Skončili příliš brzy. 3 skvělí hráči, kteří předčasně uzavřeli reprezentační kariéry

Dostat se do reprezentace, to je snem každého sportovce. Je to však ohromně těžké, stejně jako je náročné kariéru v národním týmu ukončit.

Česká fotbalová reprezentace nemá tak širokou základnu, jako třeba Německo nebo Anglie. O to těžší je, když svou kariéru v národním týmu předčasně uzavře některá z opor. Tři takové případy si připomeňte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Theodor Gebre Selassie 

GetFile - 2022-03-12T000145.220.jpg

V národním týmu začínal v roce 2011. O rok později získal titul s Libercem, odehrál parádní evropský šampionát a přestoupil do německých Brém, ve kterých si udělal skvělé jméno. V reprezentaci odehrál velmi dobré zápasy, jenže pak na scénu nastoupil Pavel Kadeřábek a Theodor Gebre Selassie, který se účastnil i evropského šampionátu v roce 2016, začal často vysedávat jen mezi náhradníky.

Před třemi lety tehdejší bek Werderu, který je od léta zpátky v Liberci, svou reprezentační kariéru ve dvaatřiceti letech uzavřel - jak sám uvedl, tak ze zdravotních a rodinných důvodů. S národním týmem se loučil s bilancí tří gólů v 54 zápasech. 

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Vladimír Darida 

GetFile - 2022-03-12T000041.252.jpg

Vladimír Darida si první start v národním týmu připsal před evropským šampionátem v roce 2012 a ve čtvrtfinále proti Portugalsku už byl v základní sestavě. Role tehdejšího plzeňského záložníka rostla a z Daridy se stal reprezentační kapitán, který si zahrál na třech evropských šampionátech. Po tom posledním ale v národním týmu nečekaně skončil.

„Fotbalu jsem dosud obětoval vše a fotbal mně to na oplátku plně vrátil a vrací. Všechno však něco stojí. V této bundesligové a reprezentační sezoně jsem strávil na zápasech a soustředěních 140 dní mimo domov. Teď už však chci mnohem víc času trávit s rodinou a s malým synem,“ uvedl třicetiletý Darida pro web FAČR. V reprezentaci odehrál 76 zápasů a dal osm branek.  

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Pavel Kadeřábek 

GetFile - 2022-03-09T100515.742.jpg

Stejně tak, jako z reprezentační sestavy vytlačil Gebreho, jej o místo připravil Vladimír Coufal. Fanoušci často volali po tom, aby se Pavel Kadeřábek postavil na levý kraj obrany, na kterém odehrál třeba parádní osmifinále EURA, bývalý bek Sparty ale v poslední době moc prostoru nedostával. Po evropském šampionátu se omluvil z reprezentačního podzimu, aby se dal zdravotně do pořádku a soustředil se jen na svou klubovou kariéru.

Ovšem teď, krátce před baráží o postup na mistrovství světa, účastník dvou mistrovství Evropy v národním týmu končí nadobro. „V posledních dvou letech jsem se potýkal s několika zdravotními problémy, které mě pustily jen do zhruba poloviny soutěžních klubových utkání. Tělo mi pravděpodobně vrací maximální zátěž a vytížení z předchozích deseti let, kdy jsem prakticky nechyběl v žádném utkání Sparty, Hoffenheimu či právě reprezentace. Chci udělat maximum pro to, abych fotbal na nejvyšší úrovni mohl hrát pokud možno co nejdéle,” vysvětlil devětadvacetiletý bek německého Hoffenheimu, který má na kontě 48 reprezentačních startů a tři vstřelené branky. 

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud