Anglická Premier League, německá Bundesliga, francouzská Ligue 1, italská Serie a španělská La Liga – to jsou elitní evropské fotbalové soutěže, v nichž hrají prakticky všechny současné světové hvězdy. Jak by vypadala ideální sestava složená z hráčů těchto soutěží v aktuální sezoně?
All-Star tým, neboli ideální jedenáctka, současné fotbalové sezony, by hrál v rozestavení 4-4-2 a post po postu jej najdete rozpitvaný v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 12
Brankář: Rafal Gikiewicz (Augsburg)
Augsburg je jedním z nejhůře skórujících celků v Bundeslize. Mužstvo dalo v devíti zápasech jen devět branek, přesto nefiguruje na chvostu tabulky, ale je se 13 body usazeno v poklidném středu. Velkou zásluhu na tom má polský gólman Rafal Gikiewicz.
Čtyřiatřicetiletý veterán působí v Německu od sezony 2014/15 – nejdříve byl dva roky ve druholigovém Braunschweigu, další dvě sezony byl jen rezervním gólmanem ve Freiburgu, od ročníku 2018/19 už ale patří k nejvytíženějším brankářům v elitní lize. Po dvou letech v Unionu Berlín odešel do Augsburgu, kde nyní chytá třetím rokem a je absolutně nepostradatelný.
Z osmi ligových utkání, do kterých v aktuální sezoně zasáhl, si třikrát odnesl ocenění pro nejlepšího hráče utkání. Patří ke gólmanům, kteří mají na kontě nejvíc úspěšných zákroků ve všech nejprestižnějších evropských soutěžích.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 12
Pravý obránce: Benjamin Pavard (Bayern Mnichov)
V šestadvacetiletém francouzském obránci Benjaminu Pavardovi dřímá obrovský talent. Když si ho v roce 2016 přivedli do Stuttgartu z Lille, už asi tušili, že by jednou mohl být pilířem týmu, neboť s ním podepsali čtyřletý kontrakt. Jeho výkony však předčily všechna očekávání a v roce 2019 si vysloužil přestup do Bayernu Mnichov. Pavard se etabloval v jednoho z nejlepších bundesligových beků, hraje s obrovským přehledem a klidem, nezmatkuje ani v těch nejsložitějších situacích, dokáže podržet mužstvo klíčovými zákroky.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 12
Stoper: Kim Min-Jae (SSC Neapol)
Zdá se, že v italské Serii A hrají v současnosti nejlepší stopeři v Evropě. Mezi absolutní špičku patří Kim Min-Jae. Pětadvacetiletý jihokorejský reprezentant přišel v létě do Neapole z tureckého Fenerbahce Istanbul za 18 milionů eur, jen o čtvrt roku později je však podle portálu TransferMarkt jeho tržní cena o sedm milionů eur vyšší. To jasně napovídá, jak skvěle se 190 centimetrů vysoký zadák dokázal etablovat v jedné z nejkvalitnějších kontinentálních soutěží.
Min-Jae je fyzicky mimořádně disponovaným bekem, jemuž nechybí síla, rychlost ani flexibilita. Má výborně vyvinutou schopnost číst hru a předvídat, kam se bude v příštích okamžicích ubírat, dokáže tedy velmi rychle reagovat na nejjemnější nuance v chování spoluhráčů i protihráčů. Je silný na míči, má přesnou přihrávku a je velmi dobrý ve vzdušných soubojích. V aktuálním ročníku Serie A má po osmi zápasech na kontě dvě branky.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 12
Stoper: Willi Orbán (RB Lipsko)
Willi Orbán je neodmyslitelnou součástí sestavy Lipska i maďarské reprezentace. Devětadvacetiletý stoper se narodil v Německu a je odchovancem Kaiserslauternu, odkud v roce 2015 přestoupil do Red Bullu, jemuž je věrný dodnes. Vyprofiloval se v defenzivní hvězdu Bundesligy. Je vynikající v hlavičkových soubojích, dokáže výborně a přesně přihrát a zblokuje obrovskou spoustu střel. V klubu si ho patřičně cení, protože loni s ním prodloužili kontrakt až do roku 2025. V aktuální sezoně dal v devíti zápasech dva góly.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 12
Levý obránce: Joao Cancelo (Manchester City)
Joao Cancelo je odchovancem Benfiky Lisabon, za kterou však odehrál v prvním týmu jen jediný ligový zápas. Výrazněji na sebe upozornil až poté, co zamířil (nejdříve na hostování a posléze na přestup za 15 milionů eur) do španělské Valencie.
V sezoně 2017/18 hostoval v Interu Milán a následně se stěhoval za více než 40 milionů eur do Juventusu. Jeho výkony v dresu Staré dámy natolik zaujaly skauty Manchesteru City, že za něho zaplatil 65 milionů eur. Část této ceny však tvořila hráčská výměna, protože opačným směrem putoval brazilský zadák Danilo.
Trenér Pep Guardiola maximálně využívá jeho univerzálnosti a nechává ho hrát na levé i na pravé straně obraně. A on vyniká na obou postech. Na tom, že Manchester City inkasoval jen v aktuálním ročníku Premier League jen devět gólů, má obrovskou zásluhu právě osmadvacetiletý Portugalec.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 12
Záložník: Phil Foden (Manchester City)
Phil Foden zažil fantastickou sezonu 2020/21. V 26 ligových zápasech (z toho byl sedmnáctkrát v základní sestavě), nastřílel devět branek a pět dalších připravil pro spoluhráče. A v podobném duchu pokračoval i v minulém ročníku, po kterém měl na kontě devět gólů a pět nahrávek po 28 střetnutích. Podle mnohých expertů je Foden „generačním talentem“.
Na dvaadvacetiletém hráči se pozitivně projevuje důvěra kouče Pepa Guardioly, který se ho nebál na startu kariéry postavit proti nejkvalitnějším soupeřům a Foden se v zápasech s Liverpoolem, Manchesterem United či Chelsea ukázal v tom nejlepším světle. Jeho technické kousky s balonem, intuice a všestrannost ho staví nad většinu jeho vrstevníků v Premier League. Vypadá to, že z něho roste velká světová hvězda. Tomu odpovídá i jeho aktuální cena, kterou portál TransferMarkt vyčísluje na 90 milionů eur.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 12
Záložník: Kevin De Bruyne (Manchester City)
Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Jednatřicetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance.
O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že je už několik sezon nejlepším hráčem v Premier League podle počtu vytvořených šancí na utkání. V úvodních devíti ligových zápasech aktuální sezony byl fenomenální – vstřelil gól a zaznamenal devět asistencí.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 12
Záložník: Martin Terrier (Rennes)
Záložník (či útočník) Martin Terrier zraje jako dobré francouzské víno. Pětadvacetiletý borec patřil v minulém ročníku Ligue 1 k nejzářivějším kometám soutěže a ve stejném duchu začal i současnou sezonu. Po deseti zápasech má na kontě pět vstřelených branek a dvě asistence a patří k nejpilnějším ostřelovačům brankářů v celé Evropě.
Bývalý člen mládežnických reprezentačních výběrů galského kohouta si dosud nezahrál v národním týmu dospělých, ale nyní důrazně klepe na jeho dveře, byť konkurence na jeho postu ve francouzském týmu je obrovská. Jeho výkonnostní vzestup kopíruje také růst tržní ceny. Podle portálu TransferMarkt se na necelý rok zvýšila více než dvojnásobně a nyní činí 32 milionů eur.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 12
Ofenzivní záložník: Neymar (Paris Saint-Germain)
Když v létě roku 2017 zamířil Brazilec Neymar z Barcelony do Paris Saint-Germain, vyrazila přestupová částka dech celému fotbalovému světu. Šlo totiž o více než dvojnásobnou sumu, než kterou o rok dříve zaplatil Manchester United za Paula Pogbu, který stál 105 milionů eur. Za talentovaného kanárka vysolili Pařížané 222 milionů eur.
Neymar se netajil tím, že šel především za penězi. Francouzskému klubu se však vyplácí. I když ho na hřišti občas zastiňuje mladík Kylian Mbappé a omezují ho nejrůznější zdravotní lapálie, i ve 30 letech patří stále k absolutní světové elitě a je jedním z nejtvořivějších fotbalistů současnosti.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 12
Útočník: Lionel Messi (Paris Saint-Germain)
Lionel Messi je komplexní hráč, jehož skvostná technika, přehled, cit pro přihrávku i střelecké schopnosti jsou tak výjimečné, že je i v 35 letech jedním z nejuznávanějších borců na světě a živoucí fotbalovou legendou. Podle mnohých expertů i fanoušků je vůbec nejlepším hráčem v historii tohoto sportu.
Navzdory tomu, že už ztrácí tempo a střídá silné chvilky s těmi slabšími, pořád ještě se řadí mezi největší míčové ekvilibristy na planetě. Nedělá nic okázalého. K tomu, aby poslal protihráče na párek v rohlíku, mu stačí pár poklesů ramen a finty těla. Divili byste se, jak to pořád funguje…
V aktuální sezoně Ligue 1 odehrál devět střetnutí a zaznamenal pět branek a sedm asistencí. Šestkrát byl oceněn coby „nejlepší hráč utkání“.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 12
Útočník: Erling Haaland (Manchester City)
I když asi nikdo nepochyboval o tom, že Manchester City získal v létě v podobě Erlinga Haalanda fenomenálního fotbalistu, přece jen mohla nejednomu fanouškovi hlodat v mozku myšlenka, zda zvládne bez problémů přechod z německé do anglické ligy. Nyní si už ale můžeme být jisti tím, že norský supertalent nepůjde ve stopách Andreje Ševčenka či Radamela Falcaa, protože jeho start v ostrovní soutěži byl doslova raketový.
V pouhých devíti zápasech dokázal Haaland nastřílet 15 branek a zaznamenat tři hattricky. To je pravděpodobně nejlepší vstup do soutěže v její historii. Vypadá to, že obránce v Premier League čeká pár pořádně perných sezon.
Foto: Profimedia.cz