František Kaberle  V roce 1996 byl František Kaberle členem zlaté party na mistrovství světa ve Vídni, o rok později získal bronz, ve sbírce má dalších pět medailí ze světových šampionátů, hrál i na olympiádě v Turíně, Nagano mu ale uteklo. Ve švédském MODO totiž neprožíval dobrou sezonu a přednost dostali jiní beci ze zámoří. Profimedia.cz
 Václav Prospal  Bývalý skvělý útočník Václav Prospal měl účast v Naganu téměř jistou. Jenže tehdy dvaadvacetiletý hokejista, který v průběhu sezony 1997/98 vyměnil Philadelphii za Ottawu, si dva týdny před odletem zlomil kotník a o turnaj přišel. Ve sbírce má bronz z Turína i dvě zlaté medaile z mistrovství světa. Profimedia.cz
 Petr Sýkora  Podobný případ jako Patrik Eliáš. Také Petr Sýkora pravidelně nastupoval v New Jersey, budoucí dvojnásobný vítěz Stanley Cupu měl ale ještě celou kariéru před sebou. „Jsou perspektivní, jenže podobné typy už máme," říkal tehdy kouč Ivan Hlinka na adresu Eliáše se Sýkorou. Ten si zahrál o čtyři roky později v Salt Lake City. Profimedia.cz
 David Výborný  Bývalý kapitán národního týmu pravidelně objížděl reprezentační akce. Ve sbírce má pět zlatých, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile z mistrovství světa, byl členem bronzové party na olympiádě v Turíně, do Nagana se ale nedostal. Přednost před útočníkem švédského MODO dostali jiní. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Smolaři. 5 legend českého hokeje, které přišly o zlatý turnaj v Naganu

Český hokejový národ si letos připomenul 25 let od zisku zlatých medailí v Naganu. Některým hráčům se ale při vzpomínce na olympijský turnaj vybaví smutné myšlenky.

V brance čaroval Dominik Hašek, v útoku kouzlil Jaromír Jágr, národ oslavoval zlatou trefu Petra Svobody a velebil partu Vladimíra Růžičky. V Naganu hrál i David Moravec, Jan Čaloun nebo třeba Richard Šmehlík. Na několik dalších výborných hráčů se ale tehdy nedostalo. Mimo nominaci se ocitli třeba Radek Bonk, Viktor Ujčík, Roman Turek či Vladimír Vůjtek, ale také pět dalších hokejistů, z nichž se později staly legendy českého hokeje. Více se dočtete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Patrik Eliáš

Patrik Eliáš (New Jersey Devils).jpg

Druhý nejproduktivnější český hráč v historii NHL startoval na čtyřech olympijských turnajích, zlato z Nagana mu ale uniklo. V sezoně 1997/98 už měl silnou pozici v New Jersey, ale do Japonska se nedostal. Mimo jiné proto, že byl ještě příliš mladý.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

František Kaberle

František kaberle-MoDo.jpg

V roce 1996 byl František Kaberle členem zlaté party na mistrovství světa ve Vídni, o rok později získal bronz, ve sbírce má dalších pět medailí ze světových šampionátů, hrál i na olympiádě v Turíně, Nagano mu ale uteklo. Ve švédském MODO totiž neprožíval dobrou sezonu a přednost dostali jiní beci ze zámoří.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Václav Prospal

Václav Prospal Philadelphia.jpg

Bývalý skvělý útočník Václav Prospal měl účast v Naganu téměř jistou. Jenže tehdy dvaadvacetiletý hokejista, který v průběhu sezony 1997/98 vyměnil Philadelphii za Ottawu, si dva týdny před odletem zlomil kotník a o turnaj přišel. Ve sbírce má bronz z Turína i dvě zlaté medaile z mistrovství světa.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Petr Sýkora

Petr Sýkora.jpg

Podobný případ jako Patrik Eliáš. Také Petr Sýkora pravidelně nastupoval v New Jersey, budoucí dvojnásobný vítěz Stanley Cupu měl ale ještě celou kariéru před sebou. „Jsou perspektivní, jenže podobné typy už máme," říkal tehdy kouč Ivan Hlinka na adresu Eliáše se Sýkorou. Ten si zahrál o čtyři roky později v Salt Lake City.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

David Výborný

David Výborný-MoDo.jpg

Bývalý kapitán národního týmu pravidelně objížděl reprezentační akce. Ve sbírce má pět zlatých, jednu stříbrnou a dvě bronzové medaile z mistrovství světa, byl členem bronzové party na olympiádě v Turíně, do Nagana se ale nedostal. Přednost před útočníkem švédského MODO dostali jiní.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud