Rostou z nich hvězdy? 3 mimořádné defenzivní fotbalové talenty, jimž není víc než 18 let

Jedni odcházejí, jiní je nahrazují. Tak to v životě - i v tom fotbalovém - chodí. Každý sportovní tým má své hvězdy. Jenže i ty nejjasnější fotbalové hvězdy jednou zhasnou. Na jejich místech však pokaždé zazáří nové.

I když fotbaloví obránci mají obecně delší životnost než útočníci, i oni jednou vyklidí místo mladým dravcům. Na evropských trávnících pobíhá dost hráčů, kteří brzy nahradí současné defenzivní superhvězdy. V následujících kapitolách najdete trio borců, kteří mají maximálně 18 let, a z nichž podle expertů rostou mimořádné fotbalové osobnosti.

Pokračování 2 / 4

El Chadaille Bitshiabu (RB Lipsko) – 18 let

El Chadaille Bitshiabu (2).jpg

Už v sezoně 2021/22 se El Chadaille Bitshiabu objevil v nejvyšší francouzské lize a naskočil do jednoho utkání v dresu Paris Saint-Germain. V minulém ročníku pak odehrál za PSG 13 zápasů. V létě se však s klubem, ve kterém působil od roku 2017, rozloučil a přijal výzvu v podobě přestupu za 15 milionů eur do německého Lipska. S Red Bullem podepsal pětiletou smlouvu, ale start v novém klubu mu zkomplikovalo zranění. Na začátku srpna si natrhl kolenní vaz a až do listopadu byl mimo hru. Na hřišti se objevil až v prosincovém utkání mládežnické Ligy mistrů a odehrál prvních 61 minut v sezoně.

Bitshiabu je téměř dvoumetrovým obrem, který dokáže zblokovat obrovské množství střel a přihrávek. Umí přesně přihrát, zapracovat však ještě musí koncentraci a řešení složitých situací, někdy totiž z nedostatku zkušeností zmatkuje a dělá chyby. Lepší by vzhledem ke své postavě mohl být i ve vzdušných soubojích.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Jorrel Hato (Ajax Amsterdam) – 17 let

Jorrel Hato.jpg

Sedmnáctiletý obránce Jorrel Hato se narodil v Rotterdamu a s fotbalem začínal v místní Spartě, odkud v roce 2018 zamířil do vyhlášené akademie Ajaxu. Loni v březnu podepsal v klubu smlouvu do roku 2025 a v Amsterdamu si mohli spokojeně zamnout ruce, protože v osobě talentovaného borce mají skvělou investici do budoucna. Už nyní jeho cena podle portálu TeansferMarkt přesahuje dvacet milionů eur a jistě rychle poroste nahoru.

Debut v nizozemské Eredivisie si odbyl v minulé sezoně a v té současné patří mezi pilíře mužstva. Na podzim odehrál 16 ligových utkání a pokaždé byl v základní sestavě, většinou od první do poslední minuty. Do statistik si zapsal jeden gól a asistenci. Navíc byl v zahajovací jedenáctce ve všech šesti střetnutích v základní skupině Evropské ligy a na hřišti nechyběl ani jedinou minutu.

Hato je kreativní hráč, který je skvěle technicky disponovaný, umí přesně přihrát i podržet balon. Je velmi pravděpodobné, že s přibývajícími zkušenostmi bude i koncentrovanější, což je zatím jeho jediná slabina. O jeho potenciálu dobře vědí i trenéři národního celku, kteří ho letos v listopadu poprvé nominovali do výběru pro kvalifikaci na mistrovství Evropy. Debut na mezinárodní scéně mezi dospělými so odbyl v utkání s Gibraltarem, když o poločase nahradil Virgila van Dijka.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 4

Leny Yoro (LOSC Lille) – 18 let

Leny Yoro.jpg

Leny Yoro oslavil před měsícem 18. Narozeniny, ale už druhou sezonu má pevné místo v prvoligovém celku Lille. Po otci pochází z Pobřeží slonoviny, narodil se však ve Francii a od roku 2017 vyzrával v akademii Lille. Loni v lednu podepsal s klubem první profesionální smlouvu a debut v nejvyšší soutěži dospělých si odbyl o pár měsíců později. Ve věku 16 let, šest měsíců a jeden den se stal druhým nejmladším hráčem Lille v historii.

V minulém ročníku odehrál 13 ligových střetnutí, v tom současném jich má po podzimní části na kontě šestnáct, z toho patnáctkrát byl v základní sestavě, vstřelil dvě branky a jednou si odnesl ocenění pro největší hvězdu utkání. Urostlý zadák patří k velkým příslibům francouzského fotbalu, který zatím reprezentoval ve všec mládežnických výběrech. Momentálně je hráčem jednadvacítky. Portál TransferMarkt vyčísluje jeho současnou hodnotu na 25 milionů eur.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud