S Bulhary to Češi umí. Od rozpadu Československa s nimi neprohráli

Další krok k postupu na mistrovství světa v Brazílii má česká fotbalová reprezentace úspěšně za sebou. V pátečním zápase zdolala Maltu 3:1. Nyní se veškerá pozornost upíná k utkání s Bulharskem, které rozklíčuje další vývoj skupiny B.

S bulharskou reprezentací Češi doposud odehráli 17 utkání s bilancí sedmi výher, tří remíz a sedmi porážek. V éře samostatné České republiky dokonce všechny tři zápasy vyhráli.

Bulharsko – Česká republika, 0:1 (2. 9. 2000, kvalifikace na MS 2002)

Tabulka z roku 2002 se od té letošní v mnohém neliší. Naši fotbalisté se utkali s Dánskem, Bulharskem, Maltou, Islandem a Severním Irskem. Cestu za vrcholným turnajem odstartovali Češi hubeným vítězstvím 0:1 právě proti Bulharsku, které ale dlouho urputně vzdorovalo.

Bulhaři kapitulovali až v 73. minutě, kdy se z pokutového kopu trefil Karel Poborský. Pod trenérem Josefem Chovancem nastoupil i trojlístek stále hrajících fotbalistů - Tomáš Řepka, Pavel Horváth a střídající Tomáš Rosický.

Česká republika – Bulharsko, 6:0 (6. 10. 2001, kvalifikace na MS 2002)

O rok později nastoupila reprezentace ve výrazně omlazené sestavě. Na kraje obrany naskočili Zdeněk Grygera a Marek Jankulovski. V záloze opět nastoupil Tomáš Rosický, který pouhé dva dny před zápasem oslavil své dvaadvacáté narozeniny.

Mládí dostalo přednost i v útoku, kam se vedle Vratislava Lokvence postavil teprve devatenáctiletý Milan Baroš. Skóre otevřel už v páté minutě Tomáš Rosický. Sparťanský odchovanec rozvlnil síť ještě jednou 70. minutě. Do té doby třikrát zaúřadovali Pavel Nedvěd, Milan Baroš a Vratislav Lokvenc. První jmenovaný se trefil ještě 76. minutě a stanovil tak konečný výsledek 6:0 pro český tým.

Česká republika nakonec postoupila ze druhého místa do baráže, kde dvakrát podlehla Belgii 1:0 a na světový turnaj do Jižní Koreje a Japonska se nakonec nepodívala.

Česká republika – Bulharsko, 3:1 (2. 6. 2004, přátelské utkání)

Na generálku před Mistrovstvím Evropy v Portugalsku si český tým pozval na Letnou bulharskou reprezentaci. Necelých sedm tisíc českých fandů nejdříve přihlíželo bezgólovému prvnímu poločasu. Svěřenci Karla Brücknera si všechny branky nechali až do druhého poločasu.

Jako první se v 54. minutě po nádherném pasu Marka Heinze trefil Milan Baroš. O dvacet minut později navyšoval skóre Jaroslav Plašil, na kterého navázal střelou z dálky Tomáš Rosický. Výsledek na 3:1 upravil ještě v nastavení hostující Milen Petrov. K zápasu nastoupil i nejlepší střelec v historii Bulharska Dimitar Berbatov. Českou republiku ale v úterý neohrozí. Před dvěma lety ukončil reprezentační kariéru.

Česká reprezentace v Portugalsku dokráčela až do semifinále, kde ji gólem v závěru zápasu poslali domů budoucí mistři z Řecka. Zisk bronzových medailí je stále posledním velkým úspěchem české kopané.