Přestože je to geograficky mnohem blíž, fotbalistů ze severu Evropy prošlo českou nejvyšší soutěží podstatně méně než Afričanů. V posledních letech jich ale pomalounku přibývá.
České kluby pravidelně loví posily na Balkáně, často se dívají i do Afriky, ovšem trh na severu Evropy dosud moc zmapovaný neměly. Jména čtrnácti hráčů z Dánska, Norska, Švédska a Finska, kteří si dosud zahráli v elitní tuzemské soutěži, najdete v následujících kapitolách a ve fotogalerii.
Pokračování 2 / 15
Kasper Saaby (Dánsko)

Uherské Hradiště v roce 1995 postoupilo do nejvyšší soutěže, jenže mezi elitou vydrželo jen rok. Šest zápasů tehdy za Slováckou Slavii odehrál i dánský útočník Kasper Saaby, jenž dorazil na hostování z kodaňského Dragør BK. V české lize dal dva góly.
Pokračování 3 / 15
Asger Sörensen (Dánsko)

Spartu trápily v úvodu aktuální sezony problémy se složením stoperské dvojice. I proto na Letnou dorazil z německého Norimberku 191 centimetrů vysoký Dán Asger Sörensen. Dříve působil v Regensburgu nebo v rakouském Salcburku, v Midtjyllandu se potkal i se současným koučem Sparty Brianem Priskem. Ve Spartě zapadl dobře a zabydlel se v základní sestavě.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 4 / 15
Mads Emil Madsen (Dánsko)

Rok a dost, víc Mads Emil Madsen v Edenu nevydržel. Dánský záložník přicházel do Slavie v roce 2021 coby potenciální náhrada za Lukáše Provoda, o svých kvalitách ale nepřesvědčil a v lize odehrál jen dvanáct zápasů. Ve Slavii skončil letos v létě a odešel hrát do Aarhusu ve své domovině.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 5 / 15
Casper Höjer (Dánsko)

Sparta nutně potřebovala loni v létě posílit levý kraj obrany, a tak přivedla na Letnou Caspera Höjera z Aarhusu. Od beka, který v minulosti prošel i mládežnickými reprezentacemi Dánska, si na Letné hodně slibovali, ale v odvetném utkání předkola Ligy mistrů proti Rapidu Vídeň se zranil a mužstvu pak několik měsíců chyběl. V aktuální sezoně je však nepostradatelným členem týmu.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 6 / 15
Alexander Bah (Dánsko)

Slavia přišla v průběhu podzimní části sezony 2020/21 o Vladimíra Coufala, který zamířil do West Hamu United za bývalým spoluhráčem Tomášem Součkem. Náhradu na pravou stranu obrany si pražský klub našel v dánském Sönderjyske v podobě Alexandera Baha.
Důvěra v mladého reprezentanta se vyplatila. Bah byl typem moderního beka, který dokázal podpořit ofenzívu a skvěle zapadl do herního stylu, jenž ordinoval týmu trenér Trpišovský. Jeho výkony zaujaly řadu evropských klubů a bylo téměř jisté, že v Edenu dlouho nevydrží. Letos v létě přestoupil za 200 milionů korun do Benfiky Lisabon.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 7 / 15
Hasan Jahič (Norsko)

Jen jediné utkání v české nejvyšší soutěži odehrál norský obránce s balkánskými kořeny Hasan Jahič. Na konci února 2022 přišel jako volný hráč do Mladé Boleslavi, v dubnu odehrál 73 minut v domácím utkání proti Plzni (0:2) a tím jeho vystoupení na českých pažitech také skončilo.
Pokračování 8 / 15
Andreas Vindheim (Norsko)

Na Letné si od Andrese Vindheima hodně slibovali, ale svými výkony nijak nenadchl. Během tří sezon odehrál ve Spartě jen 44 zápasů a pevnou jedničkou na pravém kraji obrany se nikdy nestal. Letos v lednu odešel na hostování do druholigového německého Schalke 04 a s klubem vyválčil postup do Bundesligy. Vindheim za Schalke odehrál šest zápasů a dal jeden gól, tím se ale jeho německá mise uzavřela. V létě se vrátil na Letnou a prodloužil smlouvu o další dva roky. Do aktuálního ročníku však kvůli zdravotním potížím nezasáhl. Kdy se vrátí na hřiště není známo.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 9 / 15
Per-Egil Flo (Norsko)

Jeho jméno je podepsáno pod titulem Slavie z roku 2017. Levý obránce Per-Egil Flo přišel do Edenu v průběhu mistrovské sezony a rychle se zabydlel v základní sestavě. V dalším ročníku ale zasáhl jen do dvou zápasů a následně odešel do švýcarského Lausaunne.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 10 / 15
Kasper Hämäläinen (Finsko)

Ofenzivní záložník Kasper Hämäläinen začínal s profesionální kariéru jako sedmnáctiletý talentovaný mladík v roce 2003 v TPS Turku, odkud se přes švédský Djurgarden dostal do Polska. Působil v Lechu Poznaň a v Legii Varšava a čtyřikrát vyhrál tamní ligu, dvakrát se radoval z vítězství v Poháru a jednou v Superpoháru.
V září 2019 přišel jako volný hráč do Jablonce. V ročníku 2019/20 odehrál v nejvyšší soutěži 15 utkání a vstřelil dvě branky, v další sezoně však už nastupoval jen za B tým v České fotbalové lize a v roce 2021 z Čech zmizel.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 11 / 15
Tomáš Hrádecký (Finsko)

Defenzivní záložník Tomáš Hrádecký má sice slovenský původ, narodil se ale ve finském Turku. V roce 2016 přišel do Bohemians 1905, díru do světa ale v českém fotbale neudělal. Zasáhl jen do dvou zápasů, odehrál 91 minut a po roce se vrátil do Finska.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 12 / 15
Anssi Jaakkola (Finsko)

Brankářskou jedničkou Slavie byl v sezoně 2010/11 Martin Vaniak. Devět zápasů odchytal také Zdeněk Zlámal a dva starty si připsal Fin Anssi Jaakkola, který zasáhl do duelů v Teplicích a s Olomoucí. Po půl roce odešel do skotského Kilmarnocku.
Foto: MICHAL SVÁČEK / MAFRA / Profimedia
Pokračování 13 / 15
Aiham Ousou (Švédsko)

Tehdejší kapitán švédské reprezentační jednadvacítky přišel do Slavie loni v létě - ovšem spíše jako sázka do budoucna. Jenže sešívanou defenzivu kosila marodka, a tak se Aiham Ousou dostal do hry dříve, než se čekalo. Náročnou zkoušku zvládl a stal je pilířem slávistické obrany. Sázka na mladého beka se rozhodně vyplácí. Od příchodu do Edenu jeho pořádně vzrostla a nyní je více než na trojnásobku toho, co stál v době přestupu. Když s ním manažeři pražského klubu podepisovali pětiletý kontrakt, zřejmě tušili, že dělají výhodný obchod.
Foto: Profimedia.cz
Pokračování 14 / 15
David Moberg Karlsson (Švédsko)

V prosinci roku 2018 přivedla Sparta na Letnou Švéda Davida Moberga Karlssona. Útočník, který před příchodem do Prahy prošel šesti kluby, podepsal smlouvu do konce ročníku 2021/22. V české lize dosud stihl odehrát 71 utkání, ve kterých nastřílel 19 branek a k nim přidal 16 asistencí. V ročníku 2020/21 si vedl skvěle a nastřílel deset gólů, v tom následujícím měl po podzimní části na kontě jen dvě přesné trefy a v lednu ho Sparta prodala za milion eur do japonské Urawy.
Foto: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia
Pokračování 15 / 15
Dick Lidman (Švédsko)

Dvojnásobný švédský reprezentant přišel v sezoně 1995/96 do Slavie, která tehdy získala titul. Do Prahy dorazil jako výměna z týmu AIK Stockholm, kam zamířil na hostování Martin Hyský. V sešívaném dresu odehrál tři zápasy a dal jeden gól.
Foto: Václav Jirsa / Právo / Profimedia