10. St. Pauli (Německo)  Ortodoxní fanoušky nemusí mít jen kluby z nejvyšších soutěží. To je případ hamburského St. Pauli. Oddíl, jenž většinu z posledních sezon odehrál ve druhé německé Bundeslize, má skalní příznivce, kteří se sdružují pod známou pirátskou vlajkou a patří mezi nejvěrnější a nejhlasitější v zemi. Profimedia.cz
 9. Olympique Marseille (Francie)  Olympique Marseille byl dlouho nejlepším francouzským klubem. Pak přišli miliardáři, kteří napumpovali nesmírné peníze do Paris Saint-Germain či Monaka, a klub se musel klidit z absolutního výsluní. Jenže i když si za peníze můžete koupit ty nejlepší hráče, fanoušky si za ně nepořídíte. A co se týče příznivců, Marseille je pořád na špici. Klub má možná ty nejvášnivější fanoušky v celé Francii. Bývalý obránce Arsenalu Laurent Koscielny, který si proti Marseille zahrál před pár lety v Lize mistrů, je popsal jako „absolutní blázny.“ Profimedia.cz
 8. APOEL FC (Kypr)  Možná si ještě pamatujete na jízdu kyperského APOELu před deseti lety v Lize mistrů. Podceňovaný tým za sebou tehdy nechal v základní skupině Zenit Petrohrad, Porto a Doněck. V osmifinále pak přemohl Lyon. Nemalou zásluhu na tehdejší jízdě milionářskou soutěží měli fanoušci. Na domácím stadionu dokážou vytvořit pekelnou atmosféru, z níž se pro klub zrodilo už 28 titulů šampiona kyperské ligy a 21 výher v domácím Poháru. Své o tamním kotli dobře vědí i fotbalisté Slavie, kteří přes APOEL v roce 2017 neprošli do Ligy mistrů... Profimedia.cz
 7. Neapol (Itálie)  Neapol má horkokrevné, vášnivé a hodně hlasité fanoušky, z nichž jde často strach. V Evropě jsou vnímáni jako problémoví a když se vypraví sledovat zápas na stadion soupeře, bezpečnostní jednotky jsou v pohotovosti. Pro svůj tým jsou ale nepostradatelní a mají velkou zásluhu na každém úspěchu. Profimedia.cz
11
Fotogalerie

Síla na tribunách. 10 evropských fotbalových klubů, které mají fanoušky, z nichž jde strach

Bouřící stadion napěchovaný věrnými fanoušky, kteří povzbuzují svůj tým do umdlení. V českém prostředí je to (až na výjimky v podobě několika málo zápasů) utopie, ale na spoustě míst v zahraničí je to každý víkend běžná realita.

West Brom fans-slide.jpg

O fotbalových fanoušcích se často mluví jako o dvanáctém hráči na hřišti. Mohou vlévat čerstvou krev do žil „svým“ borcům, pořádně rozhodit protivníka i psychologicky tlačit na rozhodčího tak, že píská pod tlakem ve prospěch domácího týmu.

V evropských ligách najdeme řadu stadionů, kde nejsou diváci pouhou kulisou, ale opravdovým hráčem, který ovlivňuje zápas. Namátkou můžeme zmínit třeba Partizan Bělehrad, Dinamo Záhřeb, Hajduk Split nebo Lokomotiv Moskva, které jsme do výběru nezařadili. V následujících kapitolách najdete deset klubů, které se mohou pyšnit tím, že mají nejlepší fanoušky na starém kontinentě. Někdy jsou tak fanaticky loajální, až z nich jde strach…

Pokračování 2 / 11

10. St. Pauli (Německo)

St. Pauli.jpg

Ortodoxní fanoušky nemusí mít jen kluby z nejvyšších soutěží. To je případ hamburského St. Pauli. Oddíl, jenž většinu z posledních sezon odehrál ve druhé německé Bundeslize, má skalní příznivce, kteří se sdružují pod známou pirátskou vlajkou a patří mezi nejvěrnější a nejhlasitější v zemi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 11

9. Olympique Marseille (Francie)

Marseille.jpg

Olympique Marseille byl dlouho nejlepším francouzským klubem. Pak přišli miliardáři, kteří napumpovali nesmírné peníze do Paris Saint-Germain či Monaka, a klub se musel klidit z absolutního výsluní.

Jenže i když si za peníze můžete koupit ty nejlepší hráče, fanoušky si za ně nepořídíte. A co se týče příznivců, Marseille je pořád na špici. Klub má možná ty nejvášnivější fanoušky v celé Francii. Bývalý obránce Arsenalu Laurent Koscielny, který si proti Marseille zahrál před lety v Lize mistrů, je popsal jako „absolutní blázny.“

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 11

8. APOEL FC (Kypr)

APOEL.jpg

Možná si ještě pamatujete na jízdu kyperského APOELu před deseti lety v Lize mistrů. Podceňovaný tým za sebou tehdy nechal v základní skupině Zenit Petrohrad, Porto a Doněck. V osmifinále pak přemohl Lyon.

Nemalou zásluhu na tehdejší jízdě milionářskou soutěží měli fanoušci. Na domácím stadionu dokážou vytvořit pekelnou atmosféru, z níž se pro klub zrodilo už 28 titulů šampiona kyperské ligy a 21 výher v domácím Poháru. Své o tamním kotli dobře vědí i fotbalisté Slavie, kteří přes APOEL v roce 2017 neprošli do Ligy mistrů...

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 11

7. Neapol (Itálie)

4.jpg

Neapol má horkokrevné, vášnivé a hodně hlasité fanoušky, z nichž jde často strach. V Evropě jsou vnímáni jako problémoví a když se vypraví sledovat zápas na stadion soupeře, bezpečnostní jednotky jsou v pohotovosti. Pro svůj tým jsou ale nepostradatelní a mají velkou zásluhu na každém úspěchu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 11

6. Červená hvězda Bělehrad (Srbsko)

Crvena zvezda.jpg

Fanoušci bělehradské Červené hvězdy jsou známi pod názvem Delije (Hrdinové), ale spíše než hrdinskými činy prosluli násilnostmi a nespoutaným chováním na stadionech i mimo ně. V ochozech umí rozpoutat naprosté šílenství, které většinou řídí lídr s megafonem. Pověstné jsou také jejich pyrotechnické kousky.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 11

5. Liverpool (Anglie)

Daniel Sturridge.jpg

O věrnosti liverpoolských fanoušků kolují ve fotbalovém světě pověsti. Například o tom, že v poločase finále Ligy mistrů v roce 2005 jejich zpěv inspiroval hráče v šatně – po přestávce vlétli na plochu a nakonec zápas v penaltovém rozstřelu vyhráli.

Když se stadion Anfield Road rozezpívá a z desetitisíců hrdel se dere klubová hymna „You’ll Never Walk Alone“, běhá z toho silnějším povahám mráz po zádech. Ty slabší rovnou upadají do transu či omdlévají.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 11

4. Fenerbahce Istanbul (Turecko)

Fenerbahce.jpg

Fanoušci Fenerbahce ze srdce nenávidí městského rivala Galatasaray a místní derby patří mezi nejvyhrocenější zápasy na světě. Fantastickou podporu však dokážou poskytnout svému týmu proti každému soupeři. Někdy se fandění zvrhne a na stadionu to pěkně vře, ale věrnější příznivce abyste pohledali.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 11

3. Galatasaray Istanbul (Turecko)

Galatasaray.jpg

Všechno, co platí pro Fenerbahce, se dá říci také o jeho největším konkurentovi. Fanoušci Galatasaraye vítají protihráče i jejich příznivce zpěvem bohulibého sloganu: „Vítejte v pekle.“ A na stadionu to tak často opravdu vypadá.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 11

2. Celtic Glasgow (Skotsko)

Celtic Glasgow.jpg

Fanoušci katolického Celtiku Glasgow jsou naprostí fanatici, kteří podporují svůj tým tak divoce, že do Celtic Parku jezdí každý protivník už předem s husí kůží. Vrcholem je městské derby s protestantskými Rangers, kde planou nejen fotbalové, ale také náboženské vášně, a jež patří k nejdivočejším zápasům na světě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 11

1. Borussia Dortmund (Německo)

Dortmund.jpg

Že by někdy nebyl Vestfálský stadion vyprodaný (pokud zrovna neřádí pandemie koronaviru)? Stát se to může, ale je to málo pravděpodobné. Zaplněné ochozy ženou za každého stavu místní Borussii do útoku. Osmdesát tisíc fanoušků zpívá a skanduje jako jeden muž a i když rok co rok odejde z týmu nějaká hvězda, jejich loajalita ke klubu je neotřesitelná.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud