
V minulosti se ukázalo, že zatímco některým ex-hvězdám se návrat do české nejvyšší soutěže vydařil, jiné podle představ nehrály. V následujících kapitolách a ve fotogalerii najdete čtrnáct nejznámějších navrátilců do tuzemské ligy a dozvíte se, jak se jim po příchodu do české soutěže dařilo.
Tomáš Rosický

Tomáš Rosický se v létě roku 2016 po deseti letech rozloučil s Arsenalem a zamířil zpátky domů - na Letnou. Je otázkou, zda zůstal v paměti fanoušků londýnského klubu jako fantastický fotbalista, nebo jako křehký hráč, který velkou část kariéry strávil na marodce. Jen málokterý fotbalista trpěl zdravotními problémy tolik, jako český záložník.
9 nejdražších hráčů, které Sparta prodala do ciziny. Rosického rekord odolal
Kdo čekal, že se v tomto ohledu po návratu do české ligy něco změní, byl pořádně naivní. Rosický svou premiérovou sezonu po příchod na Letnou promarodil - nastoupil jen do jediného utkání. Svůj první gól po přestupu do Sparty dal až více než rok po návratu. O tři měsíce později oznámil odchod do sportovního důchodu.
Foto: Profimedia.cz
Milan Baroš

Kariéra Milana Baroše se uzavřela v roce 2020 a39 její epilog se dopsal na českých trávnících. Někdejší superhvězda Baníku Ostrava zamířila v roce 2002 do Liverpoolu. Hned ve svém prvním utkání v Premier League dokázal vstřelit dvě branky a než v sezoně 2005/06 zamířil do Aston Villy, měl na kontě 108 zápasů ve všech soutěžích a 27 gólů.
Z birminghamského klubu odešel v roce 2007 a postupně oblékal dresy Marseille, Portmouthu a Galatasaraye Istanbul. V únoru roku 2013 se vrátil do vlasti a podepsal smlouvu v Baníku. Dohodl se na platu 20 tisíc korun měsíčně plus prémie a rozhodl se všechny vydělané peníze věnovat na rozvoj mládeže v ostravském klubu.
Poslední mohykáni. 3 Češi z mistrovství světa v roce 2006, kteří ještě nesekli s fotbalem
Už v létě se však vrátil do Turecka, ale jeho angažmá v Antalyasporu utnul přetržený křížový vaz v koleně. V září roku 2014 se vrátil zpátky do Baníku. Odehrál 11 utkání a dal dvě branky. Po sezoně mu vedení klubu nenabídlo prodloužení smlouvy a odešel jako volný hráč do Mladé Boleslavi, odkud se přes Liberec v létě roku 2017 potřetí vrátil do mateřského klubu, kde ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Karel Poborský

Byl to ligový návrat jako hrom. Jeden z nejslavnějších českých fotbalistů historie se po letech strávených v Manchesteru United, Benfice nebo Laziu rozhodl v roce 2002 vrátit domů. Ne však do Slavie, ale do Sparty, v jejímž dresu se stal nejlépe placeným ligovým hráčem. Tým dovedl ke dvěma titulům i k postupu do Ligy mistrů, ve které i díky jeho gólům v sezoně 2003/04 Sparta postoupila ze skupiny.
Poborský, Čech ani Baroš. Víte, kdo odkopal nejméně minut v nároďáku?
Poborského pozice ve Spartě byla dlouho neotřesitelná, bývalý reprezentant na ruku navlékl kapitánskou pásku a patřil mezi největší ligové hvězdy. Po příchodu trenéra Hřebíka ale jeho vliv slábl, později složil kapitánskou funkci a v průběhu září, v jeho čtvrté sezoně, byl šéfem klubu Křetínským z týmu vyhozen. Dvě sezony pak Poborský odehrál v Českých Budějovicích, kde zakončil bohatou a úspěšnou kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Řepka

Tomáši Řepkovi návrat na české trávníky vyšel. Známý bouřlivák se po dlouhých letech ve Fiorentině a anglickém West Hamu v roce 2003 vrátil na Letnou. V týmu Sparty převzal vůdcovskou roli a ze středu obrany mužstvo několik sezon dirigoval.
GLOSA: Mr. Blikanec i poctivý dříč. Na Řepku je těžké mít neutrální názor
Co si ale neodpustil, to byly jeho zkraty a výbuchy. I kvůli těmto excesům Sparta ztratila o Řepku zájem a bývalý reprezentant se přesunul do Českých Budějovic, které pomohl zachránil v lize.
Foto: Profimedia.cz
Vladimír Šmicer

Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem z roku 2005 se přes francouzské Bordeaux vrátil v roce 2007 domů, do Slavie. Do Čech přišel Vladimír Šmicer coby amatér, ihned se ale stal oporou, jedním z lídrů týmu a Slavii dovedl do Ligy mistrů. Dvěma brankami také rozhodl o vysokém vítězství 4:1 v derby na Letné.
I v dalším ročníku získal se Slavii titul, tato sezona ale byla kvůli zranění kolena jeho poslední. Návrat domů byl tedy hodně vydařený.
Foto: Profimedia.cz
Patrik Berger

Jediný český střelec z památného finále Eura ve Wembley v roce 1996 prožil bohatou kariéru. V cizině si zahrál za Dortmund, Liverpool nebo Aston Villu. Středopolaře se skvělou levačkou však často trápily zdravotní problémy.
VÝBĚR: 11 nejslavnějších velkoklubů, ve kterých hráli čeští fotbalisté
V roce 2008 se vrátil do Čech, místo do Slavie však šel překvapivě do Sparty, kde se ihned stal kapitánem a v první sezoně také nejlepším týmovým střelcem. Letenské dovedl ke druhému místu a do bojů o Ligu mistrů. V další sezoně ale musel na operaci s kolenem a následně se kariéru rozhodl ukončit.
Foto: Profimedia.cz
Libor Sionko

Jeden z návratů, který se vyvedl. Libor Sionko se v roce 2004 vydal ze Sparty do rakouského Grazu, hrál v Austrii Vídeň, Glasgow Rangers a v FC Kodaň. Oslavil několik úspěchů a v lednu 2010 se vrátil do Sparty, se kterou hned získal mistrovský titul.
Na sever, Vávro, na sever! 8 českých fotbalových vyslanců ve Skandinávii
Sionko se ihned propracoval do základní sestavy a byl oporou letenského týmu. Rozhodl historicky první zápas o Superpohár a jeho angažmá ve Spartě se dá považovat jako úspěšné. Nedlouho poté, co o něho Sparta přestala mít zájem, ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz
Jiří Jarošík

Skoro devět let hrál v zahraničí, získal tituly v Rusku, Anglii i Skotsku. Pak zamířil do Španělska, do Zaragozy, kde se mu dařilo. Po letech v cizině se odhodlal Jiří Jarošík k návratu domů do Sparty, ve které dříve podával velmi dobré výkony.
VÝBĚR: 4 velké úspěchy Sparty v pohárové Evropě v posledním dvacetiletí
Na Letné začal dobře, zabydlel se ve stoperské dvojici, postupem času ale začal sklízet také kritiku. Někteří lidé ho vinili z toho, že Sparta nezískala titul. Nakonec se stal v klubu nepotřebným a tiše z něj zmizel.
Foto: Profimedia.cz
Jiří Štajner

Liberecký hračička se domů vracel dvakrát. Poprvé v roce 2004, když se Sparta tahala s Baníkem o titul. Ostravský klub byl ale úspěšnější a Jiří Štajner, ač dal ve 14 zápasech tři branky, svými výkony moc nepřesvědčil a vrátil se do německého Hannoveru, kde působil od roku 2002. V Německu vydržel dlouho, nakonec se ale vydal zpět domů, do Liberce, který dotáhl k ligovému titulu.
Foto: Profimedia.cz
Pavel Kuka

