Josef Vašíček (91. pozice, 1998)  Mistr světa z roku 2005, jenž o rok později získal Stanley Cup a v roce 2011 byl na palubě havarovaného letadla hokejistů Jaroslavle, byl prvním českým hokejistou, kterého Carolina draftovala. Na bývalého útočníka ukázali Hurricanes ve čtvrtém kole draftu 1998. V prvním týmu Caroliny debutoval Josef Vašíček o dva roky později a v klubu zůstal až do ročníku 2006/07. Poté odešel do Nashvillu a poslední zámořskou sezonu strávil v New Yorku Islanders.

Josef Vašíček (91. pozice, 1998)
Mistr světa z roku 2005, jenž o rok později získal Stanley Cup a v roce 2011 byl na palubě havarovaného letadla hokejistů Jaroslavle, byl prvním českým hokejistou, kterého Carolina draftovala. Na bývalého útočníka ukázali Hurricanes ve čtvrtém kole draftu 1998. V prvním týmu Caroliny debutoval Josef Vašíček o dva roky později a v klubu zůstal až do ročníku 2006/07. Poté odešel do Nashvillu a poslední zámořskou sezonu strávil v New Yorku Islanders.

 Jaroslav Svoboda (208. pozice, 1998)  Ve stejném roce jako Josef Vašíček byl draftován i Jaroslav Svoboda. V NHL debutoval v sezoně 2001/02. Za Carolinu odehrál přes stovku zápasů a v ročníku 2005/06 se přemístil do Dallasu. Potom se vrátil domů, hrál za Znojmo, Kometu, Spartu, tým pražského Lva či Chomutov.
 Tomáš Kůrka (32. pozice, 2002)  Litvínovský odchovanec Tomáš Kůrka prošel draftem NHL před 18 lety, Carolina si ho tehdy vybrala ve druhém kole a debutoval v sezoně 2002/03, během níž odehrál 14 zápasů. V dalším ročníku zasáhl do tří duelů, víc už toho ale český forvard v zámoří nezvládl. Působil také ve Finsku, Švédsku či Švýcarsku, po návratu domů hrál za České Budějovice, Slavii, Spartu, Pardubice nebo Třinec, dále to zkoušel v Bělorusku, Velké Británii a poslední čtyři sezony kariéry odehrál v Německu.
 Matěj Trojovský (130. pozice, 2003)  Rýsovala se před ním zajímavá kariéra, v roce 2003 uspěl v draftu a snil o šanci v NHL. Do elitní ligy se ale bývalý mládežnický reprezentační obránce Matěj Trojovský nikdy nedostal a místo toho se po dvou letech vrátil do Plzně. Ani doma se mu ale příliš nevedlo a „vydal“ se jiným směrem - na jaře roku 2017 byl odsouzen za bitku na rok do vězení.
 Jonáš Fiedler (235. pozice, 2004)  Útočník Jonáš Fiedler odehrál v ročníku 2008/09 tři zápasy za extraligovou Mladou Boleslav, víc toho na nejvyšší scéně nestihl a téměř celou kariéru strávil v klubech z nižších soutěží. Neprosadil se ani do prvního týmu Caroliny, která ho draftovala v osmém kole v roce 2004. Měl za sebou sice tři úspěšné sezony v týmu Plymouth Whalers z OHL, do týmu Hurricanes se však nevešel.
11
Fotogalerie

„Říkal si Hurikán.“ 11 českých hokejistů, které dosud draftovala do NHL Carolina Hurricanes

Českou jedničkou draftu v roce 2017 se stal útočník Martin Nečas, kterého získala z 12. pozice Carolina. Stal se devátým tuzemským hokejistou v historii, jehož si klub vybral. Už nějaký čas ale není posledním.

Když Carolina získala v roce 2006 Stanley Cup, byli u toho i Josef Vašíček a František Kaberle. Hurricanes jsou na mapě NHL od roku 1997 a od té doby draftovali jedenáct českých hokejistů. Jejich jména a příběhy najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 12

Josef Vašíček (91. pozice, 1998)

Josef Vašíček.jpg

Mistr světa z roku 2005, jenž o rok později získal Stanley Cup a v roce 2011 byl na palubě havarovaného letadla hokejistů Jaroslavle, byl vůbec prvním českým hokejistou, kterého Carolina draftovala. Na bývalého útočníka ukázali Hurricanes ve čtvrtém kole draftu 1998.

V prvním týmu Caroliny debutoval Josef Vašíček o dva roky později a v klubu zůstal až do ročníku 2006/07. Poté odešel do Nashvillu a poslední zámořskou sezonu strávil v New Yorku Islanders.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 12

Jaroslav Svoboda (208. pozice, 1998)

Jaroslav Svoboda.jpg

Ve stejném roce jako Josef Vašíček byl draftován i Jaroslav Svoboda. V NHL debutoval v sezoně 2001/02. Za Carolinu odehrál přes stovku zápasů a v ročníku 2005/06 se přemístil do Dallasu. Potom se vrátil domů, hrál za Znojmo, Kometu, Spartu, tým pražského Lva či Chomutov.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 12

Tomáš Kůrka (32. pozice, 2002)

Kůrka.jpg

Litvínovský odchovanec Tomáš Kůrka prošel draftem NHL před 18 lety, Carolina si ho tehdy vybrala ve druhém kole a debutoval v sezoně 2002/03, během níž odehrál 14 zápasů. V dalším ročníku zasáhl do tří duelů, víc už toho ale český forvard v zámoří nezvládl.

Působil také ve Finsku, Švédsku či Švýcarsku, po návratu domů hrál za České Budějovice, Slavii, Spartu, Pardubice nebo Třinec, dále to zkoušel v Bělorusku, Velké Británii a poslední čtyři sezony kariéry odehrál v Německu.

Pokračování 5 / 12

Matěj Trojovský (130. pozice, 2003)

Matěj Trojovský.jpg

Rýsovala se před ním zajímavá kariéra, v roce 2003 uspěl v draftu a snil o šanci v NHL. Do elitní ligy se ale bývalý mládežnický reprezentační obránce Matěj Trojovský nikdy nedostal a místo toho se po dvou letech vrátil do Plzně. Ani doma se mu ale příliš nevedlo a „vydal“ se jiným směrem - na jaře roku 2017 byl odsouzen za bitku na rok do vězení.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 12

Jonáš Fiedler (235. pozice, 2004)

Jonáš Fiedler VÁCLAV HUBATA - VACEK MAFRA Profimedia.jpg

Útočník Jonáš Fiedler odehrál v ročníku 2008/09 tři zápasy za extraligovou Mladou Boleslav, víc toho na nejvyšší scéně nestihl a téměř celou kariéru strávil v klubech z nižších soutěží. Neprosadil se ani do prvního týmu Caroliny, která ho draftovala v osmém kole v roce 2004. Měl za sebou sice tři úspěšné sezony v týmu Plymouth Whalers z OHL, do celku Hurricanes se však nevešel.

Foto: VÁCLAV HUBATA - VACEK / MAFRA / Profimedia

Pokračování 7 / 12

Martin Vágner (268. pozice, 2004)

Martin Vágner1.jpg

Ve stejném roce jako Fiedler, ještě o 33 míst později, přišla řada na Martina Vágnera. Ani on se ale do týmu Caroliny neprosadil a už po roce se vrátil za Pardubic. Působil také v Třinci, Českých a Budějovicích či Hradci Králové a od roku 2014 hrál zkušený bek v Ústí nad Labem, kde pět roků zastával funkci kapitána.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 8 / 12

Jakub Vojta (94. pozice, 2005)

Jakub Vojta 2.jpg

Obránce Jakub Vojta prošel mládežnickými kategoriemi pražské Sparty a v roce 2005 zamířil do zámoří. Po dvou letech v juniorské soutěži OHL, kde působil v týmu Ottawa 67's, se ale vrátil domů, dvakrát se mihl ve Spartě, hrál na Slovensku i v nižších českých klubech, díru do světa však neudělal. Kariéru ukončil po sezoně 2013/14, když mu bylo 27 let.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 9 / 12

Michal Jordán (105. pozice, 2008)

Michal Jordán.jpg

Zlínský odchovanec Michal Jordán debutoval v NHL v sezoně 2014/15, během dvou let odehrál za tým Hurricanes 74 zápasů, čtyřikrát startoval na mistrovství světa a zahrál si i na Světovém poháru a olympiádě. V roce 2016 to ale v zámoří zabalil a odešel do Kazaně. Následně odsloužil necelých šest sezon v Chabarovsku a nyní působí ve Finsku.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 10 / 12

Martin Nečas (12. pozice, 2017)

Martin Nečas-Carolina.jpg

Martina Nečase si Hurricanes vybrali před sedmi lety jako 12. v celkovém pořadí. Talentovaný mladík sice zaujal v předsezonním kempu pár týdnů po draftu, ale v NHL odehrál jen jediné střetnutí a zámořský klub ho pustil zpátky do Brna, kde hokejově vyrůstal. S Kometou pak obhájil mistrovský titul.

V roce 2018 zářil Nečas na juniorském světovém šampionátu. Spolu s Američanem Caseym Mittelstadtem byl nejproduktivnějším hráčem turnaje a stal se nejlepším nahrávačem šampionátu. Nyní je už pátým rokem nedílnou součástí sestavy Hurricanes.

Předloni v létě mu vypršel vstupní kontrakt do NHL a podepsal novou dvouletou smlouvu. Finančně si polepšil, ale za výkony, jaké předváděl v minulé sezoně, by si zasloužil trojnásobný plat. Pětadvacetiletý český borec byl v základní části nejproduktivnějším hráčem týmu a nechal za sebou taková jména jako Sebastian Aho, Andrej Svečnikov či Teuvo Teräväinen. Téměř na dvojnásobek si vylepšil kariérní maximum v počtu nastřílených gólů i získaných bodů. O trochu méně se mu daří v současném ročníku, kdy opět patří k tahounům mužstva.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 11 / 12

Patrik Hamrla (83. pozice, 2021)

Patrik Hamrla-Carolina.jpg

V draftech mezi léty 2018 a 2020 se Carolina českým hokejistům vyhýbala. Po jednom sáhla až v roce 2021. Poprvé si klub vybral tuzemského gólmana - Patrika Hamrlu.

Rodák ze Zlína, který s hokejem ve městě obuvi také začínal, však na sebe výrazněji upozornil v dresu Karlových Varů, za které ještě coby teenager odchytal několik extraligových utkání. Po draftu odešel do zámoří a dvě sezony působil v juniorské lize QMJHL v klubu Rimouski Océanic. Momentálně je hráčem finského Ilvesu Tampere, ale současný ročník tráví na hostování v klubu KOOVEE ve druhé lize.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 12 / 12

Jakub Vondraš (171. pozice, 2022)

Jakub Vondraš.jpg

Posledním z českých hráčů, po kterém sáhl některý z klubů v draftu NHL v roce 2022, se stal Jakub Vondraš, jehož si vybrala v šestém kole Carolina. Tehdy byl gólmanem bez reprezentačních zkušeností, který chytal ve druhé nejvyšší juniorské soutěži v dresu Písku, v extralize juniorů nastupoval v barvách Plzně a dva zápasy zvládl také v třetiligovém týmu Klatov mezi seniory. Vondrašovi tehdy parádně vyšlo play-off juniorské extraligy. Odchytal v něm 16 utkání s parádním průměrem 1,91 inkasovaných branek na zápas a úspěšností 93,5 procent, a pomohl Plzni k mistrovskému titulu.

Od té už si zachytal i národním týmu do 20 let a letos se podílel na zisku bronzových medailí z mistrovství světa, na němž se postavil mezi tyče v jenom utkání. Od začátku současné sezony působí v zámořské soutěži OHL, kde hájí barvy celku Sudbury Wolves.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud