Pětinásobný mistr světa  David Výborný startoval na dvanácti světových šampionátech. Debutoval na mistrovství světa v roce 1996 ve Vídni a hned z toho bylo zlato. Stejně jako o devět let později, kdy vybojoval pátý a poslední nejcennější kov. Tehdy u toho byl jako kapitán a tuto funkci plnil i v následujících dvou letech.

Pětinásobný mistr světa
David Výborný startoval na dvanácti světových šampionátech. Debutoval na mistrovství světa v roce 1996 ve Vídni a hned z toho bylo zlato. Stejně jako o devět let později, kdy vybojoval pátý a poslední nejcennější kov. Tehdy u toho byl jako kapitán a tuto funkci plnil i v následujících dvou letech.

 Medailista z olympiády v Turíně  Výborný byl členem výjimečné generace, která vybojovala v období let 1999 až 2001 takzvaný zlatý hattrick. Zlatou medaili má z roku 1996, bronzy z let 1997 a 1998. Jeden úspěch by ale za některou z těchto šesti medailí určitě vyměnil – v týmu, jenž vybojoval zlato v Naganu, nebyl. Nehrál ani v Salt Lake City, v Turíně už ale nechyběl a gólem a třemi asistencemi pomohl k bronzu. O dva roky dříve si zahrál na Světovém poháru.
 Extraligový šampion  Se Spartou vyválčil David Výborný poslední titul, který se udělovat v rámci Československé hokejové ligy. Tehdejšímu bronzovému medailistovi z mistrovství světa juniorů bylo 18 let. V dalších letech si odskočil do AHL, rok byl ve Švédsku, jinak ale působil ve Spartě, s níž vybojoval v roce 2000 extraligový triumf. V základní části dal 25 branek a přidal 38 asistencí, v play-off si připsal bilanci 3+8. Poté odešel do zámoří. Extraligové maximum zaznamenal v sezoně 1998/99, kdy byl s 24 góly a 46 nahrávkami nejproduktivnějším hráčem ligy.
 Kariéra v NHL  David Výborný byl draftován do NHL v roce 1993, kdy ho ve druhém kole, celkově jako 33. hráče získal Edmonton. Premiéry v nejslavnější hokejové lize světa se ale dočkal až v sezoně 2000/01, v níž odehrál 79 zápasů s bilancí 13+19 za Columbus. V týmu Blue Jackets nakonec strávil sedm let, nastoupil k 543 zápasům a posbíral 317 (113+204) kanadských bodů. Dvakrát pokořil šedesátibodovou hranici a dodnes je druhým nejproduktivnějším hráčem v historii klubu. V roce 2008 se vrátil do Sparty a po třech letech odešel do Mladé Boleslavi.
 Člen Síně slávy českého hokeje  Na začátku listopadu roku 2008 byla otevřena Síň slávy českého hokeje, do které bylo uvedeno 41 osobností. Za období let 1993 až 2008 do ní byl po boku Jaromíra Jágra, Dominika Haška, Ivana Hlinky či Luďka Bukače zařazen i David Výborný. Této pocty se dočkal právem.
5
Fotogalerie

Šampion, srdcař i kapitán. Připomeňte si slavné chvíle v kariéře Davida Výborného

Je to už osm roků, co hokejista David Výborný ukončil kariéru. Nebyl to ale moc šťastný odchod do důchodu. „Svou“ Mladou Boleslav dovedl v roce 2016 do čtvrtfinále play-off, v prvním zápase se ale zranil a na led už se nevrátil.

David Výborný měl v roce 2016 jasno – dohraje sezonu a skončí. Jeho plány ale vzaly zasvé - po zákroku Bedřicha Köhlera měl přetržené vazy v koleně a hokejovou výstroj musel odložit o něco dříve, než si plánoval. Má však na co vzpomínat. Nejdůležitější milníky a události v kariéře vynikajícího hokejisty si připomeňte v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 6

Pětinásobný mistr světa

David Výborný 2005 2.jpg

David Výborný startoval na dvanácti světových šampionátech. Debutoval na mistrovství světa v roce 1996 ve Vídni a hned z toho bylo zlato. Stejně jako o devět let později, kdy vybojoval pátý a poslední nejcennější kov. Tehdy u toho byl jako kapitán a tuto funkci plnil i v následujících dvou letech.

Reprezentační kariéru ukončil po mistrovství, které se hrálo v roce 2007 v Rusku. Kromě pěti zlatých má ve sbírce ještě jedno stříbro (2006) a dva bronzy (1997 a 1998), do statistik si připsal 31 branek a 40 asistencí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 6

Medailista z olympiády v Turíně

David Výborný Turín.jpg

David Výborný byl členem výjimečné generace, která vybojovala v období let 1999 až 2001 takzvaný zlatý hattrick. Zlatou medaili má z roku 1996, bronzy z let 1997 a 1998.

Jeden úspěch by ale za některou z těchto šesti medailí určitě vyměnil – v týmu, jenž vybojoval zlato v Naganu, nebyl. Nehrál ani v Salt Lake City, v Turíně už ale nechyběl a gólem a třemi asistencemi pomohl k bronzu. O dva roky dříve si zahrál na Světovém poháru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 6

Extraligový šampion

David Výborný.jpg

Se Spartou vyválčil David Výborný poslední titul, který se udělovat v rámci Československé hokejové ligy. Tehdejšímu bronzovému medailistovi z mistrovství světa juniorů bylo 18 let. V dalších letech si odskočil do AHL, rok byl ve Švédsku, jinak ale působil ve Spartě, s níž vybojoval v roce 2000 extraligový triumf.

V základní části dal 25 branek a přidal 38 asistencí, v play-off si připsal bilanci 3+8. Poté odešel do zámoří. Extraligové maximum zaznamenal v sezoně 1998/99, kdy byl s 24 góly a 46 nahrávkami nejproduktivnějším hráčem ligy.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 6

Kariéra v NHL

Výborný.jpg

David Výborný byl draftován do NHL v roce 1993, kdy ho ve druhém kole, celkově jako 33. hráče získal Edmonton. Premiéry v nejslavnější hokejové lize světa se ale dočkal až v sezoně 2000/01, v níž odehrál 79 zápasů s bilancí 13+19 za Columbus.

V týmu Blue Jackets nakonec strávil sedm let, nastoupil k 543 zápasům a posbíral 317 (113+204) kanadských bodů. Dvakrát pokořil šedesátibodovou hranici a dodnes je druhým nejproduktivnějším hráčem v historii klubu. V roce 2008 se vrátil do Sparty a po třech letech odešel do Mladé Boleslavi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 6

Člen Síně slávy českého hokeje

David Výborný.jpg

Na začátku listopadu roku 2008 byla otevřena Síň slávy českého hokeje, do které bylo uvedeno 41 osobností. Za období let 1993 až 2008 do ní byl po boku Jaromíra Jágra, Dominika Haška, Ivana Hlinky či Luďka Bukače zařazen i David Výborný. Této pocty se dočkal právem.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud