Rychlíci, technici a dravci. 3 nejlepší ofenzivní záložníci v aktuální sezoně anglické Premier League

Dobrý ofenzivní záložník je motorem fotbalového celku. Čím lepší, tím lépe mužstvo šlape. Přítomnost takového hráče v týmu může znamenat rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem.

V každé soutěži na světě najdeme několik mimořádných ofenzivních záložníků. Ale co si budeme povídat, v těch nejkvalitnějších, mezi něž určitě patří i anglická Premier League, jich je nepoměrně víc než třeba v české lize.

Množina těch nejlepších se pořád mění – někdo z ní kvůli špatné formě vypadne, jiný se tam díky výjimečné fazoně zase dostane. V následujících kapitolách najdete trio nejlepších útočně laděných středopololařů, kteří momentálně pobíhají po trávnících v nejvyšší anglické soutěži.

Pokračování 2 / 4

3. Jérémy Doku (Manchester City)

Jérémy Doku (2).jpg

Teprve od loňského léta se jednadvacetiletý belgický talent Jérémy Doku součástí kolotoče Premier League, a z toho jeden měsíc byl mimo hru kvůli svalovému zranění, přesto už stačil ukázat, proč za něj Manchester City zaplatil před necelým rokem francouzskému Rennais 60 milionů eur. Doku je typem moderního, univerzálního fotbalisty, který může hrát bez problému na obou stranách hřiště jako útočník či ofenzivní záložník. A když je třeba, zatáhne se klidně i na post defenzivního středopolaře.

Nejčastěji ho trenér Pep Guardiola používá jako levého ofenzivního záložníka. Nevysoký borec (173 cm) nahrazuje chybějící centimetry dokonalou technikou, skvělým pokrytím míče a dechberoucí kreativitou. Je tak mrštný a hbitý, že z faulů na něj často těží tým přímé kopy. V aktuálním ročníku nejvyšší ostrovní soutěže odehrál 15 utkání, dal dvě branky a na pět dalších přihrál. Čtyřikrát si vysloužil cenu pro nejlepšího hráče utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

2. James Maddison (Tottenham Hotspur)

James Maddison-Tottenham.jpg

Hvězda Jamese Maddisona se naplno rozzářila po přestupu do Leicesteru, který se uskutečnil v létě roku 2018. Nový zaměstnavatel za něho zaplatil Norwichi 20 milionů liber a záhy se ukázalo, že to byla nesmírně dobrá investice. Momentálně je jeho cena více než třikrát vyšší.

Sedmadvacetiletý Angličan po sestupu Leicesteru z Premier League loni v létě změnil dres a v aktuálním ročníku nejvyšší ostrovní ligy odehrál 14 utkání v barvách Tottenhamu, jemuž se upsal do roku 2028. Nastřílel v nich tři branky a na dalších šest nahrál spoluhráčům. Je to naprosto komplexní hráč, který téměř nemá slabé stránky a co se týče ofenzivních a kreativních dovedností, patří mezi absolutní světovou elitu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

1. Kevin De Bruyne (Manchester City)

Kevin De Bruyne-Manchester City1.jpg

Belgický reprezentant Kevin De Bruyne vyrostl ve velkou fotbalovou osobnost. Dvaatřicetiletý záložník umí být smrtelně nebezpečný pro každou obranu. Dokáže poslat milimetrovou přihrávku spoluhráči, ale díky vytříbené technice se snadno a s lehkostí zvládne prosmýknout mezi beky a míří nekompromisně směrem k brance.

O jeho kreativních schopnostech nejlépe vypovídá fakt, že je už několik sezon nejlepším hráčem v Premier League podle počtu vytvořených šancí na utkání. V minulém ročníku byl s 16 asistencemi (opět) suverénně nejlepším nahrávačem v lize. V aktuální sezoně však byl dlouho s vážným zraněním na marodce. Sotva se ale v lednu vrátil na hřiště, začal opět dokazovat, že je stále excelentním fotbalistou. Ve čtyřech ligových zápasech, do nichž nastoupil, dal gól a na další čtyři nahrál.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud