Pavel Zacha - 6. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)  V tehdejším draftu byl českou jedničkou a celkově šestkou. V úvodní sezoně si však Pavel Zacha místo v kádru New Jersey nezískal a v NHL odehrál jediný zápas. V následujícím ročníku zasáhl do 70 duelů a posbíral v nich 24 bodů, v dalších dvou letech jich vždy nastřádal pětadvacet. Kvůli rozpačitým výkonům strávil nějaký čas na farmě a jednu dobu se dokonce spekulovalo o jeho odchodu do KHL. Český útočník však nakonec zůstal u Devils, podepsal novou smlouvu a konečně ukázal, že v něm opravdu vězí slušný potenciál, který však nyní rozvíjí v Bostonu. Foto: Profimedia.cz

Pavel Zacha - 6. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)
V tehdejším draftu byl českou jedničkou a celkově šestkou. V úvodní sezoně si však Pavel Zacha místo v kádru New Jersey nezískal a v NHL odehrál jediný zápas. V následujícím ročníku zasáhl do 70 duelů a posbíral v nich 24 bodů, v dalších dvou letech jich vždy nastřádal pětadvacet. Kvůli rozpačitým výkonům strávil nějaký čas na farmě a jednu dobu se dokonce spekulovalo o jeho odchodu do KHL. Český útočník však nakonec zůstal u Devils, podepsal novou smlouvu a konečně ukázal, že v něm opravdu vězí slušný potenciál, který však nyní rozvíjí v Bostonu. Foto: Profimedia.cz

 Jakub Zbořil - 13. v celkovém pořadí (Boston Bruins)  Společně se Zachou byl v roce 2015 prvním kole draftován i Jakub Zbořil. Začátky talentovaného beka v zámoří nebyly lehké a hodně se toho musel naučit. Díky dobrým výkonům na farmě se v probojoval do prvního kádru Bostonu, za který dosud odehrál 76 zápasů a zaznamenal 16 bodů za gól a 15 asistencí. Smlouvu v NHL má podepsanou do konce ročníku 2023/24. Foto: Profimedia.cz
 Filip Chlapík - 48. v celkovém pořadí (Ottawa Senators)  Slavnou soutěž okusil i Filip Chlapík. Útočník, který odešel do zámoří v roce 2014 z Prahy, dostal nejvíc prostoru v sezoně 2019/20, kdy zasáhl do 31 duelů, dal tři góly a přidal tři nahrávky. V ročníku 2020/21 přidal jen jeden start a s NHL se rozloučil s bilancí 57 odehraných utkání a ziskem 11 bodů (5+6). Aktuální sezonu hájil barvy švýcarského celku Ambri-Piotta, kde bude působit v dalším ročníku. Foto: Profimedia.cz
 Dan Vladař - 75. v celkovém pořadí (Boston Bruins)  V minulých letech sahal Boston v draftech poměrně často po tuzemských hokejistech. V roce 2015 si Bruins vybrali ve třetím kole jako 75. hráče v celkovém pořadí Dana Vladaře. Talentovaný brankář zazářil na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2014, kde pomohl národnímu týmu ke stříbrným medailím, ale v zámoří působil především v celku Providence Bruins v nižší soutěži AHL. V Bostonu měl smlouvu do konce sezony 2022/23, ale ještě ji stihl završit, byl vytrejdován do Calgary. Je prvním českým gólmanem v historii, který se postavil do branky Bostonu. V NHL dosud odchytal 55 utkání. Foto: Profimedia.cz
 David Kaše - 128. v celkovém pořadí (Philadelphia Flyers)  O místo v NHL poměrně dlouho bojoval David Kaše. Talentovaný útočník hrával za Chomutov od ročníku 2014/15, u Pirátů vydržel tři roky a v sezoně 2017/18 už působil ve Švédsku. Po roce stráveném v celku Mora IK zamířil do týmu Lehigh Valley Phantoms, který je farmou Philadelphie. Za Flyers debutoval v ročníku 2019/20 - naskočil do šesti utkání a dal premiérový gól, v další sezoně už ale zapsal do statistik jen jeden zápas a rozhodl se svou zámořskou kariéru uzavřít. Od ročníku 2021/22 oblékal dres Sparty, které se upsal do roku 2023. Foto: Profimedia.cz
7
Fotogalerie

Šli na řadu po McDavidovi. 7 českých hokejistů z draftu 2015, kteří okusili NHL

Draft NHL v roce 2015 byl mimořádně sledovanou událostí, protože v osudí byl Connor McDavid, který je nyní zřejmě nejlepším hokejistou planety. Zámořské kluby si však tehdy rozebraly i tucet českých hráčů.

V roce 2015 byl do NHL draftován Connor McDavid – dnes šestadvacetiletý útočník Edmontonu, který je považován za nejlepšího hokejistu v elitní lize za mnoho desetiletí. Tehdy šlo na řadu i 12 českých hráčů a sedm z nich už okusilo NHL. Jejich jména a osudy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 8

Pavel Zacha - 6. v celkovém pořadí (New Jersey Devils)

Pavel Zacha NJ.jpg

V tehdejším draftu byl českou jedničkou a celkově šestkou. V úvodní sezoně si však Pavel Zacha místo v kádru New Jersey nezískal a v NHL odehrál jediný zápas. V následujícím ročníku zasáhl do 70 duelů a posbíral v nich 24 bodů, v dalších dvou letech jich vždy nastřádal pětadvacet.

Kvůli rozpačitým výkonům strávil nějaký čas na farmě a jednu dobu se dokonce spekulovalo o jeho odchodu do KHL. Český útočník však nakonec zůstal u Devils, podepsal novou smlouvu a konečně ukázal, že v něm opravdu vězí slušný potenciál, který však nyní rozvíjí v Bostonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 8

Jakub Zbořil - 13. v celkovém pořadí (Boston Bruins)

Jakub Zbořil Boston 2.jpg

Společně se Zachou byl v roce 2015 prvním kole draftován i Jakub Zbořil. Začátky talentovaného beka v zámoří nebyly lehké a hodně se toho musel naučit. Díky dobrým výkonům na farmě se v probojoval do prvního kádru Bostonu, za který dosud odehrál 76 zápasů a zaznamenal 16 bodů za gól a 15 asistencí. Smlouvu v NHL má podepsanou do konce ročníku 2023/24.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 8

Filip Chlapík - 48. v celkovém pořadí (Ottawa Senators)

Filip Chlapík Ottawa.jpg

Slavnou soutěž okusil i Filip Chlapík. Útočník, který odešel do zámoří v roce 2014 z Prahy, dostal nejvíc prostoru v sezoně 2019/20, kdy zasáhl do 31 duelů, dal tři góly a přidal tři nahrávky. V ročníku 2020/21 přidal jen jeden start a s NHL se rozloučil s bilancí 57 odehraných utkání a ziskem 11 bodů (5+6). Aktuální sezonu hájil barvy švýcarského celku Ambri-Piotta, kde bude působit v dalším ročníku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 8

Dan Vladař - 75. v celkovém pořadí (Boston Bruins)

Dan Vladař1.jpg

V minulých letech sahal Boston v draftech poměrně často po tuzemských hokejistech. V roce 2015 si Bruins vybrali ve třetím kole jako 75. hráče v celkovém pořadí Dana Vladaře.

Talentovaný brankář zazářil na mistrovství světa hráčů do 18 let v roce 2014, kde pomohl národnímu týmu ke stříbrným medailím, ale v zámoří působil především v celku Providence Bruins v nižší soutěži AHL. V Bostonu měl smlouvu do konce sezony 2022/23, ale ještě ji stihl završit, byl vytrejdován do Calgary. Je prvním českým gólmanem v historii, který se postavil do branky Bostonu. V NHL dosud odchytal 55 utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 8

David Kaše - 128. v celkovém pořadí (Philadelphia Flyers)

David Kaše.jpg

O místo v NHL poměrně dlouho bojoval David Kaše. Talentovaný útočník hrával za Chomutov od ročníku 2014/15, u Pirátů vydržel tři roky a v sezoně 2017/18 už působil ve Švédsku. Po roce stráveném v celku Mora IK zamířil do týmu Lehigh Valley Phantoms, který je farmou Philadelphie. Za Flyers debutoval v ročníku 2019/20 - naskočil do šesti utkání a dal premiérový gól, v další sezoně už ale zapsal do statistik jen jeden zápas a rozhodl se svou zámořskou kariéru uzavřít. Od ročníku 2021/22 oblékal dres Sparty, které se upsal do roku 2023.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 8

Dominik Simon - 137. v celkovém pořadí (Pittsburgh Penguins)

Dominik Simon Pittsburgh 2.jpg

V roce 2015 se nečekaně dostal až do konečné nominace na domácí světový šampionát a následně prošel i draftem, kdy na něj v pátém kole ukázal Pittsburgh. Role českého útočníka v týmu Penguins však nikdy nebyla bůhvíjak velká.

Po celkem slušné sezoně 2019/20, která byla jeho pátou v Pensylvánii, se útočník Dominik Simon upsal na rok Calgary, ale zřejmě to nebyla moc dobrá volba. Během ročníku 2020/21 naskočil jen do 11 utkání, času na ledě ale dostal minimum, čemuž odpovídala i nula v kolonce kanadského bodování.

V další sezoně se vrátil do Pittsburghu, ale Penguins se s ním ještě v jejím průběhu rozžehnali a vyměnili ho do Anaheimu. Odtud už jeho cesta vedla domů, konkrétně do Sparty.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 8

Karel Vejmelka - 145. v celkovém pořadí (Nashville Predators)

Karel Vejmelka.jpg

Brankář Karel Vejmelka je zatím posledním českým hráčem z draftu v roce 2015, který se probojoval do NHL. Rodák a odchovanec Třebíče musel během výběru talentů před osmi lety čekat až do pátého kola, kdy po něm sáhl Nashville, Predators ho ale nikdy do týmu nepovolali. Vejmelka totiž po draftu neodešel do zámoří, ale působil v extralize, s nímž se stal dvakrát mistrem soutěže.

Za Atlantik se vydal až před sezonou 2021/22 a upsal se na rok Arizoně. V jednom z nejhorších týmů NHL si nevedl špatně, takže si vysloužil prodloužení kontraktu o další tři roky. Dosud zvládl v NHL odchytat 102 utkání, ve kterých zaznamenal úspěšnost zákroků 89,9 procent.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud