Když loni vyhrál tenista Andy Murray Wimbledon, rozpoutalo se ve Velké Británii šílenství – skončilo totiž 77 let dlouhé čekání na vítěze narozeného na ostrovech. Kdyby se ale Murraymu podařilo stejný Grand Slam vyhrát příští rok, Britové by asi tak radostně neskákali. Záleží na tom, jak dopadne referendum o skotské nezávislosti.
Pokud Skotové příští týden rozhodnou v referendu o nezávislosti své země na Velké Británii, poznamená to zásadně i sportovní svět. Kdyby třeba Andy Murray vyhrál příští rok v létě Wimbledon jako v roce 2013, nezvedal by na kurtech All England Clubu nad hlavu trofej jako Brit, nýbrž jako Skot. A jestliže by dokázal za dva roky obhájit na olympiádě v Rio de Janeiru zlato z Londýna, mohla by znít na jeho počest skotská hymna.
Existuje vtip, který poměrně dobře vystihuje situaci na ostrovech. Jde v něm o to, že pokaždé, když Murray prohraje, je Skotem, jakmile ale zvítězí, je Britem. V případě vzniku samostatného Skotska se to jenom otočí.
Budoucí status Andyho Murrayho i sportovců narozených ve Skotsku se odvíjí od referenda o nezávislosti, jež se uskuteční ve čtvrtek 18. září. Průzkumy naznačují, že mohou vyhrát přívrženci samostatnosti i zastánci současného uspořádání. Bude to hodně těsné. Zkusme se podívat, co by znamenalo po 307 letech odtržení Skotska od Spojeného království ve světě sportu.
Skotové na olympiádě
Skotští sportovci neměli od vzniku novodobých olympiád nikdy na nejprestižnější sportovní akci světa svou výpravu. Například na posledních letních hrách Londýně v roce 2012 čítala výprava Velké Británie 55 skotských sportovců, což bylo asi deset procent z celkového počtu ostrovních olympioniků. Ale z 65 medailí, jež Britové vybojovali, jich získali Skotové třináct, z toho bylo sedm zlatých. To je o tři cenné kovy víc, než si dovezli domů čeští sportovci.
Zlato získal tenista Andy Murray, ještě o jedno prvenství víc zaznamenal v Londýně dráhový cyklista Chris Hoy. Nejcennější kovy sbírali Skotové také v kanoistice, veslování a jezdectví.
K oficiálnímu oddělení od Velké Británie by v případě vyhlášení samostatnosti Skotska došlo v březnu roku 2016. V tu chvíli by do zahájení olympiády v Rio de Janeiru zbývalo jen pár měsíců a není příliš pravděpodobné, že by se nový stát zúčastnil her s vlastním týmem.
Založení národního olympijského výboru by bylo nejspíš formalitou a podmínku, aby byla země členem alespoň pěti mezinárodních sportovních federací už Skotsko splňuje dnes. Nový stát však bude muset získat také plné uznání od Organizace spojených národů a to může být poměrně dlouhý proces.
Jestliže tedy referendum rozhodne o nezávislosti na Británii, jen stěží uvidíme skotskou výpravu v Brazílii. Pravděpodobně by mohlo jít o účast skotských sportovců pod olympijskou vlajkou, jak jsme to viděli v minulosti v případě sportovců ze zemí bývalého Sovětského svazu nebo Jugoslávie. Účast Skotů na hrách v roce 2020, které bude hostit japonské Tokio, je však už reálná.
Tenis a golf
Svízelnou situaci by řešili příští rok v All England Clubu, kde by hrál současný nejlepší britský tenista Andy Murray jako cizinec. V případě jeho vítězství by nad dvorci zavlála modrobílá skotská vlajka.
Na nedávném US Open Murray prohlásil, že v případě vyhlášení samostatného Skotska by hrál za svou rodnou zem. Velká Británie by tak přišla o nejlepšího hráče v daviscupovém týmu. A možná, že i trenérka britského fedcupového družstva žen, jež vede Murrayho matka, by převzala novou skotskou reprezentaci.
Skotsko je také považováno za domov golfu a nezávislost země by se dotkla i tohoto sportu, který se po 121 letech objeví v programu letní olympiády v Riu de Janeiru. Hráči jako Stephen Gallacher nebo Russel Knox by mohli patřit k aspirantům na medaile. Otázkou je, jak by vypadaly turnaje British Open, jež se střídavě hrají ve Skotsku a Anglii.
Fotbal by nezávislost nepoznal
Sportem, jehož by se oddělení Skotska od velké Británie nijak zásadně nedotklo, je fotbal. Stejně jako Severní Irsko, Wales a Anglie mají Skotové vlastní reprezentaci s níž bojují v kvalifikačních cyklech o účast na evropských a světových šampionátech. Naposled se probojovali na závěrečný kontinentální turnaj v roce 1996, poslední účast na mistrovství světa se datuje do roku 1998.
Skotsko má vlastní fotbalové soutěže. Nezávislost země by však asi definitivně skoncovala se spekulacemi o možném začlenění glasgowských klubů Celticu a Rangers do anglické Premier League.
Anglie a Skotsko patří k největším rivalům na mezinárodní fotbalové scéně. Přátelský zápas mezi těmito týmy je naplánován v Celtic Parku na 18. listopadu, tedy dva měsíce po referendu. Ať už hlasování o samostatnosti dopadne jakkoli, bude to určitě nesmírně vyhecovaný a emotivní souboj. Ostatně, to samé se čeká i od samotného hlasování o nezávislosti Skotska…
Ilustrační foto: Profimedia.cz