Už od března známe jméno posledního vítěze nejprestižnější české ankety, v níž se hlasuje o nejlepším fotbalistovi roku. Do listiny oceněných se nezapsal žádný nový borec, takže počet vítězů zůstává na šestnácti. Mnozí ale mají na kontě více než jeden triumf.
Tomáš Souček se stal letos v březnu v anketě Fotbalista roku, kterou pořádá Fotbalová asociace České republiky a v níž hlasují hráči, trenéři, funkcionáři a novináři, (staro)novým vítězem. Všechny nejvýše oceněné borce v historii samostatného tuzemského fotbalu najdete v následujících kapitolách.
Pokračování 2 / 16
1993: Petr Kouba
Historicky prvním vítězem ankety po rozdělení Československa se stal Petr Kouba. Tehdejší brankář Sparty, který v roce 1996 dovedl český tým do finále mistrovství Evropy, měl v době triumfu 24 let a za sebou premiéru v národním týmu i dva triumfy ve federální soutěži.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 3 / 16
1994: Pavel Kuka
Do roku 1993 hrál Pavel Kuka za Slavii, poté už kopal v německém Kaiserslauternu, kde strávil čtyři roky. A právě coby hráč bundesligového klubu získal tehdejší reprezentační útočník ocenění Fotbalista roku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 16
1995: Radek Drulák
Chelsea, Juventus, Arsenal, Manchester United, to je jen stručný výčet klubů, ve kterých působili čeští fotbalisté, když získali ocenění pro nejlepšího fotbalistu roku. Najdeme zde ale i jednu výjimku.
Je třeba vrátit se až do roku 1995, ve kterém se vítězem ankety stal Radek Drulák, jenž v té době působil v Drnovicích. Ve stejném roce se stal nejlepším střelcem Gambrinus ligy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 16
1996: Karel Poborský a Patrik Berger
Na Euru v Anglii vylétly na fotbalové nebe hvězdy několika českých hráčů, zbývalo jen vybrat toho nejlepšího. Ocenění nakonec ukořistili hned dva.
Jedním byl Karel Poborský, který legendárním lobem poslal Čechy do semifinále a sám sebe do Manchesteru United. Na Old Trafford navíc odcházel coby mistr české ligy. Druhým oceněným borcem byl Patrik Berger, jenž byl v době konání šampionátu hráčem Borussie Dortmund a po něm přestoupil do Liverpoolu. Nikdy potom už se dva borci o titul nejlepšího českého hráče roku nepodělili.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 16
1997: Jiří Němec
Psal se rok 1993, když Jiří Němec odešel do bundesligového Schalke 04, kde vydržel necelých deset let. Rok po stříbru z Eura s německým velkoklubem vybojoval triumf v Poháru UEFA, za což byl odměněn cenou Fotbalista roku. Autor jediného reprezentačního gólu ukončil kariéru v roce 2005.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 16
1998, 2000, 2003 a 2004: Pavel Nedvěd
Pavel Nedvěd je po Petru Čechovi druhým nejúspěšnějším hráčem této ankety. Poprvé se Fotbalistou roku stal v roce 1998, pak v roce 2000, tedy ještě v dobách, kdy hrával za Lazio. Další triumfy bral v barvách Juventusu. Poprvé se dočkal v roce 2003, v němž obdržel i Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu světa. Radoval se i o rok později.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 8 / 16
1999: Jan Koller
Dva roky v belgickém Anderlechtu Janovi Kollerovi stačily k tomu, aby se z něj stala hvězda světového formátu. „Dino“ oslavil dva ligové tituly, byl nejlepším střelcem soutěže a zároveň si vysloužil ocenění Fotbalisty roku. Dva roky nato odešel do Dortmundu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 16
2001, 2002, 2006: Tomáš Rosický
Když Tomáš Rosický v roce 2001 přestoupil ze Sparty do Borussie Dortmund, postaral se o nejdražší transfer v historii české ligy. Ve stejném období se poprvé stal Fotbalistou roku, což napodobil i o rok později. V roce 2002 také vyhrál německou Bundesligu a bojoval ve finále Poháru UEFA. Třetí triumf do sbírky „Rosa“ přidal už v době, kdy hájil barvy Arsenalu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 16
2005, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2015, 2016: Petr Čech