V německé bundeslize se stal Pavel Kuka uznávaným fotbalistou. V dresu Kaiserslauternu nastřílel přes 50 branek, vyhrál s ním titul, skončil druhý v Poháru UEFA. Zahrál si také v Norimberku a Stuttgartu, odkud se v roce 2000 vrátil domů do Slavie. Pražské angažmá začal velmi dobře a patřil mezi ligové ozdoby.
David Lafata a dalších 10 hráčů, kteří se stali Fotbalisty roku
Ve Slavii hrál pět let, jeho pozice ale pomalu slábla a ze sestavy se začal vytrácet. Poslední zápas odehrál na půdě Baníku, a když hřiště opouštěl, tleskali mu i fanoušci ostravského klubu.
Foto: Profimedia.cz
Václav Svěrkoš

Kariéra třineckého rodáka Václava Svěrkoše je úzce spojena s Baníkem. V Ostravě začal s velkým fotbalem a v roce 2003 odsud zamířil do německého Mönchengladbachu. Zahrál si v Herthě Berlín nebo Austrii Vídeň a před pražskou Spartou dal přednost návratu na Bazaly, kam zamířil po čtyřech letech v zahraničí. V Baníku zářil, stal se nejlepším ligovým střelcem a prostřílel se na Euro, kde rozhodl zápas se Švýcary.
16 kanonýrů, kteří se dosud stali nejlepšími střelci samostatné české ligy
Po úspěšné sezoně v Baníku zůstal, v zimě se pak vydal do Sochaux. Potom se ale vrátil už podruhé domů a opět se stal jedním z tahounů slezského týmu, odkud však nakonec v roce 2014 odešel ve zlém.
Foto: Profimedia.cz
Tomáš Galásek

Bývalý úspěšný reprezentant Tomáš Galásek plánoval završit kariéru v mateřském Baníku, kam se v roce 2008 vrátil po sezonách strávených v Nizozemsku a Německu. Defenzivní štít tehdy podepsal v Ostravě smlouvu na rok, stal se velmi platným členem sestavy a jedním z lídrů mužstva. Svými výkony zaujal Mönchengladbach. Vábení z Bundesligy neodolal a po čtrnácti zápasech v dresu Baníku ještě jednou zamířil do Německa a do vlasti už se pak jako hráč nevrátil.
Foto: Profimedia.cz
Radek Bejbl

Do profesionálního fotbalu zasáhl Radek Bejbl už v 18 letech ve Slavii. V průběhu let se vypracoval mezi největší hvězdy ligy, Sešívané dovedl k titulu a také do semifinále Poháru UEFA. Ve stejném roce zamířil do madridského Atlétika, zahrál si Ligu mistrů a v roce 2000 odešel do francouzského Lens. Tam zůstal dva roky a pak se vrátil domů do Slavie. Jenže na své předchozí angažmá už nenavázal a naděje, které do něj v klubu vkládali, tak úplně nesplnil.
Toulky fotbalovou minulostí: vzpomínka na Pohár Hassana II.
V roce 2005 se ještě jednou vydal do zahraničí, do Rapidu Vídeň, kde zůstal dva roky. Pak se rozhodl znovu k návratu do Čech, měl se stát jedním z tahounů Liberce, jenže kvůli zranění se moc neukázal a odehrál jen osm zápasů.
Foto: Profimedia.cz
Marek Jankulovski

Tohle byl hodně smutný návrat. Marek Jankulovski, odchovanec Baníku, se po dlouhých letech v italské Neapoli, Udine a AC Milán vrátil zpět domů do Ostravy. Za Baník nastoupil do utkání s Hradcem Králové, na hřišti však pobyl pouhých osm minut a znovu si přetrhl křížový vaz v koleni. Následovala operace a ve věku čtyřiatřiceti let ukončil kariéru.
Foto: Profimedia.cz