Karel Poborský  Autor legendárního dloubáku ze čtvrtfinále Eura 1996 do sítě Portugalska vstoupil svými výkony mezi legendy českého fotbalu. Po stříbrné evropské medaili z Wembley odešel do slavného Manchesteru United, později si zahrál i v Benfice Lisabon nebo Laziu Řím. V roce 2002 se Karel Poborský rozhodl k návratu do české ligy. Nezamířil ale do Slavie, odkud odešel na Old Trafford, ale do pražské Sparty. Poborský se stal obrovskou ligovou hvězdou a stále patřil také mezi základní stavební kameny české reprezentace. Jeho pozice na Letné byla dlouho neotřesitelná. Spartu dovedl ke dvěma titulům i do čtvrtfinále Ligy mistrů. Po příchodu trenéra Hřebíka ale Poborského vliv ve Spartě slábl, až mu v roce 2005 poslal šéf Křetínský SMS zprávu, ve které mu oznámil jeho konec. Pravý záložník odešel do Českých Budějovic a na jihu Čech také ukončil kariéru.
 Milan Baroš  Už tak dost zajímavé zimní ligové návraty během ledna roku 2013 trumfl comeback bývalého reprezentačního kanonýra Milana Baroše. Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem už na podzim roku 2012 přiznal, že o návratu do Baníku uvažuje. Sám ale v té době neušil, že se celá věc odehraje tak brzy. Smlouvu podepsal na rok a půl a veškeré vydělané peníze věnoval na mládež. Baník si od něho hodně sliboval a věřil, že mu slavný útočník pomůže s ligovou záchranou. To se nakonec podařilo. Příchod Baroše vyvolal velké pozdvižení a zařadil se mezi nejzajímavější ligové návraty. Ostravský forvard na sebe strhl velkou pozornost, ale kvůli zranění odehrál jen dvanáct zápasů, ve kterých nastřílel pět branek. V létě se pak bez velkého humbuku vrátil zase zpátky do Turecka, odkud byl však v září roku 2014 opět zpátky v Baníku. Posléze byl hráčem Mladé Boleslavi a Liberce, a kariéru ukončil doma v Ostravě.
 Vladimír Šmicer  Do Slavie se v roce 2007 vracel jako amatér. Ale také jako úspěšný reprezentant a vítěz Ligy mistrů. Do české ligy přišel Vladimír Šmicer z francouzského Bordeaux a svým příchodem Slavii hodně pomohl. Tým Karla Jarolíma dovedl až k ligovému titulu a postupu do Ligy mistrů. Památné jsou také jeho dvě branky v derby na Letné. Šmicer slavil se Slavií titul i ve druhé sezoně po svém návratu. Jeho kariéru ale čím dál víc provázely zdravotní problémy a tak na začátku dalšího ligového ročníku pověsil kopačky na hřebík.
 Tomáš Řepka  Rebel, bouřlivák, potížista, ale také někdejší skvělý stoper odešel do zahraničí v roce 1998 ze Sparty. Přes vydařená angažmá ve Fiorentině a West Hamu se na Letnou po osmi letech vrátil a hned převzal roli lídra týmu a dirigenta zadních řad. Tomáš Řepka si dlouho vedl skvěle, dokonce se začalo spekulovat o jeho návratu do reprezentace. Jenže se nevyhnul ani svým typickým „blikancům“, což nakonec vedlo k jeho odchodu z Letné. Řepka se přesunul do Českých Budějovic, i tam s ním ale po čase přestali počítat. Pak zamířil do Mostu, kde jeho profesionální kariéra definitivně zhasla. Každopádně jeho návrat z Anglie na Letnou dlouho klapal velmi dobře.
8
Fotogalerie

Rosa, Bary a spol. Toto je 8 nejslavnějších navrátilců do české ligy v její historii

Za pár dnů skončí letní přestupové období. Mohli by se čeští fanoušci ještě dočkat návratu nějaké velké hvězdy ze zahraničí? V minulosti bychom pár významných comebacků našli.

Kdysi zářili v zahraničí a na sklonku kariéry se vrátili domů. Jména osmi nejslavnějších navrátilců v historii české nejvyšší fotbalové soutěže najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 9

Pavel Kuka

Pavel Kuka derby (2).jpg

V německé Bundeslize se stal Pavel Kuka uznávaným fotbalistou. V dresu Kaiserslauternu nastřílel přes 50 branek, vyhrál s ním titul, skončil druhý v Poháru UEFA. Zahrál si také v Norimberku a Stuttgartu, odkud se v roce 2000 vrátil domů do Slavie. Pražské angažmá začal velmi dobře a patřil mezi ligové ozdoby.

Ve Slavii hrál pět let, jeho pozice ale pomalu slábla a ze sestavy se začal vytrácet. Poslední zápas odehrál na půdě Baníku, a když hřiště opouštěl, tleskali mu i fanoušci ostravského klubu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 9

Karel Poborský

Karel Poborský-Sparta.jpg

Autor legendárního dloubáku ze čtvrtfinále Eura 1996 do sítě Portugalska vstoupil svými výkony mezi legendy českého fotbalu. Po stříbrné evropské medaili z Wembley odešel do slavného Manchesteru United, později si zahrál i v Benfice Lisabon nebo Laziu Řím.

V roce 2002 se Karel Poborský rozhodl k návratu do české ligy. Nezamířil ale do Slavie, odkud odešel na Old Trafford, ale do pražské Sparty. Poborský se stal obrovskou ligovou hvězdou a stále patřil také mezi základní stavební kameny české reprezentace. Jeho pozice na Letné byla dlouho neotřesitelná. Spartu dovedl ke dvěma titulům i do čtvrtfinále Ligy mistrů.

Po příchodu trenéra Hřebíka ale Poborského vliv ve Spartě slábl, až mu v roce 2005 poslal šéf Křetínský SMS zprávu, ve které mu oznámil jeho konec. Pravý záložník odešel do Českých Budějovic a na jihu Čech také ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 9

Milan Baroš

Milan Baroš-Baník.jpg

Už tak dost zajímavé zimní ligové návraty během ledna roku 2013 trumfl comeback bývalého reprezentačního kanonýra Milana Baroše. Vítěz Ligy mistrů s Liverpoolem už na podzim roku 2012 přiznal, že o návratu do Baníku uvažuje. Sám ale v té době neušil, že se celá věc odehraje tak brzy.

Smlouvu podepsal na rok a půl a veškeré vydělané peníze věnoval na mládež. Baník si od něho hodně sliboval a věřil, že mu slavný útočník pomůže s ligovou záchranou. To se nakonec podařilo.

Příchod Baroše vyvolal velké pozdvižení a zařadil se mezi nejzajímavější ligové návraty. Ostravský forvard na sebe strhl velkou pozornost, ale kvůli zranění odehrál jen dvanáct zápasů, ve kterých nastřílel pět branek. V létě se pak bez velkého humbuku vrátil zase zpátky do Turecka, odkud byl však v září roku 2014 opět zpátky v Baníku. Posléze byl hráčem Mladé Boleslavi a Liberce, a kariéru ukončil doma v Ostravě.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 9

Vladimír Šmicer

Vladimír Šmicer-2007.jpg

Do Slavie se v roce 2007 vracel jako amatér. Ale také jako úspěšný reprezentant a vítěz Ligy mistrů.

Do české ligy přišel Vladimír Šmicer z francouzského Bordeaux a svým příchodem Slavii hodně pomohl. Tým Karla Jarolíma dovedl až k ligovému titulu a postupu do Ligy mistrů. Památné jsou také jeho dvě branky v derby na Letné.

Šmicer slavil se Slavií titul i ve druhé sezoně po svém návratu. Jeho kariéru ale čím dál víc provázely zdravotní problémy a tak na začátku dalšího ligového ročníku pověsil kopačky na hřebík.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 9

Tomáš Řepka

Řepka.jpg

Rebel, bouřlivák, potížista, ale také někdejší skvělý stoper odešel do zahraničí v roce 1998 ze Sparty. Přes vydařená angažmá ve Fiorentině a West Hamu se na Letnou po osmi letech vrátil a hned převzal roli lídra týmu a dirigenta zadních řad. Tomáš Řepka si dlouho vedl skvěle, dokonce se začalo spekulovat o jeho návratu do reprezentace.

Jenže se nevyhnul ani svým typickým „blikancům“, což nakonec vedlo k jeho odchodu z Letné. Řepka se přesunul do Českých Budějovic, i tam s ním ale po čase přestali počítat. Pak zamířil do Mostu, kde jeho profesionální kariéra definitivně zhasla. Každopádně jeho návrat z Anglie na Letnou dlouho klapal velmi dobře.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 9

Patrik Berger

Patrik Berger-Sparta.jpg

Nebýt častých zdravotních problémů, jeho kariéra mohla být ještě zářivější. Bývalý hráč Dortmundu či Liverpoolu a střelec finálového gólu z Eura 1996 však má i tak na co vzpomínat.

Do ciziny odešel ze Slavie, do české ligy se vrátil v dresu Sparty. V roce 2008 se překvapivě objevil na Letné a s kapitánskou páskou na ruce velmi dobře dirigoval sparťanskou zálohu. Fotbalista se skvělou levačkou byl dokonce nejlepším střelcem Sparty, kterou dovedl do bojů o Ligu mistrů. V další sezoně ale kvůli operaci kolena ukončil kariéru.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 9

Marek Jankulovski

Marek Jankulovski-Ostrava.jpg

Návrat někdejší hvězdy AC Milán, s kterýmžto klubem vyhrál Ligu mistrů, na ostravské Bazaly, byl velkou událostí. Marek Jankulovski se dal do kupy po operaci kolena a po následné půlroční pauze byl připraven bít se s Baníkem o záchranu.

Jeho comeback skončil neslavně. Po pouhých šesti minutách zápasu s Hradcem Králové bylo zle, Jankulovski si obnovil zranění a následně musel ukončit kariéru. Definitivně se s fotbalem rozloučil v létě roku 2013, kdy odehrál za účasti hvězd na Bazalech benefiční střetnutí.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 9

Tomáš Rosický

Tomáš Rosický.jpg

Za Tomáše Rosického, zaplatila v lednu roku 2001 Borussia Dortmund Spartě 449 milionů korun. Od té doby až do předloňského léta působil český záložník v zahraničí.

Po pěti sezonách na Vestfálském stadionu se Rosa přesunul do Arsenalu, kde střídavě hrál a marodil až do konce sezony 2015/16, v níž neodehrál kvůli zranění jediné ligové utkání. Přesto ho Sparta přivedla na Letnou jako největší posilu. V klubu si slibovali, že díky jeho zkušenostem budou moci pomýšlet na mistrovský titul, jenže v září odehrál jen 19 minut v utkání s Mladou Boleslaví, zranil se a od té doby byl opět mimo hru. V následujícím ročníku (2017/18) zvládl 11 střetnutí a pak definitivně ukončil kariéru. Tenhle návrat se prostě moc nepovedl...

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud