4. Maarten Vandevoordt (KRC Genk) – 21 let  Belgická reprezentace má už řadu let nezpochybnitelnou jedničku mezi tyčemi v podobě Thibauta Courtoise, který na klubové scéně hájí barvy Realu Madrid, ale jednou by jeho místo v národním týmu mohl zaujmout Maarten Vandervoordt. Jednadvacetiletý borec prošel všemi mládežnickými výběry země a v nejvyšší belgické soutěži se objevil už v 17 letech. V necelých osmnácti se stal v prosinci roku 2019 nejmladším brankářem, který nastoupil do utkání Ligy mistrů. Už loni v dubnu bylo rozhodnuto, že v roce 2024 přestoupí za deset milionů eur do německého Lipska a podepíše s klubem pětiletý kontrakt. Do té doby bude dál chytat v Genku. Profimedia.cz
 3. Anatolij Trubin (Šachtar Doněck) – 21 let  Anatolij Trubov je dvoumetrovým obrem, který prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry Ukrajiny a na kontě má už také tři starty v seniorském národním týmu. Rodák z Doněcku je odchovancem místního Šachtaru, kde také dodnes působí. Otázkou je, jak dlouho v klubu ještě vydrží, protože na sebe výrazně upozornil výbornými výkony a krouží kolem něho skauti mnoha věhlasných evropských oddílů. Podle portálu TransferMarkt činí tržní hodnota tohoto jednadvacetiletého borce 11 milionů eur a zřejmě půjde v budoucnosti ještě nahoru. Profimedia.cz
 2. Gavin Bazunu (Southampton) – 21 let  Je těžké správně odhadnout cenu mladého, talentovaného brankáře, který by měl být jedničkou mezi tyčemi na dlouhou dobu. V Southamptonu však loni v létě vsadili pořádný balík na momentálně jednadvacetiletého Ira Gavina Bazunua, za něhož zaplatili téměř 13 milionů liber navzdory tomu, že v době transferu odhadoval portál TransferMarkt jeho cenu na třetinu této částky. Bazunu se upsal novému zaměstnavateli do roku 2027 a v nové sezoně odchytal zatím všechny zápasy. Není jeho vinou, že mužstvo skomírá na posledním místě tabulky a míří pravděpodobně za sestupem. Za děravou obranou to nemá jednoduché. Profimedia.cz
 1. Giorgi Mamardašvili (Valencia) – 22 let  Gruzii vyrůstá zřejmě silná fotbalová generace. Jejím nejvýraznějším představitelem je útočník italské Neapole Chviča Kvaracchelija, ale mimořádným talentem je také brankář Giorgi Mamardašvili. Dvaadvacetiletý rodák z Tbilisi je už druhým rokem oporou španělské Valencie. Bez jednoho centimetru dvoumetrový habán byl v Gruzii zvolen brankářem roku 2020 a UEFA jej zařadila na seznam nejvýraznějších mladých evropských talentů. V létě roku 2021 přestoupil do Valencie a poměrně rychle si prošlapal cestu do prvního celku, kde je nyní nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi. Portál TransferMarkt odhaduje jeho cenu 25 milionů eur. Ve španělském klubu má podepsanou smlouvu do roku 2027. V aktuální sezoně odchytal v La Lize 26 utkání, inkasoval 36 branek a pětkrát udržel čisté konto. Profimedia.cz
5
Fotogalerie

Sledujte je. 5 talentovaných mladých gólmanů do 23 let, z nichž rostou velké hvězdy

Jedni odcházejí, jiní je nahrazují. Tak to v životě - i v tom fotbalovém - chodí. Každý sportovní tým má své hvězdy. Jenže i ty nejjasnější fotbalové hvězdy jednou zhasnou. Na jejich místech však pokaždé zazáří nové.

I když fotbaloví brankáři mají obecně delší životnost než útočníci, i oni jednou vyklidí místo mladým dravcům. Na evropských trávnících poskakuje mezi tyčemi dost hráčů, kteří brzy nahradí současné gólmanské superhvězdy. V následujících kapitolách a najdete pět gólmanů, jimž ještě nebylo 23 let, ze kterých rostou mimořádné brankářské osobnosti.

Pokračování 2 / 6

5. Gabriel Slonina (Chelsea) – 18 let

Gabriel Slonina-Chelsea.jpg

Nejeden fotbalový fanoušek byl loni v létě hodně překvapen, když Chelsea oznámila, že kupuje za více než osm milionů liber z Chicaga teprve osmnáctiletého gólmana Gabriela Sloninu. Šlo o jeden z prvních nákupů pod novým vlastníkem klubu, jímž se stal po nuceném odprodeji oddílu ruským miliardářem Romanem Abramovičem americký byznysmen Todd Boehly.

Do konce kalendářního roku ještě zůstal na hostování v USA, od ledna už ale sbírá první zkušenosti v Chelsea, zatím však jen v týmu do 21 let. Talentovaný mladík by měl být sázkou na budoucnost.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

4. Maarten Vandevoordt (KRC Genk) – 21 let

Maarten Vandevoordt.jpg

Belgická reprezentace má už řadu let nezpochybnitelnou jedničku mezi tyčemi v podobě Thibauta Courtoise, který na klubové scéně hájí barvy Realu Madrid, ale jednou by jeho místo v národním týmu mohl zaujmout Maarten Vandervoordt. Jednadvacetiletý borec prošel všemi mládežnickými výběry země a v nejvyšší belgické soutěži se objevil už v 17 letech. V necelých osmnácti se stal v prosinci roku 2019 nejmladším brankářem, který nastoupil do utkání Ligy mistrů.

Už loni v dubnu bylo rozhodnuto, že v roce 2024 přestoupí za deset milionů eur do německého Lipska a podepíše s klubem pětiletý kontrakt. Do té doby bude dál chytat v Genku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

3. Anatolij Trubin (Šachtar Doněck) – 21 let

Anatolij Trubin.jpg

Anatolij Trubov je dvoumetrovým obrem, který prošel všemi mládežnickými reprezentačními výběry Ukrajiny a na kontě má už také tři starty v seniorském národním týmu. Rodák z Doněcku je odchovancem místního Šachtaru, kde také dodnes působí. Otázkou je, jak dlouho v klubu ještě vydrží, protože na sebe výrazně upozornil výbornými výkony a krouží kolem něho skauti mnoha věhlasných evropských oddílů. Podle portálu TransferMarkt činí tržní hodnota tohoto jednadvacetiletého borce 11 milionů eur a zřejmě půjde v budoucnosti ještě nahoru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

2. Gavin Bazunu (Southampton) – 21 let

Gavin Bazunu.jpg

Je těžké správně odhadnout cenu mladého, talentovaného brankáře, který by měl být jedničkou mezi tyčemi na dlouhou dobu. V Southamptonu však loni v létě vsadili pořádný balík na momentálně jednadvacetiletého Ira Gavina Bazunua, za něhož zaplatili téměř 13 milionů liber navzdory tomu, že v době transferu odhadoval portál TransferMarkt jeho cenu na třetinu této částky.

Bazunu se upsal novému zaměstnavateli do roku 2027 a v nové sezoně odchytal zatím všechny zápasy. Není jeho vinou, že mužstvo skomírá na posledním místě tabulky a míří pravděpodobně za sestupem. Za děravou obranou to nemá jednoduché.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

1. Giorgi Mamardašvili (Valencia) – 22 let

Giorgi Mamardašvili.jpg

Gruzii vyrůstá zřejmě silná fotbalová generace. Jejím nejvýraznějším představitelem je útočník italské Neapole Chviča Kvaracchelija, ale mimořádným talentem je také brankář Giorgi Mamardašvili. Dvaadvacetiletý rodák z Tbilisi je už druhým rokem oporou španělské Valencie. Bez jednoho centimetru dvoumetrový habán byl v Gruzii zvolen brankářem roku 2020 a UEFA jej zařadila na seznam nejvýraznějších mladých evropských talentů.

V létě roku 2021 přestoupil do Valencie a poměrně rychle si prošlapal cestu do prvního celku, kde je nyní nezpochybnitelnou jedničkou mezi tyčemi. Portál TransferMarkt odhaduje jeho cenu 25 milionů eur. Ve španělském klubu má podepsanou smlouvu do roku 2027. V aktuální sezoně odchytal v La Lize 26 utkání, inkasoval 36 branek a pětkrát udržel čisté konto.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud