Smutný osud. Gerd Müller, legenda německého fotbalu, žije v pečovatelském domě s progresivní demencí

Až do roku 2014 se legendární kanonýr Gerd Müller objevoval na veřejnosti – chodil na zápasy Bayernu Mnichov i německé reprezentace, odpovídal na otázky novinářů a fotografoval se se současnými fotbalovými celebritami. Pak jakoby se nad ním zavřela voda.

Když po 15 sezonách v Bayernu Mnichov odešel Gerd Müller v roce 1979 do amerického celku Fort Lauderdale Strikers, evropským fanouškům zmizel z očí jeden z nejfenomenálnějších střelců fotbalové historie. Dva roky pak pobyl v zámoří a v roce 1982 už byl ve sportovním důchodu. A začal mít velké problémy s alkoholem.

Naštěstí měl dobré kamarády, kteří ho přesvědčili, aby podstoupil léčení, a když se vyhrabal ze závislosti, dostal práci jako asistent trenéra u B týmu Bayernu, kde působil dlouhých 22 let. Pod jeho vedením vyrůstali například Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger či Thomas Müller. V roce 2014 však opustil tým a vytratil se z širšího povědomí. Německý tisk psal o zdravotních problémech, klub i jeho rodina zachovávali mlčení. Teprve o rok později bylo oznámeno, že bojuje s Alzheimerovou chorobou.

12 nejlepších kanonýrů v historii Bundesligy. Prostřílí se jednou Robert Lewandowski na špici?

12 nejlepších kanonýrů v historii Bundesligy. Prostřílí se jednou Robert Lewandowski na špici?

První náznaky, že něco není v pořádku, byly patrné už během posledních let u mnichovského rezervního týmu. Občas zapomínal jména hráčů, nedokázal se vyjádřit, býval zmatený. Přátelé a kolegové mu doporučili navštívit lékaře. Ukázalo se, že nemoc u něho propukla už několik let předtím, než se objevily její první příznaky.

V roce 2011, během soustředění B mužstva v Itálii, Müller zmizel. Místní policie ho našla až po patnácti hodinách několik kilometrů od výcvikového střediska. Nepamatoval si, jak se tam dostal.

14 hráčů, kteří dali v duelu Ligy mistrů 5 gólů. Pouze David Lafata to zvládl po třicítce

14 hráčů, kteří dali v duelu Ligy mistrů 5 gólů. Pouze David Lafata to zvládl po třicítce

V roce 2015 napsal jeho životopisec Hans Waller, že Müller už vůbec nevstává z invalidního vozíku a je zcela závislý na péči rodiny. Nyní už pět let žije v pečovatelském domě ve Wolfrathausenu.

K 70. narozeninám, které měl v listopadu roku 2015, plánovala jeho rodina velkou oslavu, z níž ale nakonec nic nebylo. Müllerova žena Ushi naposled komunikovala s novináři o dva roky později. Tehdy mimo jiné prohlásila: „O Gerda je velmi dobře postaráno. Myslím, že je spokojený. Poznává stále méně lidí, ale myslím, že netrpí. Když od něho odcházím, není smutný.“

Bývalý záložník Franz Roth, s nímž Müller hrával mnoho let v Bayernu, navštěvoval svého přítele pravidelně v pečovatelském domě. Od roku 2018 za někdejším spoluhráčem ale nejezdí, protože už s ním bylo velmi obtížné komunikovat. „Paměť ho opustila. Poznává stále méně lidí. Sedí vedle vás, ale není s vámi. Je velmi smutné sledovat člověka v tomto stavu.“

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Top videa

Jablonec - Liberec: Hosté jdou zničehonic do vedení! Krásnou střelou z přímáku se prosadil Tupta

Nejčtenější články

Tohle se fakt nepovedlo. 7 nejhorších posil Slavie, které do Edenu přivedl trenér Trpišovský

Tohle se fakt nepovedlo. 7 nejhorších posil Slavie, které do Edenu přivedl t…

Letos tomu budou už čtyři roky, co se Jindřich Trpišovský stal trenérem Slavie. Za tu dobu přivedl do Edenu spoustu nových hráčů, jenže ne vždy se jeho volba ukázala jako správná.

27.  8.  2021 |
Petr Sobol
Slavia PrahaPřestupyFotbal
Nevyšlo to. 9 českých útočníků, kteří odešli do NHL až v pozdějším věku a neprosadili se tam

Nevyšlo to. 9 českých útočníků, kteří odešli do NHL až v pozdějším věku a ne…

Filip Zadina, Filip Chytil či Martin Nečas si odbyli premiéru v NHL ještě před dvacátými narozeninami, jiní čeští útočníci se však do elitní zámořské ligy vydali až ve vyšším hokejovém věku. Někteří na to možná doplatili, protože se nedokázali v tvrdé konkurenci prosadit.

28.  8.  2021 |
Drahomír KvasničkaPetr Sobol
NHLHokej
Messiho bych nechtěl, ani kdyby hrál zadarmo. Kdo prohlásil tuto šílenost?

Messiho bych nechtěl, ani kdyby hrál zadarmo. Kdo prohlásil tuto šílenost?

Pro mnohé je nejlepším fotbalistou všech dob. Lionel Messi, držitel šesti Zlatých míčů, byl vždy velmi žádaným zbožím a neuplynul týden, aby se nespekulovalo o jeho přestupu. Jeden klub však o něj (prý) nestál, ani kdyby hrál zadarmo.

14.  9.  2021 |
Petr Sobol
Lionel MessiFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com