Smutný osud. Gerd Müller, legenda německého fotbalu, žije v pečovatelském domě s progresivní demencí

Až do roku 2014 se legendární kanonýr Gerd Müller objevoval na veřejnosti – chodil na zápasy Bayernu Mnichov i německé reprezentace, odpovídal na otázky novinářů a fotografoval se se současnými fotbalovými celebritami. Pak jakoby se nad ním zavřela voda.

Když po 15 sezonách v Bayernu Mnichov odešel Gerd Müller v roce 1979 do amerického celku Fort Lauderdale Strikers, evropským fanouškům zmizel z očí jeden z nejfenomenálnějších střelců fotbalové historie. Dva roky pak pobyl v zámoří a v roce 1982 už byl ve sportovním důchodu. A začal mít velké problémy s alkoholem.

Naštěstí měl dobré kamarády, kteří ho přesvědčili, aby podstoupil léčení, a když se vyhrabal ze závislosti, dostal práci jako asistent trenéra u B týmu Bayernu, kde působil dlouhých 22 let. Pod jeho vedením vyrůstali například Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger či Thomas Müller. V roce 2014 však opustil tým a vytratil se z širšího povědomí. Německý tisk psal o zdravotních problémech, klub i jeho rodina zachovávali mlčení. Teprve o rok později bylo oznámeno, že bojuje s Alzheimerovou chorobou.

12 nejlepších kanonýrů v historii Bundesligy. Prostřílí se jednou Robert Lewandowski na špici?

12 nejlepších kanonýrů v historii Bundesligy. Prostřílí se jednou Robert Lewandowski na špici?

První náznaky, že něco není v pořádku, byly patrné už během posledních let u mnichovského rezervního týmu. Občas zapomínal jména hráčů, nedokázal se vyjádřit, býval zmatený. Přátelé a kolegové mu doporučili navštívit lékaře. Ukázalo se, že nemoc u něho propukla už několik let předtím, než se objevily její první příznaky.

V roce 2011, během soustředění B mužstva v Itálii, Müller zmizel. Místní policie ho našla až po patnácti hodinách několik kilometrů od výcvikového střediska. Nepamatoval si, jak se tam dostal.

14 hráčů, kteří dali v duelu Ligy mistrů 5 gólů. Pouze David Lafata to zvládl po třicítce

14 hráčů, kteří dali v duelu Ligy mistrů 5 gólů. Pouze David Lafata to zvládl po třicítce

V roce 2015 napsal jeho životopisec Hans Waller, že Müller už vůbec nevstává z invalidního vozíku a je zcela závislý na péči rodiny. Nyní už pět let žije v pečovatelském domě ve Wolfrathausenu.

K 70. narozeninám, které měl v listopadu roku 2015, plánovala jeho rodina velkou oslavu, z níž ale nakonec nic nebylo. Müllerova žena Ushi naposled komunikovala s novináři o dva roky později. Tehdy mimo jiné prohlásila: „O Gerda je velmi dobře postaráno. Myslím, že je spokojený. Poznává stále méně lidí, ale myslím, že netrpí. Když od něho odcházím, není smutný.“

Bývalý záložník Franz Roth, s nímž Müller hrával mnoho let v Bayernu, navštěvoval svého přítele pravidelně v pečovatelském domě. Od roku 2018 za někdejším spoluhráčem ale nejezdí, protože už s ním bylo velmi obtížné komunikovat. „Paměť ho opustila. Poznává stále méně lidí. Sedí vedle vás, ale není s vámi. Je velmi smutné sledovat člověka v tomto stavu.“

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Top videa

iSport podcast: Má ještě trenér Kozel Baníku co dát? Posune Grussmann klub výš?

Nejčtenější články

Když zářil talent. Připomeňte si 5 nejvýraznějších úspěchů v kariéře Jiřího Hudlera

Když zářil talent. Připomeňte si 5 nejvýraznějších úspěchů v kariéře Jiřího …

V šestatřiceti letech se útočník Jiří Hudler mohl klidně ještě prohánět mezi mantinely, ale jsou to už tři roky, co se s profesionální kariérou nadobro rozloučil. Někdejší obrovský talent českého hokeje, který byl v mládí srovnáván s Jaromírem Jágrem, se však může za svou sportovní cestou ohlédnout s uspokojením.

31.  8.  2020 |
Sobol Petr
Jiří HudlerHokej
Slavia chce další posily. Podívejte se, kdo by ještě mohl přijít do Edenu

Slavia chce další posily. Podívejte se, kdo by ještě mohl přijít do Edenu

Zdá se, že kádr pražské Slavie ještě není uzavřený. Trenér Jindřich Trpišovský může přivést do Edenu další zajímavá jména.

10.  9.  2020 |
Sobol Petr
Slavia PrahaPřestupyFotbal
Kanonýři pro Guľu. Podívejte se, kteří útočníci byli spojováni s příchodem do Plzně

Kanonýři pro Guľu. Podívejte se, kteří útočníci byli spojováni s příchodem d…

Plzeň vypadla z předkola Ligy mistrů, poté vybouchla v Liberci a ihned se nahlas začalo hovořit o tom, že Viktorka potřebuje nového útočníka. Kdo by mohl být ve hře?

2.  9.  2020 |
Sobol Petr
Viktoria PlzeňPřestupyFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com