Adriel Ba Loua (Karviná, Viktoria Plzeň)  V Plzni dobře věděli, co dělají, když předloni přetáhli na západ Čech z Karviné záložníka z Pobřeží slonoviny Adriela Ba Loua. Subtilní (jen 170 centimetrů vysoký) borec naskočil v v dresu Viktorie ve Fortuna lize do 35 zápasů, nastřílel sedm gólů a na šest dalších přihrál. Ale připravil jich mnohem víc, a kdyby jeho spoluhráči vypracované šance proměňovali, mohl mít v kolonce asistencí i dvouciferné číslo. Ještě před odchodem za západ Čech zvládl během dvou sezon v Karviné odehrát 54 střetnutí, v nichž zaznamenal tři branky a 16 nahrávek. Loni v létě Plzeň opustil a zamířil do polského Lechu Poznaň. Profimedia.cz
 Ibrahim Traoré (Zlín, Slavia Praha)  V září oslavil záložník z Pobřeží slonoviny Ibrahim Traoré čtyřiatřicáté narozeniny. Momentálně je druhým nejstarším hráče v Edenu. Do Slavie přišel v roce 2018 ze Zlína a v pražském klubu rychle přesvědčil o svých kvalitách. Na Valašsku i v sešívaném dresu patřil během sedmi uplynulých sezon ke klíčovým hráčům týmu. V nejvyšší tuzemské lize dosud naskočil do 148 utkání a dal 11 branek. Víc zápasů žádný z jeho krajanů v české lize neodehrál. Se Slavií oslavil tři mistrovské tituly a třikrát triumfoval v pohárové soutěži. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální hodnota jeden milion eur, tedy něco kolem 25 milionů korun. Profimedia.cz
 Simon Deli (Příbram, Slavia Praha)  Mohl být hvězdnou Sparty, na Letné ho ale nechtěli, a tak se Simon Deli dostal přes Příbram a České Budějovice do Slavie, kde zakotvil v lednu roku 2015. V Edenu vyzrál v hvězdu zadních řad a nejlepšího stopera ligy, který v roce 2019 odešel do Brugg. S klubem získal belgický titul a okusil i Ligu mistrů, nakrátko se vrátil na hostování do Slavie a v roce 2021 přestoupil do tureckého Demirsporu. V sešívaném dresu oslavil tři vítězství v české lize a třikrát vyhrál domácí pohárovou soutěž. Na kontě má 116 prvoligových utkání a tři vstřelené branky. Profimedia.cz
 Wilfried Bony (Sparta Praha)  Kdyby měl v mládí Wilfried Bony trochu víc štěstí, mohl zamířit do Liverpoolu. Tam ale na testech neuspěl a v roce 2007 přišel do Sparty. Po roce, který odkopal v B týmu, se přesunul do ligového mančaftu a stal se hvězdou. Na Letné zářil, dostal se do reprezentace Pobřeží slonoviny a řekl si o pozornost zahraničních klubů. V české lize odehrál 59 utkání a nastřílel 22 branek. Žádný z jeho krajanů jich nedal v historii tuzemské nejvyšší soutěže víc. Do ciziny odešel v polovině sezony 2010/11, kdy zamířil do nizozemského Arhnemu. Tam ve skvělých výkonech pokračoval, což ho nasměrovalo do Anglie, konkrétně do Swansea. I v Premier League válel na výbornou a vysloužil si životní přestup. Za 25 milionů liber se stěhoval v lednu roku 2015 do Manchesteru City. Nyní je ale bez angažmá. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

„Sloni“ ve Fortuna lize. Toto je 5 nejlepších hráčů z Pobřeží slonoviny v historii české nejvyšší soutěže

Franck Kessié z Barcelony, Wilfried Zaha z Crystal Palace a Sébasten Haller z Dortmundu – to jsou tři hráči z Pobřeží slonoviny, jejichž tržní cena se momentálně pohybuje nad hranicí třiceti milionů eur. I v české nejvyšší soutěži najdeme borce z této africké země, a i když jejich hodnota zdaleka není tak vysoká, dělají své domovině dobré jméno.

