Půjdou ve stopách Vrány a Pastrňáka? 3 české talenty pro draft NHL, které vyzrávají na severu Evropy

Před několika lety byli do NHL draftováni Davidi Pastrňák či Jakub Vrána, z nichž jsou dnes osobnosti elitní zámořské soutěže. Oba tyto borce spojuje fakt, že před draftem působili ve Švédsku. A na severu Evropy i v uplynulém ročníku vyzrávali čeští hokejisté, kteří se (zřejmě) objeví v letošním draftu.

Ty tam jsou doby, kdy si kluby z nejprestižnější hokejové soutěže na světě vybíraly v prvním kole aspoň jednoho českého hokejistu. Ani letos zřejmě nebude mít tuzemský hokej zástupce mezi mladou elitou v úvodním kole. Ale po českých hráčích budou kluby sahat později a mezi vybranými by nemusela chybět ani trojice talentů, které vyzrávají v severských (juniorských) ligách. Najdete je v následujících kapitolách.

Pokračování 2 / 4

Radek Mužík (Lulea HF)

Radek Mužík.jpg

Pokud projde útočník Radek Mužík letošním draftem NHL, bude v něm patřit k těm starším hráčům. V březnu mu totiž bylo dvacet let. V roce 2018 se vypravil z Plzně do Švédska a jeho novým hokejovým domovem se stala Lulea.

Hned premiérovou sezonu strávil většinou ve výběru do 20 let a patřil mezi nejproduktivnější hráče mužstva. V dalším ročníku už dokonce nakoukl do nejvyšší seniorské soutěže a uplynulý ročník už odehrál v SHL prakticky celý. Naskočil do 30 utkání a do statistik si zapsal pět bodů za dva góly a tři nahrávky. Na přelomu roku byl členem české reprezentace na mistrovství světa juniorů, kde v pěti zápasech zaznamenal bod za asistenci. S Luleou má podepsaný kontrakt ještě na příští sezonu.

Foto: Profimedia.cz

Pokračování 3 / 4

Jakub Kos (Ilves Tampere)

Jakub Kos.jpg

Útočník Jakub Kos je brněnským rodákem a odchovancem Komety. Česká kluziště však opustil už v 17 letech a nabral směr Finsko, kde zakotvil v Ilvesu Tampere. Hned v první sezoně na severu Evropy se probojoval až do týmu do 20 let, kde měl v nedávno skončeném ročníku už jisté místo. Osmnáctiletý forvard v něm odehrál 32 utkání a posbíral 18 bodů (5+13). V českém dresu si zahrál také na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde v pěti zápasech zaznamenal do statistik dva body za gól a nahrávku. V Ilvesu s ním počítají i nadále – v klubu má podepsanou smlouvu do konce sezony 2022/23 plus roční opci.

Pokračování 4 / 4

Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinki)

Chmelař.jpeg

Útočník Jaroslav Chmelař oslaví 18. narozeniny jen pár dnů před draftem NHL, což ho ale kvalifikuje k tomu, aby mohl být některým z klubů vybrán. A je dost pravděpodobné, že se tak stane. Odchovanec Liberce má za sebou už tři sezony ve Finsku, kam odešel už v roce 2018 v pouhých 15 letech. Nejdříve hrál v celku KJT Haukat, v dalším ročníku oblékal dres klubu Kiekko-Vantaa a v uplynulé sezoně byl na soupisce Jokeritu Helsinki.

Chmelař je typem urostlého forvarda. Už nyní měří bez šesti centimetrů dva metry a dá se předpokládat, že se ještě o nějaký kus vytáhne. Hokejoví fanoušci ho mohli vidět v českém dresu na mistrovství světa hráčů do 18 let, kde v pěti zápasech posbíral dva body (1+1).

Doporučujeme

Články odjinud