Smutný osud. Gerd Müller, legenda německého fotbalu, žije v pečovatelském domě s progresivní demencí

Až do roku 2014 se legendární kanonýr Gerd Müller objevoval na veřejnosti – chodil na zápasy Bayernu Mnichov i německé reprezentace, odpovídal na otázky novinářů a fotografoval se se současnými fotbalovými celebritami. Pak jakoby se nad ním zavřela voda.

Když po 15 sezonách v Bayernu Mnichov odešel Gerd Müller v roce 1979 do amerického celku Fort Lauderdale Strikers, evropským fanouškům zmizel z očí jeden z nejfenomenálnějších střelců fotbalové historie. Dva roky pak pobyl v zámoří a v roce 1982 už byl ve sportovním důchodu. A začal mít velké problémy s alkoholem.

Naštěstí měl dobré kamarády, kteří ho přesvědčili, aby podstoupil léčení, a když se vyhrabal ze závislosti, dostal práci jako asistent trenéra u B týmu Bayernu, kde působil dlouhých 22 let. Pod jeho vedením vyrůstali například Philipp Lahm, Bastian Schweinsteiger či Thomas Müller. V roce 2014 však opustil tým a vytratil se z širšího povědomí. Německý tisk psal o zdravotních problémech, klub i jeho rodina zachovávali mlčení. Teprve o rok později bylo oznámeno, že bojuje s Alzheimerovou chorobou.

12 nejlepších kanonýrů v historii německé Bundesligy. Prostřílí se Robert Lewandowski na špici?

12 nejlepších kanonýrů v historii německé Bundesligy. Prostřílí se Robert Lewandowski na špici?

První náznaky, že něco není v pořádku, byly patrné už během posledních let u mnichovského rezervního týmu. Občas zapomínal jména hráčů, nedokázal se vyjádřit, býval zmatený. Přátelé a kolegové mu doporučili navštívit lékaře. Ukázalo se, že nemoc u něho propukla už několik let předtím, než se objevily její první příznaky.

V roce 2011, během soustředění B mužstva v Itálii, Müller zmizel. Místní policie ho našla až po patnácti hodinách několik kilometrů od výcvikového střediska. Nepamatoval si, jak se tam dostal.

14 hráčů, kteří dali v duelu Ligy mistrů 5 gólů. Pouze David Lafata to zvládl po třicítce

14 hráčů, kteří dali v duelu Ligy mistrů 5 gólů. Pouze David Lafata to zvládl po třicítce

V roce 2015 napsal jeho životopisec Hans Waller, že Müller už vůbec nevstává z invalidního vozíku a je zcela závislý na péči rodiny. Nyní už pět let žije v pečovatelském domě ve Wolfrathausenu.

K 70. narozeninám, které měl v listopadu roku 2015, plánovala jeho rodina velkou oslavu, z níž ale nakonec nic nebylo. Müllerova žena Ushi naposled komunikovala s novináři o dva roky později. Tehdy mimo jiné prohlásila: „O Gerda je velmi dobře postaráno. Myslím, že je spokojený. Poznává stále méně lidí, ale myslím, že netrpí. Když od něho odcházím, není smutný.“

Bývalý záložník Franz Roth, s nímž Müller hrával mnoho let v Bayernu, navštěvoval svého přítele pravidelně v pečovatelském domě. Od roku 2018 za někdejším spoluhráčem ale nejezdí, protože už s ním bylo velmi obtížné komunikovat. „Paměť ho opustila. Poznává stále méně lidí. Sedí vedle vás, ale není s vámi. Je velmi smutné sledovat člověka v tomto stavu.“

Přidat příspěvek

Nejnovější komentáře

Top videa

SESTŘIH: Kladno - Mountfield HK 2:1. Rytíři udolali Hradec díky dvěma gólům Berana

Nejčtenější články

FOTO: Nazí cyklisté v ulicích. Naked Bike Ride frčí už v 70 městech světa

FOTO: Nazí cyklisté v ulicích. Naked Bike Ride frčí už v 70 městech světa

Jednomu to připadá efektní a odvázané, jinému nechutné, sálá z toho směs radosti spontánního potěšení a bezbřehého exhibicionismu. Co to je? Cyklistická akce Naked Bike Ride neboli jízda naháčů na bicyklech.

26.  8.  2022 | |124 N/A
Rudolf Samec
CyklistikaŽenyOstatní sportyZábava
Bídný start a velká čistka v Baníku. 4 hráči, se kterými už trenér Vrba nepočítá

Bídný start a velká čistka v Baníku. 4 hráči, se kterými už trenér Vrba nepo…

Baník sice v létě dostal vysněného trenéra Pavla Vrbu, vstup do sezony ale Ostravanům vůbec nevyšel. I proto vedení klubu sáhlo ke změnám v kádru.

30.  8.  2022 | |5 N/A
Petr Sobol
Baník OstravaPřestupyFotbal
Nadbytečné posily. 5 nových hráčů Plzně, kteří to letos budou mít hodně složité

Nadbytečné posily. 5 nových hráčů Plzně, kteří to letos budou mít hodně slož…

Plzeň byla na přestupovém trhu neskutečně aktivní a přivedla dvouciferný počet posil. Některé z nich to ale mají složité.

27.  8.  2022 | |1 N/A
Petr Sobol
Viktoria PlzeňPřestupyFotbal

Live výsledky

Live výsledky - Onlajny.com