Momentálně působí ve Fortuna lize dva fotbalisté z Pobřeží slonoviny. Celkem už se však v nejvyšší české soutěži předvedlo 14 „slonů“ a někteří z nich se do její historie zapsali poměrně výrazným písmem. Pětici nejlepších borců z této západoafrické destinace v dějinách tuzemské ligy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Tiémoko Konaté (Sparta Praha, Mladá Boleslav)

Tiémoko Konaté.jpg

Tiémoko Konaté přišel v roce 2012 na Letnou a poměrně rychle se adaptoval na český fotbal a stal se nedílnou součástí sparťanské sestavy. Dokonce si z tuzemské soutěže vykopal pozvánku do reprezentace Pobřeží slonoviny, za kterou odehrál dva zápasy. Spartu v únoru roku 2018 a následně hrál za Mladou Boleslav. Na začátku letošního roku zamířil do Dánska. Ve statistikách Fortuna ligy je zapsán 97 odehranými zápasy, osmi góly a 15 nahrávkami.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Adriel Ba Loua (Karviná, Viktoria Plzeň)

Adriel Ba Loua.jpg

V Plzni dobře věděli, co dělají, když předloni přetáhli na západ Čech z Karviné záložníka z Pobřeží slonoviny Adriela Ba Loua. Subtilní (jen 170 centimetrů vysoký) borec naskočil v v dresu Viktorie ve Fortuna lize do 35 zápasů, nastřílel sedm gólů a na šest dalších přihrál. Ale připravil jich mnohem víc, a kdyby jeho spoluhráči vypracované šance proměňovali, mohl mít v kolonce asistencí i dvouciferné číslo.

Ještě před odchodem za západ Čech zvládl během dvou sezon v Karviné odehrát 54 střetnutí, v nichž zaznamenal tři branky a 16 nahrávek. Loni v létě Plzeň opustil a zamířil do polského Lechu Poznaň.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Ibrahim Traoré (Zlín, Slavia Praha)

Ibrahim Traoré2.jpg

V září oslavil záložník z Pobřeží slonoviny Ibrahim Traoré čtyřiatřicáté narozeniny. Momentálně je druhým nejstarším hráče v Edenu. Do Slavie přišel v roce 2018 ze Zlína a v pražském klubu rychle přesvědčil o svých kvalitách. Na Valašsku i v sešívaném dresu patřil během sedmi uplynulých sezon ke klíčovým hráčům týmu.

V nejvyšší tuzemské lize dosud naskočil do 148 utkání a dal 11 branek. Víc zápasů žádný z jeho krajanů v české lize neodehrál. Se Slavií oslavil tři mistrovské tituly a třikrát triumfoval v pohárové soutěži. Podle portálu TransferMarkt je jeho aktuální hodnota jeden milion eur, tedy něco kolem 25 milionů korun.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Simon Deli (Příbram, Slavia Praha)

Simon Deli.jpg

Mohl být hvězdnou Sparty, na Letné ho ale nechtěli, a tak se Simon Deli dostal přes Příbram a České Budějovice do Slavie, kde zakotvil v lednu roku 2015. V Edenu vyzrál v hvězdu zadních řad a nejlepšího stopera ligy, který v roce 2019 odešel do Brugg. S klubem získal belgický titul a okusil i Ligu mistrů, nakrátko se vrátil na hostování do Slavie a v roce 2021 přestoupil do tureckého Demirsporu. V sešívaném dresu oslavil tři vítězství v české lize a třikrát vyhrál domácí pohárovou soutěž. Na kontě má 116 prvoligových utkání a tři vstřelené branky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Wilfried Bony (Sparta Praha)

Wilfried Bony.jpg

Kdyby měl v mládí Wilfried Bony trochu víc štěstí, mohl zamířit do Liverpoolu. Tam ale na testech neuspěl a v roce 2007 přišel do Sparty. Po roce, který odkopal v B týmu, se přesunul do ligového mančaftu a stal se hvězdou.

Na Letné zářil, dostal se do reprezentace Pobřeží slonoviny a řekl si o pozornost zahraničních klubů. V české lize odehrál 59 utkání a nastřílel 22 branek. Žádný z jeho krajanů jich nedal v historii tuzemské nejvyšší soutěže víc. Do ciziny odešel v polovině sezony 2010/11, kdy zamířil do nizozemského Arhnemu. Tam ve skvělých výkonech pokračoval, což ho nasměrovalo do Anglie, konkrétně do Swansea. I v Premier League válel na výbornou a vysloužil si životní přestup. Za 25 milionů liber se stěhoval v lednu roku 2015 do Manchesteru City. Nyní je ale bez angažmá.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud