pořádně bruslit a zacházet s hokejkou jinak než jako s palicí.

Vedení OHL stanovilo, že každý hráč, který se angažuje ve více než deseti potyčkách, musí být suspendován. Po jedenácté rvačce automaticky následuje dvouzápasový distanc.

Každý další incident pak znamená trest na dva zápasy. Iniciátor rvačky dostane po svém desátém boji dokonce zákaz hraní ve čtyřech duelech a po šestnácté bitce musí jeho klub zaplatit mastnou pokutu.

Proč je hranice právě na deseti potyčkách? „Dvaadevadesát procent hráčů se během sezony zapojí maximálně do devíti rvaček. Dvě třetiny hokejistů se poperou méně než dvakrát. Toto pravidlo je namířeno proti několika notorickým bitkařům,“ vysvětlil komisař soutěže David Branch.

Nové pravidlo ale nevítají jen techničtí hráči, jak by se dalo očekávat. „Je to dobré rozhodnutí,“ řekl pro deník Windsdor Star útočník Windsdor Spitfires Ty Bilcke, který v každé ze dvou posledních sezon nasbíral přes 220 trestných minut. „Jsem vlastně nadšený. Je to pro mě výzva, abych ukázal lidem, kteří mi z hlediště nadávají do rváčů a do blbců, že jsem v první řadě hokejista. Smyslem nařízení je chránit dobré hráče v lize. Soutěži to může jen pomoci.“

Existují však i odpůrci nového pravidla, kteří tvrdí, že zničí charakter hokeje. Podle nich jsou rvačky nejatraktivnější částí utkání. Bezdůvodně se mydlící hráči patří k zámořskému hokeji stejně neodmyslitelně jako Socha svobody k New Yorku, ale zdá se, že se nad touto staromilskou podívanou pomalu smráká.

Novinku v OHL pečlivě sledovali i vůdcové NHL a budou ji analyzovat. I když nikdo nečeká, že by se pravidlo mohlo v dohledné době aplikovat i na nejprestižnější ligu světa, je to jasná zpráva, kam severoamerický hokej míří. Opět blíž k evropskému pojetí…

Jak to vypadá, když se do sebe v zámoří pustí dva rozběsnění hromotluci, dokládají snímky ve fotogalerii.

Adam Mair (Buffalo Sabres) vs Milan Lucic (Boston Bruins).jpgBrandon Sugden (Washington Capitals) vs Donald Brashear (New York Rangers).jpg
Bryce Salvador (New Jersey Devils) vs Tim Jackman (New York Islanders).jpgCody McLeod (Colorado Avalanche) vs Sheldon Brookbank (Anaheim Ducks).jpgDaniel Carcillo (Phoenix Coyotes) vs Brandon Dubinsky (New York Rangers).jpgDavid Clarkson (New Jersey Devils) vs Andrew Alberts (Carolina Hurricanes).jpgDavid Clarkson (New Jersey Devils) vs Ian Laperriere (Colorado Avalanche).jpgDerek Dorsett (Columbus Blue Jackets) vs Jarome Iginla (Calgary Flames).jpgGeorge Parros (Anaheim Ducks) vs Brian McGratten (Calgary Flames).jpgGeorge Parros (Anaheim Ducks) vs Darcy Hordichuk (Florida Panthers).jpgGeorge Parros (Anaheim Ducks) vs Jared Boll (Columbus Blue Jackets).jpgChris Neil (Ottawa Senators) vs Rick Rypien (Vancouver Canucks).jpgJamie Benn (Dallas Stars) vs Erik Johnson (St. Louis Blues).jpgJared Boll (Columbus Blue Jackets) vs Cody McLeod (Colorado Avalanche).jpgJared Boll (Columbus Blue Jackets) vs Eric Godard (Pittsburgh Penguins).jpgJarkko Ruutu (Ottawa Senators) vs Scott Hartnell (Philadelphia Flyers).jpgJody Shelley (San Jose Sharks) vs Raitis Ivanans (Los Angeles Kings).jpgJohn Erskine (Washington Capitals) vs Andy Sutton (Anaheim Ducks).jpgKevin Bieksa (Vancouver Canucks) vs Patrick Marleau (San Jose Sharks).jpgKevin Westgarth (Los Angeles Kings) vs George Parros (Anaheim Ducks).jpgKyle Clifford (Los Angeles Kings) vs Aaron Voros (Anaheim Ducks).jpgKyle Clifford (Los Angeles Kings) vs Sheldon Brookbank (Anaheim Ducks).jpgMatt Cooke (Pittsburgh Penguins) vs Evander Kane (Atlanta Thrashers).jpgMike Liambas (Toronto Maple Leafs) vs Zach Sill (Pittsburgh Penguins).jpgMike Rupp (New Jersey Devils) vs Shawn Thornton (Boston Bruins).jpgNate Thompson (New York Islanders) vs Aaron Voros (New York Rangers).jpgNick Foligno (Ottawa Senators) vs Sean Bergenheim (New York Islanders).jpgPaul Bissonnette (Phoenix Coyotes) vs Krystofer Barch (Dallas Stars).jpgRick Rypien (Vancouver Canucks) vs Richard Clune (Los Angeles Kings).jpgRyan O'Byrne (Montreal Canadiens) vs Zach Bogosian (Atlanta Thrashers).jpgSteve Begin (Montreal Canadiens) vs Cody Bass (Ottawa Senators).jpgSteve Bernier (Florida Panthers) vs Travis Hamonic (New York Islanders).jpgSteve Montador (Florida Panthers) vs Cam Janssen (New Jersey Devils).jpgZack Stortini (Edmonton Oilers) vs Brandon Prust (New York Rangers).jpg
Bitky k zámořskému hokeji neodmyslitelně patří. Většinou si však tlučou do obličejů stále ti samí hráči, kteří na ledě nejsou od toho, aby se věnovali hře, nýbrž kvůli zastarašování soupeře a ochraně týmových hvězd. (Foto: Profimedia.cz)

Doporučujeme

Články odjinud