Čtyřikrát vyhrál anglickou Premier League, stal se nejlepším gólmanem světa a deset let byl jedničkou Chelsea. Petr Čech je zároveň rekordmanem ankety Fotbalista roku, kterou vyhrál devětkrát. Poprvé v roce 2005, pak triumfoval nepřetržitě od roku 2008. Až v roce 2014 jeho panování přerušil David Lafata, ale nebylo to nadlouho. V dalších dvou letech si cenu pro nejlepšího českého hráče roku odnesl opět on.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 16
2007: Marek Jankulovski
Není moc českých fotbalistů, kterým se povedlo vyhrát Ligu mistrů. Jedním z vyvolených je Marek Jankulovski, který triumfoval v roce 2007 s milánským AC. Nebylo proto žádným překvapením, když se následně stal Fotbalistou roku.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 12 / 16
2014: David Lafata
Když se v březnu roku 2014 prostřílel David Lafata do čela historické tabulky střelců tuzemské nejvyšší soutěže, bylo už mnohým zřejmé, že by mohl také získat titul Fotbalista roku, což se také stalo. V sezoně 2013/14 pomohl Spartě dvaceti góly k zisku mistrovskému titulu a stal se králem ligových střelců. To se mu povedlo během kariéry šestkrát. Rok 2014 byl vůbec nejpovedenějším v jeho sportovním životě, neboť navíc ještě obdržel v anketě Klubu sportovních novinářů ocenění pro nejlepšího útočníka Gambrinus ligy v sezoně 2013/14 a v anketě FAČR byl zvolen osobností ligy.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 13 / 16
2017: Vladimír Darida
Nejlepším českým fotbalistou roku 2017 se stal Vladimír Darida. Někdejší opora plzeňské Viktorie a dvojnásobný ligový šampion se vypravil v roce 2013 na první zahraniční štaci do Freiburgu. Po dvou letech se přesunul do Berlína a stal se jedním z pilířů záložní řady Herthy. Za své výkony na klubové scéně i v reprezentačním dresu překvapivě obdržel prestižní cenu a za svými zády nechal na druhé příčce gólmana Petra Čecha.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 16
2018: Tomáš Vaclík
Od posledního triumfu Petra Čecha v anketě Fotbalista roku uplynuly jen dva roky a prestižní ocenění si opět převzal brankář - Tomáš Vaclík. Čechův nástupce mezi tyčemi u reprezentačního týmu přestoupil po sezoně 2017/18 ze švýcarské Basileje do španělské Sevilly, hned získal pozici gólmanské jedničky a stal se oporou mužstva. Dařilo se mu také v národním týmu a v hlasování vyhrál s velkým náskokem před obráncem Pavlem Kadeřábkem a záložníkem Tomášem Součkem.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 15 / 16
2019, 2020 a 2023: Tomáš Souček
V 25 letech si Tomáš Souček vychutnal premiérové vítězství v anketě Fotbalista roku. Vyhrál s velkým náskokem před brankářem Tomášem Vaclíkem a záložníkem Vladimírem Daridou. Součkovi se rok 2019 mimořádně povedl. S pražskou Slavií na jaře vyhrál českou ligu i domácí pohár a prošel s ní do čtvrtfinále Evropské ligy. Byl také vyhlášen nejlepším hráčem ligové sezony 2018/19.
S červenobílými pak suverénně ovládl i podzimní část ligového ročníku 2019/20 a zahrál si základní skupinu Ligy mistrů. Národnímu týmu pomohl k postupu na evropský šampionát. V lednu 2020 zamířil na hostování do West Hamu United, které se v létě změnilo v přestup. V anglickém klubu i v reprezentaci se mu dařilo tak dobře, že o rok později titul nejlepšího fotbalisty roku obhájil. Zatím naposled se radoval z tohoto ocenění letos na jaře.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 16 / 16
2021 a 2022: Patrik Schick
Autor nejhezčího gólu na mistrovství Evropy v roce 2021 a druhý nejlepší střelec tohoto šampionátu Patrik Schick vyhrál i díky výkonům na tomto turnaji poprvé v kariéře anketu Fotbalista roku. Druhý skončil Tomáš Souček a třetí Vladimír Coufal, tedy duo z West Hamu United.
Vítězství si zasloužil za mimořádný rok. O pozici nejlepšího střelce na Euru ho připravil jen nižší počet asistencí, než měl Cristiano Ronaldo. Jeho nezapomenutelnou trefu proti Skotsku z padesáti metrů zvolili fanoušci nejhezčím gólem šampionátu. Střelecky se mu dařilo v německé lize i v reprezentaci, v níž v 11 zápasech vstřelil sedm branek.
Schick se stal teprve druhým útočníkem, který prestižní anketu v jednadvacátém století vyhrál. Navázal tak na vítězství Davida Lafaty z roku 2014. O rok později se mu prvenství podařilo obhájit.
Foto: Profimedia.cz