6. Adam Svoboda – 580 zápasů  Mistr světa z Vídně Adam Svoboda prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Se Slavií a Plzní získal extraligové zlato, působil i ve Spartě, Pardubicích a Hradci Králové. Chytal také v Rusku, ve Švédsku, Německu a v Kazachstánu. Přesto zvládl v domácí nejvyšší soutěži naskočit do 580 utkání.

6. Adam Svoboda – 580 zápasů
Mistr světa z Vídně Adam Svoboda prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Se Slavií a Plzní získal extraligové zlato, působil i ve Spartě, Pardubicích a Hradci Králové. Chytal také v Rusku, ve Švédsku, Německu a v Kazachstánu. Přesto zvládl v domácí nejvyšší soutěži naskočit do 580 utkání.

 5. Radovan Biegl - 581 zápasů  Radovan Biegl se stal vůbec prvním gólmanem, který v české extralize získal ocenění pro nejlepšího muže s maskou sezony. Bylo to v ročníku 1993/94, kdy hájil už pátým rokem branku Pardubic. Ve východočeském klubu působil do roku 1996, načež zamířil do Třince, pak do Havířova a do Vsetína. Jeho závěrečnou extraligovou štací se stal Zlín, kde naposled chytal v ročníku 2008/09 a pak zmizel v nižších soutěžích. V elitní lize zvládl odchytat včetně baráže 581 utkání, v nichž udržel čtyřiatřicetkrát čisté konto.
 4. Marek Pinc – 602 zápasů  Rodák z Mostu Marek Pinc strávil nejdelší část kariéry v Litvínově, chytal však také za Kladno, úspěšné angažmá zažil ve Vítkovicích a působil rovněž v Liberci a ve Spartě. Dvojnásobný účastník světového šampionátu si zahrál i ve Švýcarsku a medaile bral během svých cest do Velké Británie i Kazachstánu.
 3. Zdeněk Orct – 627 zápasů  V roce 1993 byl Zdeněk Orct členem české výpravy na světovém šampionátu, v národním týmu toho ale moc neodchytal. Úspěšnou klubovou kariéru spojil se třemi domácími týmy – Kladnem, Litvínovem a dlouhá léta chytal také za Ústí nad Labem.
 2. Roman Málek – 634 zápasů  Kdo ví, zda by Slavia v roce 2003 získala extraligový titul, kdyby v brance neměla Romana Málka. Tehdy doslova čaroval a dovedl Pražany k prvnímu triumfu. O rok později získal stříbro, které později přidal i ve Vítkovicích. Ze Sparty pak má ještě bronz. Kromě toho gólman se zkušenostmi z Ruska a Švédska chytal také za Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem a naposledy se v sezoně 2014/15 objevil v brance Mladé Boleslavi.
6
Fotogalerie

Rekordmani. 6 brankářů, kteří v extralize odchytali přes 500 zápasů

Zatímco někteří obránci a útočníci se během kariéry v české extralize dostanou nad magickou metu tisíce odehraných utkání, brankáři tolik zápasů nikdy nezaznamenají. Ti nejvytíženější jsou přibližně na polovině střetnutí rekordmanů z pole.

Brankáři to mají složité. O jedno místo mezi tyčemi se v každém klubu pere hned několik borců a proto je pochopitelné, že během sezony neodchytá žádný z nich maximální možný počet střetnutí. Jména šesti gólmanů, kteří v nejvyšší soutěži (dohromady s play-off, play-out a baráží) odchytali přes pět stovek zápasů, najdete v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 7

6. Adam Svoboda – 580 zápasů

Adam Svoboda (2).jpg

Zápasy: 511 v základní části, 66 v play-off, 3 v play-out

Mistr světa z Vídně Adam Svoboda prožil dlouhou a úspěšnou kariéru. Se Slavií a Plzní získal extraligové zlato, působil i ve Spartě, Pardubicích a Hradci Králové. Chytal také v Rusku, ve Švédsku, Německu a v Kazachstánu. Přesto zvládl v domácí nejvyšší soutěži naskočit do 580 utkání.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 7

5. Radovan Biegl - 581 zápasů

Radovan Biegl.jpg

Zápasy: 521 v základní části, 44 v play-off, 11 v baráži, 5 v play-out

Radovan Biegl se stal vůbec prvním gólmanem, který v české extralize získal ocenění pro nejlepšího muže s maskou sezony. Bylo to v ročníku 1993/94, kdy hájil už pátým rokem branku Pardubic. Ve východočeském klubu působil do roku 1996, načež zamířil do Třince, pak do Havířova a do Vsetína. Jeho závěrečnou extraligovou štací se stal Zlín, kde naposled chytal v ročníku 2008/09 a pak zmizel v nižších soutěžích. V elitní lize zvládl odchytat včetně baráže 581 utkání, v nichž udržel čtyřiatřicetkrát čisté konto.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 4 / 7

4. Marek Pinc – 602 zápasů

Pinc.jpg

Zápasy: 537 v základní části, 65 v play-off

Rodák z Mostu Marek Pinc strávil nejdelší část kariéry v Litvínově, chytal však také za Kladno, úspěšné angažmá zažil ve Vítkovicích a působil rovněž v Liberci a ve Spartě. Dvojnásobný účastník světového šampionátu si zahrál i ve Švýcarsku a medaile bral během svých cest do Velké Británie i Kazachstánu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 5 / 7

3. Zdeněk Orct – 627 zápasů

Zdeněk Orct.jpg

Zápasy: 563 v základní části, 51 v play-off, 12 v baráži, 1 v play-out

V roce 1993 byl Zdeněk Orct členem české výpravy na světovém šampionátu, v národním týmu toho ale moc neodchytal. Úspěšnou klubovou kariéru spojil se třemi domácími týmy – Kladnem, Litvínovem a dlouhá léta chytal také za Ústí nad Labem.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 6 / 7

2. Roman Málek – 634 zápasů

Roman Málek-2003.jpg

Zápasy: 555 v základní části, 73 v play-off, 6 v baráži

Kdo ví, zda by Slavia v roce 2003 získala extraligový titul, kdyby v brance neměla Romana Málka. Tehdy doslova čaroval a dovedl Pražany k prvnímu triumfu. O rok později získal stříbro, které později přidal i ve Vítkovicích. Ze Sparty pak má ještě bronz. Kromě toho gólman se zkušenostmi z Ruska a Švédska chytal také za Plzeň, Karlovy Vary, Ústí nad Labem a naposledy se v sezoně 2014/15 objevil v brance Mladé Boleslavi.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 7 / 7

1. Jiří Trvaj – 647 zápasů

Jiří Trvaj.jpg

Zápasy: 544 v základní části, 75 v play-off, 21 v play-out, 7 v baráži

Nejvíc odchytaných zápasů v základní části extraligy má na kontě Zdeněk Orct. Ovšem pokud k tomu přičteme boje v play-off, play out a v baráži, tak se na první místo dostane Jiří Trvaj, jenž si připsal celkově 647 startů. Extraligovou kariéru načal v sezoně 1997/98 v Třinci, brzy však přešel do Vítkovic, kde se z něj stal jeden z nejlepších gólmanů soutěže. Působil také ve Znojmě, Kometě, Olomouci a zkušenosti sbíral i v české reprezentaci a ruské soutěži.

Foto: Profimedia.cz

Doporučujeme

Články odjinud